×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
30. aprīlis, 2017
Drukāt

Somija atzīmē simtgadi ar šokējošu monētu (5)

Foto - SUOMEN RAHAPAJAFoto - SUOMEN RAHAPAJA

Somijas monētu nams bijis spiests atsaukt Somijas valstiskuma simtgadei veltīto piemiņas monētu, kas izraisījusi sabiedrības un pat valdības ministru sašutumu, jo tajā redzama cilvēku nošaušanas aina no 1917. – 1918. gada pilsoņu kara, vēsta Somijas raidorganizācija “Yle”.

Skandalozā monēta ietilpst piecu valstiskuma jubilejai veltīto monētu sērijā, ko izlaidis Somijas monētu nams “Finnish Mint”. Skandālu izraisījusi jau pati pirmā sērijas monēta, kas par laiku no 1917. līdz 1939. gadam vēsta ar uzrakstu somu valodā “Pilsoņu karš” un izmanto Somijā plaši zināmu vēsturisku foto, kurā redzams, kā nacionāli noskaņotie “baltie” nošauj sagūstītus, civilā tērptus sarkanarmiešus 1918. gadā. Somija neatkarību no Krievijas deklarēja 1917. gada 6. decembrī, bet drīz pēc tam sākās asiņains un abpusēji nežēlīgs pilsoņu karš, kura sekas, kā norāda “Yle”, joprojām ir jūtamas somu sabiedrībā. Somijas finanšu ministrs Peteri Orpo bija spiests taisnoties parlamenta priekšā un aicināja “Finnish Mint” atsaukt savu izstrādājumu: “Es nesaprotu, kā tas vispār savietojams ar Somijas simtgades garu. Somijai ir 100 gadi, mēs visi esam vienoti, mēs esam viena nācija.” Orpo paskaidroja, ka lēmumu par monētu kalšanu pieņem ministrija, taču par sižetu izvēli atbild īpaša mākslinieciskā komisija. Ministrs tomēr atvainojās, ka nav pievērsis pietiekami lielu uzmanību šim procesam. Otrdien naudas kaltuve atsauca nelaimīgo monētu, kura vēl nemaz nebija laista pārdošanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Modernās mūsdienu mākslas upuri Atbildēt

  Ziemeļniekiem tāds savdabīgs humors un hipsterīga pieeja .

 2. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 3. Nekāda Pilsoņu kara Somijā nebija Bija Mannerheima vadītās somu tautas cīņa pret krievu okupantiem un saujiņas to līdzskrējēju – nodevēju.

  • Randy, BR-Deutschland & Latvija, €U. Atbildēt

   Preciizi. Bet tas iisti neizskaidro kaapeec buutu jaaizlaizh shaada moneeta. OK, ja to izlaistu krievelji, es saprastu vinju noluukus un ideju. Bet ja Somi – garaam.

Draugiem Facebook Twitter Google+