Mobilā versija
Brīdinājums -0.6°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
12. jūnijs, 2015
Drukāt

Atvilnis – sliktu paradumu sekas (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Biežākā sūdzība atviļņa slimības gadījumā ir dedzinoša sajūta aiz krūšu kaula. “Starp barības vadu un kuņģi atrodas slēdzējmuskulis, kam pēc katras rīšanas kustības būtu jāaizveras, taču reizēm tas nenotiek, tādēļ kuņģa skābais saturs nokļūst atpakaļ barības vadā, kairinot tā gļotādu un izraisot dedzināšanu,” skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenterologs Sabri Abdulmassihs. Ārsts atzīst, ka tā ir viena no izplatītākajām gremošanas sistēmas slimībām, un neatceras dienu, kad pēdējo gadu laikā uz konsultāciju pie viņa nebūtu ieradies vismaz viens atviļņa slimnieks.

Visbiežāk atvilnis neliecina par nopietnu veselības apdraudējumu. Kaut gan sūdzības mēdz būt izteiktas, tās ne vienmēr sakrīt ar slimības smaguma pakāpi. Simptomus tomēr nevajadzētu ignorēt, jo laika gaitā var rasties izmaiņas barības vada gļotādā.

Kas veicina

Parasti atvilni izraisa neveselīgs dzīvesveids – ilgstoša sēdēšana pie datora statiskā pozā, ātri ieturētas sātīgas un apjomīgas maltītes, pēc kurām ilgi sēžam vai uzreiz dodamies gulēt. Tādējādi tiek kavēta barības virzīšanās uz priekšu, palielinās spiediens kuņģī, slēdzējmuskulis atveras un kuņģa saturs nokļūst barības vadā.

Šo problēmu veicina aptaukošanās, grūtniecība, kā arī hiatālā trūce. Tas nozīmē, ka daļa kuņģa ieslīd krūškurvī virs diafragmas. Slēdzējmuskuļa tonusu var vājināt smēķēšana. Paaugstināts atviļņa risks ir to profesiju pārstāvjiem, kuriem daudz jārunā, jo tādējādi tiek “norīts” gaiss. Šā paša iemesla dēļ nevajadzētu dzert sulu caur salmiņu.

Katram ir savs produktu “melnais saraksts”, kas izraisa dedzināšanu, taču biežākie vaininieki ir kafija, tēja, šokolāde, ķiploki, piparmētra, taukaini un pikanti ēdieni, kā arī gāzēti un alkoholiski dzērieni. Daži veicina ātrāku kuņģa skābes sekrēciju, bet citi ietekmē slēdzējmuskuļa darbību.

Atvilni var provocēt daudzas zāles, piemēram, hormonālās kontracepcijas līdzekļi un hormonus aizvietojošā terapija, daži medikamenti pret augstu asinsspiedienu, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, antidepresanti, kā arī citi.

Neatstāt bez ievērības

Visraksturīgākā atviļņa slimības izraisītā sūdzība ir dedzināšana un sāpes aiz krūšu kaula, visbiežāk pēc ēšanas, bet var būt arī atraugas, skāba garša mutē, klepus, kakla sāpes un balss aizsmakums, slikta dūša, rīšanas grūtības. “Ārstam uzmanīgi jāklausās, kas pacientu traucē visvairāk. Īpaša uzmanība jāpievērš tā sauktajiem trauksmes simptomiem: izteiktām un progresējošām rīšanas grūtībām, vemšanai ar asinīm un svara zudumam,” uzsver Sabri Abdulmasihs.

Svarīgi atvilni atšķirt no sirds slimības. Ja vienlaikus ir arī paaugstināts asinsspiediens un neritmiska sirdsdarbība, elpas trūkums pēc fiziskas slodzes un citi simptomi, jādodas ne tikai pie gastroenterologa, bet arī pie kardiologa.

