Ekonomika
Darbs

Atvieglota iesaiste reālā darba vidē balstītām mācībām 0


Pirms trim gadiem uzņēmuma “Preses Nams Baltic” tipogrāfijā profesijai nepieciešamās prasmes jau apguva četri Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņi, topošie poligrāfiķi. Nu darba vidē balstītajai izglītībai vajadzētu ienākt arī citās profesionālās izglītības iestādēs.
Pirms trim gadiem uzņēmuma “Preses Nams Baltic” tipogrāfijā profesijai nepieciešamās prasmes jau apguva četri Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņi, topošie poligrāfiķi. Nu darba vidē balstītajai izglītībai vajadzētu ienākt arī citās profesionālās izglītības iestādēs.
Foto – Karīna Miezāja

Valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas atvieglo uzņēmēju iesaisti darba vidē balstītās mācībās.

Grozījumi vienkāršo procedūras saistībā ar profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšanu, kā arī audzēkņu apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem.

Līdz šim darba vidē balstīto mācību projektā iesaistītajam uzņēmējam vai profesionālajai izglītības iestādei bija jāveic šo preču un pakalpojumu cenu tirgus izpēte, kas uzlika papildu administratīvo slogu projekta īstenošanas gaitā.

Turpmāk, balstoties uz IZM un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) veikto priekšizpēti, individuālajiem aizsardzības līdzekļiem un apdrošināšanai tiks ieviestas konkrētas fiksētās izmaksas dažādās kvalifikācijās, tādējādi samazinot administratīvo slogu iestādēm.

Lai veicinātu vēl lielāku profesionālās izglītības mijiedarbību ar reālajiem darba apstākļiem, kopš 2016.gada profesionālajā izglītībā tiek īstenota jauna, darba vidē balstīta (DVB) mācību pieeja.

Tā, pēc ministrijas teiktā, labāk sagatavo audzēkņus profesionālās vides izaicinājumiem un nodrošina uzņēmumus ar profesionāliem, perspektīviem darbiniekiem.

Projektu īsteno LDDK. Projekts tiek īstenots ES struktūrfondu atbalsta ietvaros, nodrošinot līdzekļus DVB mācību un kvalifikācijas prasībām atbilstošu praktisko mācību un mācību prakšu īstenošanai.

Uz 2018.gada septembri darba vidē balstītās mācībās ir iesaistītas 18 profesionālās izglītības iestādes un 338 uzņēmumi.

Kopumā līgumu ar LDDK par DVB mācību vai mācību prakšu nodrošināšanu ir parakstījušas 36 profesionālās izglītības iestādes un vairāk kā 1600 uzņēmumi, DVB mācībās iesaistīti vairāk nekā 900 audzēkņi, bet mācību praksēs – vairāk nekā 3700.

Projektā tiek iesaistītas visu reģionu skolas un uzņēmumi, nodrošinot reģionālo pārklājumu.

Ar Darba vidē balstītām (DVB) mācībām saprot pieeju, ka izglītojamais praktiskās iemaņas un teorētiskās zinības apgūst reālā darba vidē uzņēmumā. Tādā veidā profesionālo izglītības iestāžu audzēkņus veiksmīgāk sagatavo darba tirgum un veicina jauno speciālistu ātrāku un sekmīgāku iekļaušanos tajā.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
No Rīgas brīvostas pārvaldes piedzen 1,35 miljonus eiro. Spriedums jāizpilda 10 dienu laikā
3 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Elektroniķu sacensības un robotu cīņas. Kas vēl gaidāms “Elektronikas dienā 2018”?
4 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Būvuzņēmēju partnerība kopsapulcē izvēlējusies vadītāju 1
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
13 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
58 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Pasaulē
Leiboristi aicina Meju atsaukt saskaņoto “puscepto” Breksita vienošanos
33 minūtes
LE
LETA
Kultūra
Ar filmu “Saule brauca debesīs” radošā komanda vēlās mudināt cilvēkus domāt un just plašāk
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Novembra beigās Latviju sasniegs arktiskās gaisa masas
5 stundas