×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
23. aprīlis, 2015
Drukāt

Atvieglos prasības mājas cūku turētājiem

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Zemkopības ministrija (ZM) sagatavojusi jaunu Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu, lai atvieglot dzīvnieku infekcijas slimību profilaktisko pasākumu īstenošanu, pavēstīja ZM sabiedrisko attiecību speciāliste Viktorija Kalniņa.

Viņa informēja, ka MK noteikumu projekts “Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām” aizstās šobrīd spēkā esošos noteikumus par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām.

“Ņemot vērā to, ka valstī ir atcelta ārkārtējā situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), jaunais noteikumu projekts paredz atvieglotas prasības mājas cūku turētājiem. Turpmāk cūku sugas dzīvnieku novietnēs, kas neatrodas ĀCM riska zonās, netiek paredzēta mājas cūku izkaušana, ja netiek ievēroti noteiktie biodrošības pasākumi. Noteikumu projekts paredz, ja cūku sugas dzīvnieku novietnēs netiks ievērotas biodrošības prasības, Pārtikas un veterinārajam dienestam būs tiesības aizliegt cūku sugas dzīvnieku pārvietošanu,” skaidroja Kalniņa.

Viņa atzīmēja, ka līdz šim noteikumos bija ietvertas prasības, kuru mērķis bija nodrošināt pēc iespējas lielāku mājas cūku skaita dzīvnieku samazināšanu ĀCM riska zonās, lai līdz ar cūku blīvumu samazinātu arī risku ĀCM vīrusa izplatībai mājas cūku populācijā. Par šādu dzīvnieku izkaušanu valdība dzīvnieku īpašniekiem piešķīra kompensācijas.

Savukārt jaunajā noteikumu projektā ietverto prasību ieviešana palīdzēs dzīvnieku īpašniekiem īstenot infekcijas slimību (ne tikai ĀCM) profilaktiskos pasākumus dzīvnieku turēšanas vietās, tādējādi dzīvnieki tiks efektīvāk pasargāti no saslimšanas un slimību izplatīšanās.

Tāpat jauno noteikumu ieviešana izlīdzinās prasības starp atsevišķu sugu dzīvnieku īpašniekiem vai turētājiem, tādējādi atvieglojot to izpildi. Plānots, ka, ievērojot jaunās prasības, līdzvērtīgs efekts tiks iegūts, iztērējot mazāk līdzekļu.

Jauno noteikumu projektu ceturtdien izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē un tas vēl jāskata valdībā.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+