×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. janvāris, 2012
Drukāt

Audio ieraksti liecina, ka nauda NVA dalīta haotiski

Foto - LETAFoto - LETA

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) iekšējo sanāksmju audioieraksti liecina, ka Eiropas un valsts speciālā budžeta nauda dalīta neprofesionāli un nepārskatāmi, ziņo telekompānijas “TV3” raidījums “Nekā personīga”.

NVA izplatījusi paziņojumu, kurā “Nekā personīga” sižetā minētos pārmetumus noraida, apgalvojot, ka NVA amatpersonu sarunas izrautas no konteksta, bet daļa bijusi vienkārši joks. Tāpat NVA informē, ka nākamnedēļ vērsīsies Drošības policijā (DP), jo NVA vadošajām amatpersonām izteikti draudi.

Uz laiku no amata atstādināta NVA priekšsēdētāja Baiba Paševica, jo algu fondā radies iztrūkums. “Nekā personīga” rīcībā esošā informācija rāda, ka haoss finansēs valdījis arī aģentūras pārraudzībā esošajos Eiropas Savienības projektos.

Kā ziņo “Nekā personīga”, viens no piemēriem ir Finanšu sadales komisijas sēdes ieraksts pagājušajā gadā. No ieraksta noprotams, ka gada beigās bezdarbnieku izglītošanai paredzētās prāvās naudas summas palikušas neiztērētas un pēdējā brīdī izmisīgi dalītas starp aģentūras filiālēm. Darbinieki centušies izdalīt bezdarbniekiem paredzētos apmācību kuponus bez lielas pārliecības, vai tos vairs paspēs izlietot.

Ierakstīto sarunu laikā, piemēram, NVA Juridiskā departamenta direktors Salvis Miķelsons norāda: “Es jūtos tā kā Lasvegasā ar naudu. 100 tūkstoši turp, šurp…” Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Sandra Šimkus viņam atbild: “Pieradīsi. Sākumā tā liekas… Paņem, paņem, padalīsim! Tu negribi kaut ko paņemt?”

Paševica raidījumam kategoriski noliedza, ka nauda dalīta nenopietni. Viņa atzīst, ka situācija bijusi stresa pilna, un piekrīt, ka kļūdas tāpēc varēja gadīties un pārkāpumi droši vien tiks atrasti. Tāpēc savai atlaišanai no amata viņa esot jau gatava.

Labklājības ministre Ilze Viņķele (V), kuras uzdevumā izmeklēšana uzsākta, pagaidām no konkrētām prognozēm izvairās, taču atzīst: aģentūra ir lielu pārmaiņu priekšā. “Ir skaidrs, ka aģentūrā ir ļoti daudz neskaidru jautājumu, kas skar finanšu pārvaldību un personāla politiku. Tie noteikti nerada pārliecību par to, ka aģentūras finanses, šobrīd mēs varam runāt par atalgojuma sadaļu, ir vadītas profesionāli.”

Vairāki “Nekā personīga” aptaujātie avoti, kas paši aģentūrā strādājuši vai bijuši saskarē ar to, saka, ka agrāk vai vēlāk patiesībai bija jānāk gaismā.

Normunds Zernis raidījumam stāsta, ka, strādājot aģentūras Juridiskajā departamentā, konstatējis: ilgstoši nav izskatītas sūdzības par Eiropas finansēto projektu naudas izlietojumu. Šim nolūkam izveidotā speciālā komisija, nokavējot sūdzību termiņus, vairākus mēnešus nav sanākusi uz sēdēm.

Pēc aculiecinieku stāstiem, aģentūrā finansējuma sadalē vispār esot valdījis juceklis. “Nevar saskaitīt nevienu ciparu, ne rezultatīvi, ne finansiāli. Tātad ne to, cik bezdarbnieki ir iesaistīti, ne arī, cik naudas ir izlietots. Viss bija jāparaksta, bet neviens nelasīja, ko viņš paraksta un ar kādām sekām tas viss var beigties,” akcentē Zernis.

Viņš esot daudzkārt iebildis, rosinājis situāciju mainīt, bet pretim saņēmis trīs disciplinārlietas un beigās padzīts no darba aģentūrā.

Raidījums norāda, ka Paševicas atstādināšana ir sākums mērķtiecīgai labklājības nozares attīrīšanai, kopš ministres krēslu ieņēmusi “Vienotības” pārstāve Viņķele. Īsi pēc Paševicas darba pārbaudes uzsākšanas sekoja Labklājības ministrijas valsts sekretāra Ringolda Beinaroviča it kā labprātīgā aiziešana no amata. “Nekā personīga” rīcībā esošā informācija liecina, ka Beinarovičs tiešām nolēmis aiziet pats, taču tas noticis saistībā ar Paševicas lietu. Pretējā gadījumā viņam varētu draudēt daudz lielākas nepatikšanas.

Tikmēr NVA izplatījusi paziņojumu, kurā kategoriski noraida un novērtē kā sagrozītu “Nekā personīga” publiskoto informāciju, ka NVA finanšu līdzekļi it kā tiek dalīti “kā kazino”.

Kā apgalvo NVA, “Nekā personīga” rīcībā ir nokļuvuši nelikumīgā veidā iegūti NVA Finanšu sadales komisijas locekļu sarunu audio ieraksti. NVA Finanšu sadales komisijas locekļi atzīst, ka audio ierakstā varētu būt dzirdamas viņu neformālās savstarpējās sarunas, kad sanāksmē ir raisījusies diskusija par finanšu sadalījuma milzīgo apjomu. Tomēr šie ieraksti esot “izgriezti” un televīzijas sižetā “tendenciozi iemontēti viņu neformālo sarunu un diemžēl neveiksmīgu joku audio ieraksti”.

NVA izveidotā iekšējās kontroles sistēma nepieļauj naudas līdzekļu neatbilstošu izmantošanu. Turklāt Finanšu sadales komisijas sēdē, kurā ir desmit NVA vadošo departamentu darbinieki, lēmumus pieņem, balsojot visiem. Par katru finansējuma sadalījumu notiek atsevišķa balsošana. Ja kaut viens komisijas loceklis ir “pret”, jautājums netiek skatīts tālāk, uzsvērts aģentūras paziņojumā.

NVA darbību finanšu jomā kopumā uzrauga gan Eiropas Savienības attiecīgās institūcijas, gan Finanšu ministrija, gan Labklājības ministrija, gan Eiropas Sociālā fonda pārraugi.

Savukārt Zernis NVA strādājis tikai pusgadu un pēc trīs disciplinārlietu ierosināšanas 2011.gada 1.decembrī tika atbrīvots no darba ar Labklājības ministrijas lēmumu. NVA ir guvusi apstiprinājumus faktam, ka tieši šis darbinieks “negodīgā ceļā ir ieguvis finanšu sadales komisijas locekļu sarunu ierakstus”.

Šajā pašā paziņojumā NVA arī informē, ka nākamnedēļ vērsīsies DP ar iesniegumu par draudu izteikšanu NVA vadošām amatpersonām. Draudi gan ar elektroniskā pasta starpniecību, gan telefoniski tiekot saņemti kopš 2011.gada 1.decembra, iepriekšējais draudu zvans atskanējis 20.janvārī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+