×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Atvieglo īpašumu ierakstīšanu zemesgrāmatā (2)

AijasZemesgramata

Informāciju, kas pieejama citos valsts reģistros, vienotā valsts datorizētā zemesgrāmata turpmāk saņems tiešsaistē, tādējādi aiztaupot iedzīvotājiem dokumentu iesniegšanu zemesgrāmatu nodaļā.

Šis ir viens no jauninājumiem, ko paredz Saeimas ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītās izmaiņas vairākos likumos, lai mazinātu administratīvo slogu, ierakstot nekustamos īpašumus zemesgrāmatā, informē Saeimas Preses dienestā.

Izmaiņas paredz, ka noteiktos gadījumos datu aktualizācija zemesgrāmatā notiks bez nekustamā īpašuma īpašnieka tiešas iesaistes jeb vēršanās zemesgrāmatu nodaļā. Paredzēts, ka pēc tam, kad dati tiks aktualizēti Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā un Iedzīvotāju reģistrā, tie tiešsaistē tiks nodoti zemesgrāmatu nodaļām un veikti attiecīgi grozījumi zemesgrāmatas nodalījumā.

Tādējādi klientam vairs nevajadzēs iesniegt zemesgrāmatā dokumentus, kas satur datus, kas jau ir iekļauti šajos reģistros. Šāda pieeja ne tikai mazinās birokrātiju, bet arīdzan novērsīs datu nesakritību dažādos reģistros.

Patlaban likums neļauj grozīt informāciju bez īpašnieka iesaistes, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ zemesgrāmatā ierakstītā informācija atsevišķos gadījumos nesakrīt ar datiem kadastra informācijas sistēmā un Iedzīvotāju reģistrā.

Ar likuma grozījumiem paplašinātas iespējas nostiprinājuma lūgumu iesniegt elektroniski. To varēs darīt kredītiestāde, kurai par labu nostiprināta ķīlas tiesība, zvērināti tiesu izpildītāji, maksātnespējas procesa administratori, valsts un pašvaldību iestādes, ja nostiprinājuma lūgumu pamatos ar šo iestāžu izdotu dokumentu, kā arī zvērināts notārs, ja nostiprinājuma pamatā ir viņa taisīts notariāls akts.

Likumos nostiprināts zemes un ēkas vienotības princips – ja zemi vai ēku iegūs ēkas vai zemes īpašnieks, zemesgrāmata šos īpašumus savienos pēc savas iniciatīvas.

Ar grozījumiem tiek sperts būtisks solis, lai nodrošinātu klientu apkalpošanu pēc vienas pieturas aģentūras principa – vairākos gadījumos vēršoties Valsts zemes dienestā (VZD), iesniegums tiks adresēts arī zemesgrāmatu nodaļai. Savukārt, vēršoties zemesgrāmatā, pirms tam nav nepieciešams saņemt kadastra izziņu VZD, jo šī informācija būs pieejama tiešsaistē. Likums paredz, ka nostiprinājuma lūgumam nebūs jāpievieno zemes robežu plāns, jo arī šī informācija būs pieejama tiešsaistē.

Lai nodrošinātu zemesgrāmatas nodalījumā esošo ierakstu pārskatāmību, zemesgrāmatu nodaļas tiesnešiem tiek paredzēts pienākums aktualizēt nodalījumu saturu. Aktualizējot zemesgrāmatu nodalījumu, netiek un nevar tikt mainīts nostiprināto tiesību saturs. Proti, likumā paredzētās darbības ir saistītas tikai un vienīgi ar ierakstu pārbaudi un precizēšanu, atbilstoši likumā definētiem nosacījumiem un tā tiks veikta, izskatot nostiprinājuma lūgumu.

Likuma izmaiņas paredz Tiesu administrācijai pienākumu regulāri sniegt pašvaldībām informāciju par īres un nomas tiesību nostiprinājumiem.

Saeima atbalstīja arī priekšlikumu, ka nekustamo īpašumu ierakstīšana un lietu tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā ir obligāta.

Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā reģistrēti 1,16 miljoni nekustamo īpašumu īpašnieki, norāda likumprojekta autori.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Lidz ar zemesgramatas akta pielidzinasanai apliecibai jau sen bez SI LIKUMA VZD un pasvaldibas ir man nomainijusas 1.kadastra nr2 adresi.3 lietosanas merki.4 vertibu.GAIDU ,KAD NOMAINIS VARDU unUZVARDU.BET dokumenti uz kuru pamata ir sanemts ZEMESGRAMATU AKTS NEMAINAS.

Draugiem Facebook Twitter Google+