Foto – Shutterstock

Kas ir šis audzelīgais krūms ar dobu stublāju? 2

“Kas ir šis audzelīgais krūms ar dobu stublāju? Lapas ir līdzīgas ceriņu lapām, ziedi baltās skarās.” AIJA VENTSPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Tā ir viena no dižsūrenēm. Latvijā aug divas sugas.

Sahalīnas dižsūrene (Reynoutria sachalinensis) ir daudzgadīgs sūreņu dzimtas lakstaugs, kas vasarā sasniedz 2–3,5 m augstumu. Zaļganbrūnie stublāji ir ar dobiem posmiem. Augam ir iegareni ovālas lapas un zaļgandzeltenas ziedu skaras. Zied no augusta līdz oktobrim. Sākoties salam, auga virszemes daļas iet bojā. Sahalīnas dižsūrene ir ziemcietīga. Sastopama lielās audzēs vecos parkos, pie daudzdzīvokļu mājām, ceļmalās. Sekmīgi vairojas ar sakņu atvasēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Japānas dižsūrene (Reynoutria japonica) ir līdzīgs daudzgadīgs, strauji augošs lakstaugs (1,5–2,5 m) ar gariem, ložņājošiem sakneņiem. Lapas ar īsu kātu, plati olveidīgas. Zied baltiem vai dzeltenbaltiem ziediem no jūlija līdz septembrim. Savvaļā Japānas dižsūrene aug vecos parkos, ceļmalās.

Latvijā dižsūrenes par invazīvām sugām pagaidām neuzskata, jo sastopamas nelielās audzēs privātīpašumu teritorijās. Dārzu saimnieki tās ieviesuši kā krāšņumaugus, neapzinoties, ka aug agresīvi. Dažviet augus veiksmīgi ierobežo, ļaujot augt tikai paredzētajā vietā. Nekoptās platībās dižsūrene pārņem arvien plašāku teritoriju. Lai apkarotu, krūmi jānopļauj, jāizcērt, jāizrok saknes (ar ķīmiju nevajadzētu aizrauties).

Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma Daugavpils Universitāte patlaban izstrādā invazīvo sugu monitoringa programmu. Tās ietvaros dižsūrenes un to audzelība vēl tiek izvērtēta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.