Kultūra
Kultūrpolitika

Atzīmēs desmito Jesajas Berlina dienu0

Foto: Debora Eliota

13. decembrī ar amerikāņu vēsturnieka Stīvena Kotkina lekciju atzīmēs desmito Jesajas Berlina dienu, ziņo Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS.

“Mani sauc Jesaja Berlins, un es nāku no Rīgas,” tā ar sevi mēdza iepazīstināt pasaules atzinību guvušais brīvības filozofs un ideju vēsturnieks Jesaja Berlins.

Godinot filozofa literāro un intelektuālo mantojumu, 13. decembrī jau desmito reizi Rīgā norisināsies Jesajas Berlina diena. Pasākuma centrālais notikums būs ASV vēsturnieka un Prinstonas Universitātes profesora Stīvena Kotkina lekcija “Pagrieziena punkti: vakardienas un rītdienas pasaule”.

Profesors Stīvens Kotkins (1959) ir viens no ievērojamākajiem amerikāņu vēsturniekiem, autors vairākām grāmatām par Padomju Savienību un tās vadītājiem. Daudz pētījis staļinisma laikmetu un tālaika sabiedrības dzīvi. 2014. un 2017. gadā iznākuši divi no trim apjomīgās Staļina biogrāfijas sējumiem, un pirmais no tiem iekļuvis prestižās Pulicera balvas finālistu sarakstā.

Stāstot par savu gaidāmo lekciju, Stīvens Kotkins uzsver Jesajas Berlina intelektuālo ieguldījumu brīvības aizstāvēšanā un vienlaikus uzdod virkni jautājumu – “kā mēs varētu aizstāvēt brīvību mūsdienu pasaulē? Vai mūsu pasaule kļūst sliktāka? Vai un kā varam mācīties no vēstures? Kas ir brīvības izplatīšanas vai iegrožošanas noteicošie faktori – toreiz un tagad? Kā mēs varam izskaidrot Latvijas neatkarību un brīvību? Vai vēsturē pastāv pagrieziena punkti, ieskaitot tos, kas par tādiem nekļuva? Un vai mums ir lemts dzīvot pasaulē, kurā dominē varas politika?”.

Jesajas Berlina diena norisināsies kinoteātrī “Splendid Palace”. To plkst. 17 atklās amerikāņu režisores Džuditas Veksleres jaunākā dokumentālā filma “Jesaja Berlins: brīvības filozofs” (2018). Filma vēsta par Jesajas Berlina dzīvi un tās svarīgākajiem brīžiem, kas ietekmēja viņa intelektuālo attīstību. Pasākuma otrajā daļā, plkst. 18.30 – Stīvena Kotkina Jesajas Berlina piemiņai veltītā lekcija.

LA.lv