Mobilā versija
+1.3°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
9. oktobris, 2015
Drukāt

Cik vecus trusēnus var likt pie audžumātes?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cik vecus trusēnus var likt pie audžumātes? No kā atkarīgs trusēnu daudzums metienā? JANĪNA LIMBAŽU NOVADĀ

Truškopji vienmēr vēlas iegūt un saglabāt vairāk trusēnu, bet visām trušu mātēm nav astoņu pupu. Ja mazuļu ir vairāk, daži no tiem atpaliek augšanā, jo nepietiek mātes piena. Tāpēc ieteicams vienlaikus lecināt vairākas mātes, jo no tās, kam piedzimst lielāks metiens, paņem nost un pieliek tai, kam mazāks. To vislabāk izdarīt pirmajās trīs dzīves dienās, kad trusēni vēl nestaigā apkārt, bet visu laiku atrodas midziņā – mātes pūkās.

Rīkojas šādi: audžumāti izņem no būra un pūkās ieliek audžubērnus, lai tie aprod ar jaunās migas smaržu. Pēc pusstundas liek māti atpakaļ. Optimāli ir 6–8 trusēni.

– Dažas trušu mātes labprāt pieņem un izbaro audžubērnus. Tās ir pienīgas un ļoti mierīgas. Taču mēdz būt arī dusmīgas trusenes, kas nelaiž klāt svešus bērnus. Šādos gadījumos ieteicams visus trušus apsmidzināt ar parfimērijas smaržām. Tad mātīte vairs nespēj atšķirt savus mazuļus no audžubērniem, – skaidro Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” ciltsdarba speciāliste Dace Kaula.

Trusēnu skaits metienā atkarīgs no:

• barošanas un turēšanas;

• meklēšanās dienas – ja truseni aplecina īstajā dienā, būs vairāk trusēnu. Ja lecina piespiedu kārtā, būs mazāk;

• vecākiem – ja no viena tēviņa vairākām trusenēm ir maz bērnu, vainojams tēvs. Mātīti var pārbaudīt, lecinot ar dažādiem tēviem. Ja vienmēr ir maz trusēnu, vainojama māte;

• gadalaika – vasarā vienmēr dzimst vairāk trusēnu, ziemā – mazāk. Aukstā laikā ārā ne visas mātes paspēj mazuļus pēc dzemdībām salikt migā un pabarot, un tie var nosalt.

Pievienot komentāru

Valsts šauj pa uzņēmējiem, bet korumpētos ierēdņus saudzēKad valstij jāuzmana uzņēmēji, tā ar Konkurences likumu noteikusi plašas sankcijas, bet, kad valsts pārvaldei jākontrolē pašai sevi, tad Valsts kontroles rokās
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājā ar nelegālu gāzes pieslēgumu dzīvojusi augsta amatpersona (18)Tuvākajā laikā Latvijā tiks atvērts dabasgāzes tirgus un cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties. Tam gatavojoties, valdībai jāpieņem virkne noteikumu, bet
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+