Nereti ārsts atviļņa slimības diagnozi var noteikt bez papildu izmeklēšanas, bet citkārt nepieciešams veikt augšējo endoskopiju, ko tautā dēvē par kobru. Dažiem atvilnis īpaši netraucē, taču, izmeklējot barības vadu, tiek atklātas nopietnas izmaiņas. Tad noteikti jālieto zāles, jo citādi var rasties komplikācijas, piemēram, barības vada sašaurinājums, asiņošana un čūla. Visplašāk izmanto medikamentus, kas samazina kuņģa skābes daudzumu. Jo iekaisums izteiktāks, jo tie jālieto ilgstošāk, kaut arī sūdzības pārgājušas. Zāles parasti jāturpina dzert 6–8 nedēļas norādītajā devā, un pēc tam, visticamāk, simptomi neatsāksies ilgu laiku.

Aplami rīkojas tie, kuri barības vada iekaisuma gadījumā lieto bez receptes nopērkamās kuņģa skābes daudzumu samazinošās zāles. Tās labi palīdzēs novērst simptomus, taču neārstēs iekaisumu, jo šajos preparātos ir mazāka aktīvās vielas deva. Kaut gan šiem medikamentiem tikpat kā nav nelabvēlīgu blakusparādību, tomēr to gadiem ilga lietošana var ietekmēt kalcija vielmaiņu organismā, veicinot osteoporozes attīstību.

Ja “vainīga” trūce

Reizēm slimniekam ir diezgan izteiktas sūdzības, taču endoskopijā nekādu vainu neatrod, jo barības vadā nav radušās lielas izmaiņas. Tad nereti sūdzības izdodas novērst, mainot ikdienas dzīves ritmu un lēnāk ēdot.

Nopietnāka situācija ir tad, ja atvilni izraisa trūce, kad kuņģis slīd uz augšu, apgrūtinot uzņemtās barības virzīšanos uz priekšu. Tad reizēm veic operāciju, iepriekš izvērtējot trūces lielumu, sūdzību biežumu un izteiktību. To var uzskatīt par ķirurģisku procedūru, jo izdara caur mazu caurumiņu. Izmantojot vismodernāko metodi, trūcei uzliek magnētisku gredzenu, taču nav garantijas, ka slimība neatkārtosies.

Ja dzīvesveida maiņa un zāļu lietošana cīņā ar atvilni nepalīdz, jāizvērtē, vai problēmas iemesls nav citas barības vada slimības, psiholoģiskas problēmas, nespēja sadzīvot ar stresu, kakla kairinājums, deguna blakusdobumu slimības vai sezonāla alerģija.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. mokos aptuveni mēnesi,ir hiatālā trūce,reiz pat iesprūda,sāpes nežēlīgas,paziņa ieteica izdzert krūzi ūdens un palēkāt,brīnums-bet atšluka vietā un momentāni sāpes mitējās,tikai dedzināšana pēc ēšanas aizvien turpinās,vienu dienu izdodas iztikt,otrā klāt atkal.Domāju par to operaciju,bet kur to Latvijā veic?Starp citu-saasinās viss stresa situācijās.

  2. Šī problēma ir visai aktuāla; būtu labi, ja LA rastu iespēju publicēt, piem., prof. Danilāna viedokli.

  3. Ak, jā, un dakteri man rakstīja arī antidepresantus. Es nepanesot stresu. Tagad atceroties tās visas zāles – smiekli nāk, murgs kaut kāds.

  4. Varu padalīties, kas man palīdzēja, proti, sāku ēst bezglutēna ēdienu, tas ir, pilnībā atteicos no kviešiem, rudziem, auzām – no visa, kas satur glutēnu, no visiem šādiem ēdieniem – maizes, makaroniem- no visa, kur ir klāt kviesi. Ēdu šokolādi, dzeru kafiju un tas man nerada nekādas sūdzības, esmu aizmirsusi visus iepriekšējos simptomus. Pie ārstiem jēgas iet nav, lai vai kāds uzvārds – latviešu vai nelatviešu. Viņi tikai raksta tos omeprazolus jeb protona sūkņu inhibitorus – jēga no tām zālēm nulle, tika veselību bojā un maku tukšo. Par glutēna negatīvo ietekmi izlasīju grāmatā “Kviešu vēderiņi”, tur bija minēts piemērs, kad cilvēks atteicās no glutēna un viņam pārgāja kuņģa sāpes un visas problēmas.

Draugiem Facebook Twitter Google+