×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
11. februāris, 2016
Drukāt

Atzīst, ka Rīgas cirka ēkā uzturēties ir bīstami; atceļ izrādes (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Ziņa papildināta ar jaunāko informāciju

Rīgas cirka ēka nav droša ekspluatācijā un tās ekspluatācija jāpārtrauc nekavējoties, šodien žurnālistiem sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-T/LNNK).

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad vakar Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) iepazīstināja Kultūras ministriju (KM) ar pēdējā ēkas apsekojuma rezultātiem.

Melbārde norādīja, ka ēkas uzlabošana notiek nepārtraukti, taču valstij veikt kapitālieguldījumus traucēja 20 gadus ilgušās tiesvedības par ēkas īpašumtiesībām.

BVKB direktors Pēteris Druķis norādīja, ka pēdējais ēkas apsekojums februārī liecināja, ka cirka ēkas stāvoklis ir vēl vairāk pasliktinājies – tagad bīstama ir ne tikai ārsiena, bet arī jumta konstrukcijas un skatītāju tribīņu konstrukcijas. Tādēļ pieņemts lēmums nekavējoties pārtraukt Rīgas cirka kā publiskas ēkas ekspluatāciju.

Rīgas cirka darbinieki būs jāatlaiž, bet sestdien un svētdien paredzētās izrādes nenotiks, šodien preses konferencē žurnālistiem sacīja VSIA “Rīgas cirks” valdes priekšsēdētāja Lolita Lipinska.

Viņa norādīja, ka “Rīgas cirkā” visu gadu strādā 25 darbinieki, bet apmēram 60 darbinieki apkalpo “Rīgas cirka” izrādes. “Par perspektīvām grūti saprast. Ir skaidrs, ka sestdien, svētdien izrādes nenotiks un arī darbiniekiem tur nebūs, ko darīt,” sacīja Lipinska.

Viņa norādīja, ka Rīgas cirks patlaban mēģina starptautiskā līmenī risināt jautājumu par kompensācijām māksliniekiem, ar kuriem cirkam patlaban ir noslēgts līgums, kā arī risina jautājumu par naudas atdošanu biļešu pircējiem. Ar cirka māksliniekiem, kas Rīgā ieradušies viesizrādēs, tiks lauzts līgums, radušos situāciju uzskatot par “force majeure” situāciju. “Rīgas cirkam” finansiāli palīdzēs Kultūras ministrija (KM).

Lipinska stāstīja, ka Rīgas cirks ticis izmantots kā vieta, kur tapusi tieši cirkam paredzētā programma un cirkā uzturējušies tikai tie mākslinieki, kas iekļauti konkrētajā programmā. Tāpat cirkā uzturējušies tikai tie dzīvnieki, kurus atvedusi cirka trupa. “”Rīgas cirks” nav Zooloģiskais dārzs, kur zvēri dzīvotu pastāvīgi,” sacīja Lipinska.

Rīgas cirkā līdz 13.martam bija plānots demonstrēt izrādi “Tropu fantāzija” ar Kubas Nacionālā cirka piedalīšanos.

Jau ziņots, ka BVKB direktors Pēteris Druķis šonedēļ LNT sacīja, ka BVKB joprojām uzskata, ka Rīgas cirks var sabrukt un tas būtu jāslēdz ciet. Viņš uzskata, ka ēka nav piedzīvojusi nekādus uzlabojumus un īpašnieki neko neesot darījuši situācijas uzlabošanai.

Pagājušā gada maijā BVKB pēc Rīgas cirka ēkas apsekošanas izdeva atzinumu, kurā būvinspektors uzlika par pienākumu ēkas lietotājam – VSIA “Rīgas cirks” – veikt visas ēkas un tās konstrukciju detalizētu tehnisko izpēti un tehniskās apsekošanas atzinumu iesniegt BVKB.

Kā skaidroja Kultūras ministrijā, cirka ēkas konstrukciju apsekošana ir turpinājusies nepārtraukti visā tās pastāvēšanas laikā, bet regulāra kupola konstrukcijas uzraudzība tiek veikta no pagājušā gadsimta 50.gadiem. Kārtējā cirka ēkas Merķeļa ielā 4 arēnas kupola nestspējas pārbaude tika veikta šā gada aprīlī.

