×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. septembris, 2013
Drukāt

Augļkopji: āboli šogad lētāki nekļūs

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijā šogad ābolu cenas ir līdzīgas kā pagājušajā gadā un nav gaidāms, ka tie kļūs lētāki, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie augļkopji.

“Ābolu cenas ir tādas pašas kā pagājušajā gadā. Degvielas cenas palielinās, elektrības cenas kāpj, līdz ar to āboli lētāki nekļūs,” aģentūrai BNS sacīja Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte.

Viņa piebilda, ka cenas nostabilizēsies vēlāk, jo patlaban cilvēki ābolus pērk mazāk, vairāk dodot priekšroku pašu mazdārziņos izaudzētajai produkcijai. “Visi tagad ēd savus ābolus,” sacīja LAA valdes priekšsēdētāja.

Rudzāte pastāstīja, ka ābolu ražas šogad Latvijā kopumā ir labas, virs vidējā līmeņa. Komercdārzos ābolu ražas apmērs šogad ir līdzīgs kā pērn, turpretī mazdārziņu īpašniekiem šogad ir labākas ābolu ražas nekā pagājušajā gadā, kas ražas ziņā nebija bagāts gads.

Arī LAA valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Zilvers aģentūrai BNS teica, ka ābolu cenas šogad ir līdzīgas kā pagājušajā gadā. Viņš pastāstīja, ka ābolu vairumtirdzniecības cena patlaban ir 35-40 santīmi kilogramā, taču pēc kāda laika ābolu cenas varētu palielināties.

Dārzkopības uzņēmuma “Pūres dārzi” īpašnieks Edmunds Grīnbergs aģentūrai BNS pastāstīja, ka ābolu cenas šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu nav mainījušās. “Ābolu cenas nav mainījušās, tādas pašas kā pērn, varbūt par kādu santīmu augstākas,” sacīja Grīnbergs, piebilstot, ka cenas palikušas pagājušā gada līmenī, jo šogad nav piedzīvotas sevišķas izmaiņas cilvēku pirktspējā, tāpat arī inflācija nav būtiski pieaugusi.

Arī Grīnbergs sacīja, ka ābolu ražas apmērs komercdārzos nav mainījies. “Raža ir līdzīga kā aizvadītajā gadā,” sacīja Grīnbergs, piebilstot, ka ābolu ražas apmērs šogad ir virs vidējā līmeņa. Laika apstākļi šogad ābolu augšanai bija ļoti labi, vienīgi vasaras vidū bija pārlieku liels sausums, tomēr kopumā vasara bija laba un tika aizvadīta bez krusas, atzina “Pūres dārzu” īpašinieks.

Viņš teica, ka sevišķi daudz šogad ienākušies rudens āboli, kurus nevar ilgstoši uzglabāt, bet jānoēd uzreiz. Turpretī ziemas ābolu šķirnes “Pūres dārziem” varētu līdz pavasarim nepietikt, jo pagaidām uzņēmumam nav pietiekami lielas kapacitātes, lai nepieciešamo ābolu apmēru uzglabātu. Nākotnē iecerēts ābolu uzglabāšanas jaudas palielināt.

Grīnbergs norādīja, ka visvairāk ražas, kā ierasts, šogad dod tādas ābeļu šķirnes kā “Auksis”. Tāpat labas ražas šogad ir “Delikatesei” un citām ābeļu šķirnēm.

Arī Latvijas Valsts augļkopības institūta   galvenā pētniece Māra Skrīvele aģentūrai BNS sacīja, ka ābolu ražas šogad ir ļoti labas, turklāt joprojām ir labvēlīgi laikapstākļi ābolu augšanai. “Ābolu ražas šogad ir skaistas, ļoti labas,” sacīja Skrīvele.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+