×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. augusts, 2013
Drukāt

Audzētāji: kartupeļu ražas šogad būs sliktākas nekā pērn

LETALETA

Kartupeļu ražas šogad būs sliktākas nekā pērn, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie kartupeļu audzētāji.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības (KAPS) valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle sacīja, ka šogad nav pamata cerēt uz tik lielām ražām, kādas bija pērn šovasar Latvijā sastopamā ilgstošā sausuma dēļ, kā arī tāpēc, ka ieilgušās ziemas dēļ kartupeļu attīstībai šogad ir atvēlēts īsāks veģetācijas periods. “Uz tādām ražām kā pērn nav pamata cerēt,” sacīja Kraukle.

Viņa pastāstīja, ka precīzāku ražas apmēru būs iespējams noteikt septembrī, kas kartupeļu audzētāji masveidā ievāks vēlos kartupeļus. Patlaban audzētāji daudzviet ir apmierināti, ka beidzot uznācis lietus, jo tas kartupeļu bumbuļu attīstībai varētu nākt par labu.

Kraukle norādīja, ka šogad Latvijā atšķirīgo laikapstākļu dēļ arī kartupeļu slimības katrā saimniecībā izplatījušās ļoti individuāli. Varakļānos no kādas saimniecības saņemtas ziņas, ka kartupeļu lakstu puve nav izplatījusies. Savukārt Vidzemē, Lēdurgas pusē, kartupeļu lakstu puve ir novērojama, turpretī citviet Vidzemē ir saimniecības, kur tā nav izplatījusies.

Kartupeļu audzētāju asociācijas (KAA) valdes priekšsēdētājs Ilmārs Immurs aģentūrai BNS teica, ka, pēc pašreizējām prognozēm, kartupeļu raža Valmieras pusē šogad varētu būt mazāka nekā pērn. “Izskatās, ka ražas būs mazākas nekā pagājušajā gadā, jo bija liels sausums,” sacīja Immurs.

Viņš piebilda, ka vasaras sezonā ilgstošā sausuma dēļ zeme bija pārlieku sausa un tādējādi palēninājās kartupeļu bumbuļu augšana.

Immurs norādīja, ka laikapstākļi šovasar katrā reģionā bijuši atšķirīgi, līdz ar to pagaidām ir pāragri spriest par to, kāda šogad kopumā Latvijā būs kartupeļu raža – to varēs pateikt vēlāk, rudenī, kad kartupeļu audzētāji masveidā novāks vēlākas kartupeļu šķirnes. “Parasti ievācam kartupeļus septembrī,” sacīja Immurs.

Viņš piebilda, ka patlaban kaitēkļus kartupeļu laukos nav novērojis. Immurs gan norādīja, ka līdz ar lietainajiem laikapstākļiem pēdējās nedēļās pastāv iespēja, ka aktivizēsies vēlā kartupeļu lakstu puve.

Immurs arī pastāstīja, ka patlaban arī par kartupeļu cenām ir pāragri spriest – augusts allaž ir bijis mēnesis, kad saistībā ar plašo piedāvājumu un ražām mazdārziņos, kartupeļu cenas ir neadekvāti zemas.

Arī Vidzemes lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi”  vadītāja Edīte Strazdiņa aģentūrai BNS teica, ka ilgstošā sausuma dēļ kartupeļu ražas šogad noteikti būs mazākas nekā pērn. Sausuma dēļ kartupeļu lakstiem apakšā izveidojās salīdzinoši daudz bumbuļu, taču tie ir sīki un nereti nav paspējuši attīstīties. “Uz tik lielām ražām, kādas bija pērn, nav iespējams cerēt,” sacīja Strazdiņa.

Viņa norādīja, ka precīzāku kartupeļu ražas apmēru būs iespējams noteikt septembrī, kad kartupeļu audzētāji masveidā ievāks ražu. Tomēr jau tagad iespējams pateikt, ka šogad kartupeļu cenas kāps saistībā ar to, ka arī Polijā šogad ir sliktākas ražas un kartupeļi patlaban maksā dārgāk nekā Latvijā.

Strazdiņa norādīja, ka pēdējās nedēļās dēļ nokrišņiem kooperatīva laukos ir sakrājies ūdens, jo ilgstošā sausuma dēļ tas nespēj tik savlaicīgi uzsūkties kā tas būtu nepieciešams.

Viņa teica, ka patlaban kartupeļu kaitēkļu aktivitāte ir manāmi mazinājusies, jo gaisa temperatūra pazeminājusies, naktis kļuvušas vēsākas, kas kaitēkļiem nepatīk. Tomēr šādos laikapstākļos varētu aktivizēties dažādas kartupeļu slimības.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+