×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. septembris, 2014
Drukāt

Atvieglos pirmā mājokļa iegādi ģimenēm ar bērniem (papildināts)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumus, kas atvieglos pirmā mājokļa iegādi ģimenēm ar bērniem. Likums grozīts, lai īstenotu valsts atbalsta programmu pirmā mājokļa iegādei, informē Saeimas Preses dienestā.

Izmaiņas paredz mazāku līdzfinansējuma summu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, kam pirmā iemaksa kredītam būs 5% līdzšinējo 10% vietā.

Līdz šim bija noteikts, ka aizdevums, kura summa ir vienāda ar 100 minimālajām mēnešalgām (32 000 eiro) vai lielāka un kura atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku, izsniedzams ne vairāk kā 90% apmērā no nekustamā īpašuma tirgus vērtības.

Kā iepriekš skaidroja grozījumu autori, regulējums papildināts ar normu, ka valsts atbalsta gadījumā banka būs tiesīga izsniegt kredītu ne vairāk kā 95% apmērā no nekustamā īpašuma iegādes darījuma summas vai plānotajām būvniecības izmaksām.

Saeima šī gada jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”, kas precizē valsts palīdzības sniegšanu ģimenēm ar bērniem un personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir nepilngadīgs bērns, dodot galvojumu mājokļa iegādei vai būvniecībai.

Saskaņā ar likuma izmaiņām no šī gada 31.jūlija atbalsta programmas ietvaros hipotekārajiem aizdevumiem plānots piešķirt 1000 galvojumus, kam paredzēti 6,314 miljoni eiro.

Ceturtdien ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis un Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) prezidents Mārtiņš Bičevskis parakstīja Ekonomikas ministrijas un LKA sadarbības memorandu par atbalsta programmas mājokļa iegādei vai būvniecībai īstenošanu. Memorands būs spēkā trīs gadus ar iespēju to pagarināt.

Paredzēts, ka “Latvijas Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” (“Altum”) izsniegs (uz laiku līdz desmit gadiem) un administrēs galvojumu personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādība ir vismaz viens nepilngadīgs bērns.

Galvojuma apmērs būs atkarīgs no bērnu skaita ģimenē. Personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens nepilngadīgs bērns, galvojuma apmērs būs 10% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 10 000 eiro, par diviem bērniem galvojuma apmērs būs 15% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 15 000 eiro, bet par trīs un vairāk bērniem – 20% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 20 000 eiro.

“Altum” galvojumu izsniegs pēc tam, kad aizdevējs būs piešķīris aizdevumu vai rakstiski apliecinājis, ka aizdevums tiks piešķirts. Programma sāks darboties pēc “Altum” un banku savstarpējo līgumu noslēgšanas.

“Altum” valdes priekšsēdētāja vietnieks Jēkabs Krieviņš sacīja, ka institūcija ir tuvu līgumu slēgšanai ar bankām par galvojumu izsniegšanu – pirmie līgumi varētu tikt noslēgti nākamnedēļ.

Viņš minēja, ka pašā kredīta izsniegšanā no tā ņēmēja viedokļa nekas nemainīsies – cilvēkiem būs jāvēršas bankā pēc kredīta un, ja tā aizdevumu piešķirs, banka tālāk vienosies ar “Altum” par galvojumu. Kredītņēmējam gan būs jāmaksā vienreizēja komisija par galvojumu 2,5% apmērā no tā summas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+