×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. septembris, 2015
Drukāt

Vai vēlēšanās jāļauj balsot no 16 gadu vecuma? (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs foto

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) izstrādājusi grozījumus Pašvaldību vēlēšanu likumā, rosinot atļaut iedzīvotājiem šajās vēlēšanās balsot jau no 16 gadu vecuma. Taču novadu vadītājiem, ieskaitot tos, kas pārstāv pašu LRA, ir savi pretargumenti.

 

Karina Putniņa, Baldones novada domes priekšsēdētāja: “No vienas puses – jo jaunieši āgrāk iesaistās sabiedriskās dzīves aktivitātēs un valsts veidošanā, jo labāk, no otras – sešpadsmit gadu vecumā jaunajam cilvēkam gan zināšanu līmenis, gan spriestspējas līmenis vēl ir samērā zems. Es vadu arī mācību stundas 9. un 12. klasē, redzu, kādas ir atšķirības. Pietiekami nobrieduši ir tikai divpadsmitie, taču arī viņus maz interesē, kas notiek valstī, ja arī interesē, tad diemžēl dzeltenās preses līmenī. Protams, ir izņēmumi. Bet vai ar to pietiek? Katrā ziņā vecuma sliekšņa samazināšana ir diskutējams jautājums. Ir savi plusi un savi mīnusi. Mani biedē, ka nenobriedušie prāti vēlēšanās būtu viegli ietekmējami, viņus varētu orientēt gan uz “balto tēvu”, gan uz “melno māti”. Pieļaut manipulēt ar tik jauniem un nenobriedušiem cilvēkiem – tas nebūtu nopietni.”

 

Dainis Vingris, Kokneses novada domes priekšsēdētājs: “Mani dara uzmanīgu tas, ka ierosinājumu izteikusi LRA, mēs labi zinām, ar kādu vēlētāju balsīm Saeimā tik pārliecinoši iekļuva Kaimiņš un kāds ir viņa darbošanās stils. Manam dēlam ir 17 gadi, viņš saka – re, kā Kaimiņš visus noliek. Daudziem nenobriedušiem prātiem šī bravūra – izstiept kājas un bargi kritizēt, filmēt un tad iet uzbrukumā – liekas vilinoša. Apmēram tā – aug buciņš, aug radziņi, gribu badīties… Jā, politikā ir arī tādi, kas badās un kam šis stils ir ļoti pa prātam. Skaidrs, ka sešpadsmit un septiņpadsmit gadus vecu jauniešu dalība vēlēšanās visvairāk izdevīga būtu Kaimiņa pārstāvētajam politiskajam spēkam. Man nav pieņemami, cik zinu, arī daudziem citiem ne, ka politiku taisa ar bravūru. Vēlēšanas ir pārāk nopietna lieta, vēlētājiem jābūt nosvērtiem cilvēkiem, kam ir gan zināšanas, gan spējas analizēt, spriest un pieņemt atbildīgus lēmumus.”

 

Lidija Siliņa, Baltinavas novada domes priekšsēdētāja: “Rosinājumu neatbalstu, jo uzskatu, ka Latvija tam vēl nav gatava. Cilvēks tādā vecumā būtībā ir vēl pusaudzis bez vajadzīgās pieredzes un brieduma. Domāju, ka pagaidām Latvijā daudz svarīgāk būtu, lai skolas, pašvaldības un valsts vairāk domātu, kā labāk izglītot padsmitniekus, kā viņus ieinteresēt sekot sabiedriskām aktualitātēm un politiskiem procesiem. Mēs novadā esam ieviesuši labu tradīciju – skolēni nāk uz pašvaldību, lai iepazītos ar tās darbu, plāniem, problēmām. Es vadu šīs nodarbības un esmu satraukta par to, cik mazas ir bērnu zināšanas, ka viņi īsti nesaprot, kā veidojas budžets un kādas ir pašvaldības darba prioritātes. Protams, kopumā valstī mēs varam darīt vairāk, lai situāciju mainītu. Par to, ka iespēju netrūkst, liecina arī mūsu pieredze. Piemēram, tie novada bērni, kas piedalās projektos, zina daudz vairāk un ir spējīgi spriest arī par sarežģītām lietām.”

 

Ēriks Lukmans, Tukuma novada domes priekšsēdētājs: “Es šajā piedāvājumā saskatu populismu. Mums taču ir daudzas citas prioritātes, kas prasa spēku sasprindzinājumu, piemēram, Eiropas struktūrfondu apguve.”

