Mobilā versija
+3.8°C
Amanda, Amanta, Kaiva
Trešdiena, 26. oktobris, 2016
9. oktobris, 2015
Drukāt

Cik vecus trusēnus var likt pie audžumātes?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cik vecus trusēnus var likt pie audžumātes? No kā atkarīgs trusēnu daudzums metienā? JANĪNA LIMBAŽU NOVADĀ

Truškopji vienmēr vēlas iegūt un saglabāt vairāk trusēnu, bet visām trušu mātēm nav astoņu pupu. Ja mazuļu ir vairāk, daži no tiem atpaliek augšanā, jo nepietiek mātes piena. Tāpēc ieteicams vienlaikus lecināt vairākas mātes, jo no tās, kam piedzimst lielāks metiens, paņem nost un pieliek tai, kam mazāks. To vislabāk izdarīt pirmajās trīs dzīves dienās, kad trusēni vēl nestaigā apkārt, bet visu laiku atrodas midziņā – mātes pūkās.

Rīkojas šādi: audžumāti izņem no būra un pūkās ieliek audžubērnus, lai tie aprod ar jaunās migas smaržu. Pēc pusstundas liek māti atpakaļ. Optimāli ir 6–8 trusēni.

– Dažas trušu mātes labprāt pieņem un izbaro audžubērnus. Tās ir pienīgas un ļoti mierīgas. Taču mēdz būt arī dusmīgas trusenes, kas nelaiž klāt svešus bērnus. Šādos gadījumos ieteicams visus trušus apsmidzināt ar parfimērijas smaržām. Tad mātīte vairs nespēj atšķirt savus mazuļus no audžubērniem, – skaidro Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” ciltsdarba speciāliste Dace Kaula.

Trusēnu skaits metienā atkarīgs no:

• barošanas un turēšanas;

• meklēšanās dienas – ja truseni aplecina īstajā dienā, būs vairāk trusēnu. Ja lecina piespiedu kārtā, būs mazāk;

• vecākiem – ja no viena tēviņa vairākām trusenēm ir maz bērnu, vainojams tēvs. Mātīti var pārbaudīt, lecinot ar dažādiem tēviem. Ja vienmēr ir maz trusēnu, vainojama māte;

• gadalaika – vasarā vienmēr dzimst vairāk trusēnu, ziemā – mazāk. Aukstā laikā ārā ne visas mātes paspēj mazuļus pēc dzemdībām salikt migā un pabarot, un tie var nosalt.

Pievienot komentāru

Zemniekus balsta ar pašu nākotnes naudu (2)Seši miljoni eiro prasīto 30 vietā – ar šādu atbalstu var rēķināties graudkopji, ja valdība šodien apstiprinās zemnieku lūgumu pēc valstiskas palīdzības.
Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
No 1. janvāra gaidāms algas pieaugums (3)Valdība šodien atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz minimālās mēneša darba algas palielināšanu no 370 līdz 380 eiro.
Draugiem Facebook Twitter Google+