Foto-VAAD

Augļu dārzos izplatās ābeļu un bumbieru kraupis 0

Labības sējumos visvairāk izplatījušās lap­utis, kuras dažviet sastopamas ar izplatību līdz 50%, un krustziežu spīduļi ar 15% vidējo izplatību, informē Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD).

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Reģionos, kuros no­krišņu ir nedaudz vairāk un kuros novērota rīta rasa, konstatētas arī dažādu slimību pazīmes, no kurām būtiskākās ir ābeļu un bumbieru kraupis augļu koku stādījumos un plankumainība ogulājos.

Augļu dārzos sastopamas pīlādžu tīklkodes, kuras uz līmes vairogiem novērotas īpaši daudz, – dažviet uz viena vairoga konstatēti pat 93 kaitēkļa tauriņi, bet vidēji pa reģioniem to skaits sasniedz 26. “Tauriņi turpinās lidot līdz septembrim, bet šobrīd jau var sākties olu dēšana uz āboliem kausiņa tuvumā. Pēc tam auglī attīstās kāpuri, kas sākotnēji alo zem mizas, bet vēlāk izalo visu ābolu, atstājot brūnas ejas, īpaši var bojāt tieši vēlo ābeļu šķirņu augļus. Nokrišņi samazina tauriņu aktivitāti,” norāda augu aizsardzības speciālisti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augļu dārzos konstatēts ābeļu un bumbieru kraupis, kura pazīmes novērojamas gan uz lapām, gan jaunajiem augļiem. Dārzos sastopamas kāpostu cekulkodes, kuras bojā visus krustziežu dzimtas augus, tostarp rapšus un galviņkāpostus. Uz ogulājiem, galvenokārt upenēm, novērota ogulāju lapu sīkplankumainība, kura ir bieži sastopama ogulāju stādījumos. Uz lapām izveidojas nelieli brūni vai gaišpelēki plankumi ar tumšsarkanu apmali. Savukārt uz ķiršiem un plūmēm šonedēļ tika novērota kauleņkoku sausplankumainība jeb cauršautās lapas ar vidējo izplatību 8%. Slimības attīstību veicina nokrišņi, ilgstošs augsts gaisa mitrums, kā arī mehāniski zaru bojājumi. Pēc gaidāmajiem nokrišņiem šī slimība varētu izplatīties arī tālāk.

Uz ābelēm novērojamas arī dārza vaboles, kuras lielākus bojājumus var nodarīt mazākiem kociņiem, jaunajām ābelītēm. Savukārt uz plūmēm un ābelēm feromonu slazdos konstatēti augļu tinēju tauriņi, kuru izplatība svārstās no 20 līdz 25 tauriņiem vienā slazdā. Paši tauriņi neko sliktu ābelēm nenodara, bet to kāpuri bojā lapas un vēlāk iegraužas augļos, bojājot to kvalitāti. Viens kāpurs var bojāt līdz trim augļiem.