 

Gunta Žilde, Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja: “Nedomāju, ka tas būtu prātīgs rosinājums. Protams, sešpadsmitgadīgam jaunietim kaut kāds viedoklis ir, taču viņš vēl arvien ir diezgan viegli iespaidojams. Gluži vienkārši par maz ir zināšanu un dzīves pieredzes, lai nopietni analizētu, spriestu un izdarītu izvēli.”

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Vakar piketējošiem jauniešiem VĒL prāts sēžamvietā, kur nu 16-gadīgam ( protams, ne visiem gan!) cilvēkam….Tādu var apjāt kā kaimiņu āzi un viņš smaidīs kā siltā govju čupā iekāpis!!!

 2. Kādēļ ne – piens uz lūpām jau gandrīz nožuvis. Turklāt vecs buks zin cenu priekšvēlēšanu solījumiem; cita lieta – jaunulis …

 3. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  Varbūt no 4 gadi – tad jau nenēsā pamperi?

 4. Par agru…prāti vēl nav nobrieduši….

 5. VIENNOZĪMĪGI – NO 21 GADA VECUMA, KAD CILVĒKS PATSTĀVĪGI SPĒJĪGS PIEŅEMT PAREIZUS LĒMUMUS!!! KO NOZĪMĒ 16 gadi!? TAS NAV NEKAS!!! KO GAN NEIZDARA APLAMU ŠAJĀ VECUMĀ!!! TAS IR NONSENSS TIK TĀLU AIZDOMĀTIES LRA BIEDRIEM!!? LAIKAM PAŠI BĒRNA PRĀTĀ!!! NEKO CITU NEVAR IZSECINĀT!!! UN KĀPĒC LĪDZ 65 GADIEM? KĀPĒC TĀDA DISKRIMINĀCIJA??????????? VAI DISKRIMINĀCIJAS GADĪJUMU MŪSU VALSTĪ NAV PAR DAUDZ? VAI CITĀS VALSTĪS VECIE ĻAUDIS GUDRĀKI PAR MŪSĒJIEM??? NEDOMĀJU GAN!!! CITS JAUTĀJUMS NELĪDZSVAROTIE UN PSIHISKI SLIMIE ĻAUDIS!!!

 6. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Nav jau vēl izsmeltas visas rezerves. Varētu sākt no vecākās bērnudārza grupiņas, jo Pēterītis vakar bija atnesis cigaretes, pārējiem bērniem tas ļoti patika un daži pat pamēģināja!
  Vēlēšanās faktiski vajadzētu ļaut piedalīties tikai no pilngadības, no 21 gada un arī tikai līdz 65 gadiem, līdz aktīvā darbamūža beigām. Pats esmu pensionārs un, kad par tādu kļuvu, sapratu, ka manas prioritātes nebūt nav tēmētas uz valsts attīstību. Neesmu pret, esmu par, taču daudz kas pensionāra acī izskatās stipri vien savādāk, tādēļ- ir jābūt stingri notiktam ”darbalaikam”- no 21 līdz 65! Apzinos, ka saņemšu nesaudzīgu kritiku, ka uzskatīs, ka izvairos no psihoterapeita apmeklējumiem u.t.t., taču jābalso būtu tikai tiem, kas reāli piedalās valsts saimnieciskajā dzīvē.
  Izspēlējam variantu- vajadzīgi X miljoni eiro, lai uzbūvētu modernu, konkurētspējīgu uzņēmumu ar 1000 darbavietām. Un otru variantu- šos X miljonus novirzīt pensiju palielināšanai, skaidri zinot, ka, ja nebūs attīstības, nebūs naudas ar ko maksāt šīs apsolītās pensijas un tad sarīkojiet brīvas vēlēšanas kādā saulainā vasaras dienā kaut vai no 16, 18 vai 21 gada vecuma! Pārliecinoši vinnēs otrais variants, t.i. pensionāri, jo, pirmkārt, tas ir viņu interesēs un otrkārt, viņi ir aktīvākie vēlētāji jebkuros klimatiskos apstākļos. Bet kā valstij kopumā?!

 7. bet visā pasaulē taču ap 75 % ir ar apziņu tārpa līmenī !
  Atrakcijas ir tikai blakus paņēmiens.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+