×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Augs siltām telpām – rējas jeb spārnlapu tradeskancijas

Reja

“Vai mājās var audzēt skaistās dažādu krāsu rējas?” EVIJA K.

Rēja jeb spārnlapu tradeskancija (Tradescantia spathacea) ir daudzgadīgs, mūžzaļš komelīnu dzimtas augs, kura dzimtene ir Vidusamerika. Augam ir īss stumbrs un stingras lapu rozetes. Zobenveida lapām ir neparasts krāsojums (zaļš ar purpursārtu). Augumā rēja nepārsniedz 30–40 cm. Lapu žāklēs savdabīgos maciņos augiem veidojas nelieli, balti ziedi. Zied periodiski visu gadu, ātri nozied, bet maciņi saglabājas ilgi. Telpās audzē arī rējas dzeltensvītraino šķirni ‘Variegata’ (syn. ‘Vittata’).

LU Botāniskā dārza Tropu un subtropu augu laboratorijas vadītāja Dace Grīviņa stāsta, ka rējām vajadzīga gaiša vieta, istabas temperatūra (ap +18 °C, bet ne zemāk par +16 °C) visu gadu. Saulainā vietā lapas iegūst sulīgas, spilgtas krāsas. Šie augi necieš noēnojumu un vēsumu.


Mēreni jālaista ar mīkstu ūdeni, pavasarī un vasarā katru nedēļu jāmēslo. Labāk augus turēt sausākus, nekā pārlaistīt, jo tas var veicināt pūšanu. Vēsā telpā jālaista uzmanīgi, jo ūdens nedrīkst uzkrāties lapu žāklēs un ziedu maciņos.

Rējām vajadzīga trūdvielām bagāta augsne ar viegli skābu vidi. Augus pavairo, dalot ceru. Ja atdalītajiem dzinumiem nav sakņu, spraudeņus sprauž kūdrā un apsakņo siltumā zem seguma.

Rējas bieži stāda kompozīcijās, jo šie augi nepāraug. Ja tās aiziet plašumā, kādu dzinumu var izgriezt, tādējādi kontrolējot augu lielumu. Kaut gan rējas nav nokarenas, tās var stādīt arī iekarināmos traukos. Ceram sakuplojot, dzinumi liecas pāri poda malām. Vasarā rējas var stādīt balkonu kastēs, kuras no lietus pasargā jumts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+