Foto – Shutterstock

Audzēsim sojas pupas. Padomi sēšanā, audzēšanā, piebarošanā. + 2 receptes 0

Kad jāsēj sojas pupas? Kur var dabūt sēklas ulmaņlaiku šķirnēm? INTA AIZKRAUKLES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Sēj reizē ar pupiņām

RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Desmit gadu pieredze sojas audzēšanā uzkrāta zemnieku saimniecības “Aiz­alk­snas 2” saimniecei Viktorijai Bergmanei. Savā saimniecībā viņa audzē ļoti ražīgas sojas pupiņas no ulmaņlaikiem, kam šķirnes izcelsme nav zināma. Sojas pupiņas sēj reizē ar parastajām pupiņām – ap 26. maiju. Sēklas sēj ar rokām, jo, darot to mehanizēti, tiek zaudēta ražība (ar sējmašīnu nav iespējams soju izsēt optimālos attālumos). Krūmi izaug līdz 70 cm augsti, kupli, tāpēc sēklas jāizsēj 25 cm attālumā cita no citas. Saimniecībā tās audzē kartupeļu vagās ar 75 cm rindstarpu attālumu. Kad soja izdīgst, tā nemaz nelīdzinās pupiņām – dīgļlapas drīzāk atgādina gurķus. Sojas pupiņas zied nedaudz agrāk par parastajām pupiņām. Tām ir bāli rozā ziedi, kurus labprāt apmeklē bites. Arī pašiem krūmiem nav nekādas līdzības ar parastajām pupiņām – augi veido pūkainas, garenas lapas. Saaugot kuplie krūmi saspiežas un balsta cits citu, tāpēc tiem nav vajadzīgi balsti. Augiem labi izvēdinās lapotne, to ziedi mitrumā nebojājas, jo ir nodrošinātas platas rindstarpas. Veģetācijas sākumā sojas pupiņas vairākkārt jāvago – tāpat kā kartupeļi, lai tās neieaug nezālēs. Tiklīdz krūmi sakļaujas, nezāles starp tiem vairs neaug.

Sēklu kulšana

Ražu novāc īsi pirms zemes sasalšanas (septembra beigās). Krūmus izrauj ar visām saknēm, sasien buntītēs un pakarina nojumē žāvēšanai. Ziemā pa vienai buntītei liek baltajā stiklšķiedras maisā (var izmantot arī parasta auduma maisus) un dauza ar vāli, līdz no izkaltušajām pākstīm izbirst visas sēklas. No čagām sojas pupiņas var attīrīt ar rokām vai izmantojot veco laiku graudu vētījamo mašīnu.

Augi ir paēduši

CITI ŠOBRĪD LASA

Zemniece ir zaļā dzīvesveida piekritēja, tāpēc kultūraugu audzēšanai neizmanto ne minerālmēslus, ne kūtsmēslus (šis organiskais mēslojums satur daudz slāpekļa, turklāt tajā ir ģenētiski modificētās kombinētās barības pārpalikumi). Lai uzlabotu augsnes auglību, saimniecībā ievēro augu seku: kāposti–pupiņas–kartupeļi–burkāni vai bietes. Pēc tam platībai ļauj vairākus gadus atpūsties. Tikmēr rudenī tiek sagatavots plēsums citā platībā – augsni sadisko, pavasarī nokultivē, un audzēšanas cikls sākas no jauna.

“Šādi saimniekojot, mūsu izaudzētie burkāni un kartupeļi nav pārsātināti ar slāpekli, tie nepūst, nesavīst un labi glabājas pagrabā līdz jaunai ražai,” stāsta Viktorija Bergmane. Vienīgais mēslojums, ko izmanto kultūraugu piebarošanai, ir nezāļu raudzējums. To gatavo 200 litru mucās, kuras pieliek pilnas ar gārsām, suņuburkšķiem. Kad masa kļūst zaļganbrūna, to atšķaida vienādās attiecībās ar ūdeni. Mēslo, kad diena apmākusies, vairākas reizes līdz pat Jāņiem.

Kā ēst

Sojas pupiņas ir ļoti vērtīgas, un saimniece iesaka tās lietot uzturā gaļas vietā vismaz divas reizes mēnesī. Viņa dalās ar iecienītākajām ģimenes receptēm. Viena no tām – uz pannas sacep sīpolus, uzber izvārītas sojas pupiņas, pārlej ar pienu, kam pievienota ēdamkarote miltu. Otra recepte: aukstie salāti, ko gatavo neo izvārītām sojas pupiņām, vārītas olas un sīpoliem. Visu sajauc ar krējumu vai eļļu.