×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
11. aprīlis, 2018
Drukāt

Audra, Bille, Saule: kalendārā būs jauni vārdi (6)

kalendars_Sh

Valsts valodas centra Kalendārvārdu ekspertu komisija šodienas sēdē, izvērtējot visus saņemtos iesniegumus par jaunu personvārdu iekļaušanu latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā, kā arī dažu vārdadienas datumu maiņu, ar balsu vairākumu pieņēma vairākus lēmumus, portāls “la.lv” uzzināja centrā.

Valodnieki iesaka iekļaut latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā baltu cilmes personvārdus, kas būs iekļauti kalendārā no nākamā gada:

sieviešu vārdus Audra (vārdadiena 10. augustā), Bille (29. janvārī) un Saule (22. decembrī);

vīriešu vārdus Daivis (3. aprīlī), Ģedimins (25. martā), Ritums (24. aprīlī) un Saulis (27. martā).

VVC ekspertu komisija arī lēma papildināt paplašināto vārdadienu sarakstu ar 67 jauniem personvārdiem, kuriem ir vairāk nekā divi nesēji:

Adelaine, Adreans, Adria, Amrits, Ardijs, Beverlija, Braens, Daļa, Dario, Dariuss, Dariušs, Dereks, Devins, Džeks, Džulians, Eliots, Elīsija, Ellada, Emīna, Entonijs, Evans, Ezra, Genrihs, Hārvijs, Hektors, Hovards, Īve, Īzaks, Kārla, Keitlina, Kirills, Klints, Kristijans, Laurēna, Lūsija, Ļena, Madrija, Megana, Meija, Meja, Mets, Mihaela, Mikuss, Nadia, Nataniels, Nazarijs, Noa, Olijs, Olivia, Orions, Raens, Rafaela, Railijs, Rajens, Rolando, Romeks, Ronans, Ronja, Semija, Sidnijs, Simons, Skandis, Tailers, Timo, Uma, Varlams, Viļa.

Šodienas sēdē netika atbalstīti ierosinājumi mainīt vārdadienas datumu dažiem personvārdiem, jo tam nav lingvistiska pamata.

Centrs norāda, ka drīzumā tiks atjaunināta informācija arī Valsts valodas centra mājaslapas sadaļā “Kalendārvārdu ekspertu komisija”, kurā būs pieejams gan latviešu tradicionālo kalendārvārdu saraksts, gan paplašinātais vārdadienu saraksts.

Latviešu tradicionālo kalendārvārdu saraksts

paplasinatais_saraksts

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. No pārmērīgas latviešu valodas lituanizācijas (pārlietuviskošanas) latviešus jau sen brīdināja Jānis Endzelīns. Bet nē, visādas Audras, Egles un Ģedimini iekšā kalendārā gan. Kurš latvietis savu meitu sauks par Egli, kas latvietim saistās ar kapiem, nevis ar zalkšu karalieni? Tie jau arī nav vienīgie.

 2. Interesanti vai kāda Saule ir arī kādam cilvēkam, jeb tikai manas draudzenes kaķim? Un kāpēc Saule un Saulis tik tālu viens no otra, tā nemēdz būt? Saulis – 😀

 3. Ko viņi lieto? Saule un Saulis – izcili jocīgi būs satikt šāda vārda nēsātājus, tik nez kāpēc katrs savā datumā? Tai pašā laikā simtiem Martini, Mikusi, Keitas un Jurātes joprojām bez vārda dienām… Tas vairs nav pat smieklīgi.

 4. Mums ari ir berninam vardins kuru velamies redzet kalendara.Kur varam to iesniegt,lai ieklautu?

  • Sanita un pārējie fantazētāji,lieciet bērniem normālus vārdus,nevis kaut kur sagrābstītus,tad arī būs kalendārā.Nebūs jūsu bērns ne gudrāks,ne smukāks ar jocīgu vārdu.

   • Tātad Saule ir normāls vārds, bet Keita , Mikus utt ir jocīgie?
    Tas “latviskums” jau aknās sēž.. nu kas tie par vārdiem? Jaunos iekļautis vārdus varbūt kādi jocīgie ieliks savam bērnam- bet tādi būs viens vai divi. Bet populāros vārdus Latvijā, kas tiešām daudz, tos neieliek. Murgs Latvijā turpinās 👍

Draugiem Facebook Twitter Google+