×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
7. jūnijs, 2017
Drukāt

Mārgareta Atvuda: Piespiest sievietes dzemdēt ir verdzības paveids (5)

Foto: AP/Scanpix/LETAFoto: AP/Scanpix/LETA

Pazīstamā kanādiešu rakstniece Mārgareta Atvuda pēdējo mēnešu laikā tiek uzaicināta uz dažādiem priekšlasījumiem un tikšanos ar lasītājiem biežāk, nekā ierasts, tā kā TV kompānija “Hulu” uzņēmusi seriālu pēc viņas 1985. gadā sarakstītās distopijas “Kalpones stāsts” motīviem. Atvudas grāmata arī tiek pastiprināti pirkta ASV kopš Donalda Trampa ievēlēšanas prezidenta amatā un viņa kontroversiālajiem izteikumiem par dzimstības kontroles aizliegumu.

Atvuda, tikoties ar lasītājiem, atgādina, ka viņas izdomātajā valstī, autokrātiskajā Gileadā, nav bibliotēku, tur netiek aizsargāta preses brīvība un cilvēktiesības, īpaši sieviešu reproduktīvās tiesības.

Aizvadītajā nedēļas nogalē notikušajā Ņujorkas “BookCon” festivālā rakstniece pielīdzināja nesen Teksasā pieņemto abortu aizliegumu “verdzības formai”. Atvuda atteicās pareģot ASV nākotni, norādot, ka nav gaišreģe vai zīlniece un savās grāmatās, modelējot nākotni, balstās uz pagātni. “Esmu dzimusi 1939. gadā,” sacīja Atvuda, “kas notika 1939. gadā?”

Rakstniece arī norādīja, ka vismaz pagaidām ASV nav fašistiska, valsts, taču “Kalpones stāsts” tapis, iztēlojoties, kā izskatītos fašisms amerikāņu stilā, un uzsvēra, ka tas noteikti nebūtu ateistisks.

Atvuda kaismīgi iestājās pret abortu aizliegumu, ko pieņēmusi Teksasa, norādot, ka gaida uz iesniegumu tiesā: “…ja jūs piespiežat man laist pasaulē bērnus, kurus nevaru atļauties, jums būtu jāmaksā. Tā patiesībā ir verdzības forma – piespiest sievieti dzemdēt bērnus, kurus viņa nevar atļauties, un tad pateikt, ka viņai tie jāaudzina.”

Pati Atvuda kopā ar dzīvesbiedru, romānistu Greiemu Gibsonu, izaudzinājusi trīs bērnus – 1976. gadā dzimušo meitu Eleanoru Džesu Atvudu Gibsoni, kā arī divus audžubērnus. Pārim ir arī vairāki mazbērni.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Neviens nespiež dzemdēt! Ja negribi dzemdēt, tad sterilizējies vai nedrātējies un esi laimīga! Ja man mani kaimiņi traucē dzīvot, es tak šos nedrīkstu nogalināt savas ērtības labad! Tad kāpēc savu iegribu dēļ jānogalina bērni, kuri nevienam neko nav nodarījuši?

  2. Nevajag vazāties pa zaņķiem, tad nerodas “nevēlami” bērni. Un bērni katram tomēr jāaudzina, lai nebūtu jāgaida uz maniem bērniem vecumdienās.

  3. Nolādētā aita !
    Bērnus vajag dzemdēt brīvprātīgi un ar prieku !

Draugiem Facebook Twitter Google+