Tehnika
Tehnoloģijas

Augsne – ievērojams oglekļa absorbētājs 16

Foto – Sandra Ruska

Augsnes minerāli varētu kalpot kā ievērojams oglekļa absorbētājs, kas palīdzētu balansēt bīstamo oglekļa dioksīda līmeni mūsu atmosfērā, vēsta jauns pētījums.

Tajā norādīts, ka zem mūsu kājām atrodas trīsreiz vairāk oglekļa nekā atmosfērā, un, ja ar augsnes palīdzību izdotos no gaisa “atsūknēt” vēl vairāk bīstamo oglekļa savienojumu, augsne varētu kalpot kā lielisks pretlīdzeklis gaisa piesārņojumam. Tomēr zinātnieki no ASV Vašingtonas štata universitātes norāda – lai plāns izdotos, augsne ir pareizi jāapstrādā, kas nozīmē iespējamu lauksaimniecības zemju apstrādes metožu maiņu, kā arī vēl citu metožu pielietošanu. Dažas no tām – ikgadējo kultūraugu masveidīgāka sēšana un augsnes apstrādes samazināšana.

Zinātnieki uzsver, ka vēlas turpināt izzināt Zemes augsnes minerālu potenciālu, kas varētu kalpot kā oglekļa “izlietne”. “Mēs zinām vairāk par Marsa virsmu, nekā zinām par mūsu okeāniem un aug-snēm,” norāda pētnieku pārstāvis Marks Krāmers, kurš izpētījis, ka vairāk nekā puse augsnē atrodamā oglekļa atrodas apmēram 30 centimetru dziļumā – vietā, kuru lielākoties veido minerāli.

Lorem ipsum
FOTO: Leta
Saistītie raksti
LA.lv