Ņemot vērā to, ka cirka ēkas palīgtelpās 2015.gada 19.martā notika ugunsgrēks, lai izprastu ugunsgrēka seku ietekmi uz ēkas drošību, tika apsekota cirka ēka. Būvinženiera atzinumā nebija norādes, ka cirka ēkas nesošās konstrukcijas nav noturīgas vai zaudējušas nestspēju.
Savukārt, lai izpildītu BVKB 2015.gada 29.jūnija vēstulē uzdoto – pārbaudītu biroja konstatēto cirka ēkas nesošo konstrukciju defektu ietekmi uz cirka ēkas drošumu un iesniegtu birojā tehniskās apsekošanas atzinumu -, Rīgas cirks veica iepirkuma procedūras. To rezultātā 2015.gada 21.augustā tika noslēgts līgums ar sertificētu būvinženieri ekspertu Andri Šumski par cirka ēkas tehnisko apsekošanu un tehniskās apsekošanas atzinuma izdošanu. 2015.gada augustā un septembrī tika veikti apsekošanas darbi un izdots tehniskās apsekošanas atzinums, kurā minēts, ka kopumā skatītāju zonas nesošās konstrukcijas atrodas apmierinošā tehniskā stāvoklī.

Papildus ēkas apsekošanai tika veikta Rīgas cirka ēkas pamatu ģeotehniskā izpēte sertificēta ģeotehniķa Jāņa Dišlera vadībā. Četrās vietās tika atsegti pamati un četrās vietās veikti ģeoloģiskās izpētes urbumi 19 metru kopdziļumā. Izpētes rezultātā konstatēts, ka ēkas pamatu tehniskais stāvoklis apsekotajās vietās ir apmierinošs.

2015.gada 14.septembrī “Rīgas cirks” saņēma BVKB vēstuli, kurā birojs informē “Rīgas cirku” par to, ka ir izpildīts biroja 2015.gada 9.septembra lēmuma noteiktais nosacījums, līdz ar to pieļaujama cirka ēkas daļēja ekspluatācija, ekspluatācijas aizliegumu saglabājot uz ēkas pirmā un otrā stāva telpām, kas pieguļ Merķeļa ielas fasādei un atrodas pa kreisi no labās puses ieejas. Šīm telpām ir norobežota apmeklētāju piekļuve, bet tas netraucē cirka izrāžu gaitu un apmeklētāju piekļuvi cirka arēnai.

Lai novērstu kritiskāko riska faktoru Merķeļa ielas fasādes noturībai – dinamiskās slodzes, ko rada pilsētas elektrotransporta kontakttīkla enkuri cirka sienā, -, Kultūras ministrija 2015.gada decembrī ir piešķīrusi 70 000 eiro lielu finansējumu, un “Rīgas cirks” šā gada 18.janvārī ir noslēdzis līgumu ar “Rīgas satiksme” par tai piederošo atsaišu un attiecīgo enkuru noņemšanu no Rīgas cirka fasādes gar Merķeļa ielu un pārvietošanu uz citiem balstiem. Šie darbi ietver gan projektēšanu un saskaņošanu ar atbildīgajām Rīgas pilsētas institūcijām, gan pašu enkuru pārvietošanu. Pašlaik notiek projektēšanas darbi. Šā gada janvārī ir sākti arī projektēšanas darbi konstruktīvajam risinājumam, lai novērstu Merķeļa ielas fasādes deformācijas risku. Šos darbus varēs veikt tikai pēc kontakttīkla enkuru noņemšanas no fasādes.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pēteris no Valmieras Atbildēt

    es nu gan nesaprotu, kāpēc cirks būtu jāuztur par manis samaksāto nodokļu naudu! Visur pasaulē tas ir privāts bizness, bieži arī ceļojošs cirks. Vai tiešām šī ir tāda “māksla”, kas būtu jāuztur mums, nodokļu maksātājiem? Uz skolotāju, ārstu un arī pensionāru rēķina? Zālēm budžetā naudas nav, bet cirkam?? Kāpēc?

  2. nu ja,dzīvniekus cirkā izmantot nedrīkst?
    tagad ēka nedroša? Kuram tas ir izdevīgi?jo tas izklausās pēc sabotāžas

Draugiem Facebook Twitter Google+