×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
16. maijs, 2012
Drukāt

Audžubērni – kaķēni. Kā pareizi uzņemties rūpes par viņiem

beerni

Pavasaris ir laiks, kad pasaulē nāk kaķēni un cilvēkiem reizēm arī par tiem nākas uzņemties rūpes.

 

Konsultēja biedrības “Minku SOS” valdes priekšsēdētāja Monika Savdova.

Kā izbarot?

Visgrūtāk ir izbarot un uzstutēt pavisam maziņus, tikko dzimušus kaķu bērnus. Viens no variantiem, kas vairāk gan domāts pilsētniekiem, ir ēdināšana ar sauso piena aizvietotāju. Tādus piedāvā vairāki ražotāji. Pēc pieredzes par labu atzīts Royal Canin Babycat milk. Tajā ir mazuļa organismam nepieciešamais lizīns – uztura bagātinātājs, kas palīdz organismam cīnīties ar dažādām infekcijām, un, protams, plašs klāsts vitamīnu, kā arī lakto baktērijas, kuras novērš caureju. Vajadzīgie vitamīni un minerālvielas ir arī Beaphar Kitty milk aizvietotājā, vienīgi jāpārliecinās, vai kaķēnam nav piena nepanesība. Kā jaunums pieminams ASV ražotais Pro Biolac For kittens, kas pārdošanā parādījies pavisam nesen.

Lauciniekiem šādu maisījumu parasti nav, tāpēc vislabāk izlīdzēties ar siltu kazas pienu.

 

Var mēģināt arī govs pienu, bet tas ir treknāks, un mazuļiem bieži ir laktozes nepanesība. Tāpēc vispirms pavēro vēdera izeju, tas ir visdrošākais rādītājs, vai organisms pieņem šo mātes piena aizvietotāju.

 

Pavisam mazus kaķēnus baro ik pa divām stundām. Līdz ko tie paaugas, piemēram, līdz trīs nedēļu vecumam, jau var retāk – ik pa trim stundām. Ja mazuļi nepīkst un neizrāda izsalkuma pazīmes, atstarpes var vēl samazināt, – līdz piecām ēdienreizēm diennaktī. Ar piena maisījumu, kurā ir augošajam organismam nepieciešamās olbaltumvielas, var droši ēdināt, līdz kaķēns sasniedz jau tautās dodamo vecumu – divus mēnešus.

Papildus no trīs nedēļām var piedāvāt vārītu un sablendētu malto gaļu, ko iebaro ar šļirci. Pēc nedēļas ēdienkartē iekļauj arī sakapātu gaļu ar buljonu. Dažādībai var uzcienēt ar biezpiena kriksīti vai iedot palaizīt lauku krējumu. Iesaka arī vārītu olas dzeltenu, kas putras konsistencē sajaukts ar pienu, taču uzmanīgi, jo olas ir alerģisks produkts un mīkstina vēderu. Mēneša vecumā kaķēniem sāk šķilties zobi, tāpēc ēdienkartē iekļauj auzu pārslu tumi.

 

Organisma spēcināšanai

Imunitātei labi noder un kaķēniem lieliski garšo Hill’s Pre­scription Diet a/d konservi, kurus dod, atšķaidītus ar ūdeni, vai arī Royal Canin Recovery. Ja ēdina ar naturālo barību, ieteicami multivitamīni eļļā: no nedēļas vecuma reizi dienā iepilina pa vienai pilītei mutē.

Bez mātes audzinātiem kaķēniem kritiskā robeža ir ceturtā un piektā nedēļa, kad īpaši jāseko viņu veselības stāvoklim. Taču arī pārējā laikā tos reizēm mēdz apdraudēt vairākas kaites. Visbiežākās ir acu saslimšanas, piemēram, pūžņošana, ko izraisa herpes vīruss. Brūni gļotaini izdalījumi no acīm raksturīgi hlamīdiju baktērijām, kas bojā arī deguna un zarnu gļotādas. Vieglam acu iekaisumam var ieteikt bezrecepšu Alfasan ziedi vai jebkurā aptiekā nopērkamos acu pilienus Oculoheal. Smagākos gadījumos noteikti jāvēršas pie veterinārārsta, jo jebkura ielaista kaite mazam organismam var izrādīties liktenīga.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+