Uncategorized

Augsnes apstrādei un sējai 0

Foto – Guntars Pulss

Pamazām pavasaris tomēr tuvojas. Zemnieki sāk plānot gaidāmos augsnes sagatavošanas un sējas darbus, kuros neiztikt bez atbilstošas tehnikas. Savukārt lauksaimniecības tehnikas tirgotāji jaunajai sezonai jau ir gatavi un iepazīstina ar aktuālākajiem piedāvājumiem.

 

Veltņi un kultivatori

Pielietojot tradicionālo aršanas tehnoloģiju, augsnes pirmssējas sagatavošanā bieži vien ļoti labus rezultātus var sasniegt, izmantojot veltņus. Piemēram, Latvijā labi zināmās dāņu firmas “Dal-Bo” veltņu sistēmas ir pieejamas dažādās komplektācijās un darba platumos. Katrs zemnieks var piemeklēt viņa apstākļiem atbilstošāko modeli, kuru turklāt var nokomplektēt ar papildu aprīkojumu – šļūci, irdinātājzariem, drupinātājpirkstiem u.c. Piedāvājumā ir gan frontālie, gan traktora aizmugurē uzkarināmie vai piekabināmie veltņu modeļi ar dažādu darba platumu un attiecīgi nepieciešamo traktora jaudu. Ganību un zālāju pavasara sagatavošanai paredzēti īpaši modeļi, kuri sastāv no ecēšām, veltņiem un sīksēklu sējmašīnas. Tas ļauj vienā braucienā veikt aerāciju un uzirdināšanu, kā arī pievelšanu un piesēšanu.

Speciāli nažu veltņi domāti lielāku augu stublāju un atlikumu sasmalcināšanai vienlaikus ar augsnes virskārtas sašķelšanu, tā veicinot trūdēšanas un aerācijas procesus.

Vairāki jaunumi šosezon parādījušies “Dal-Bo” augsnes pirmssējas sagatavošanas agregātu klāstā. Super Max zemi dziļi irdina (70 – 400 mm), tad jauc ar 520 mm diskiem un beigās pieveļ ar T veida veltņu sekciju. Kultivators Culti Lift ir izturīgs uzkarināms agregāts, kuram priekšpusē atrodas šļūce, tad irdinātājzari, bet beigās ir režģu tipa drupinātājrullis.

Traktora priekšdaļā stiprināmie frontālie izlīdzinātājveltņi ļauj tos izmantot kopā ar aizmugurē piekabināto sējmašīnu, tā ietaupot vienu darba braucienu. Vienā reizē apvienot divus darbus ļauj arī darbināšanai uzreiz aiz arkla paredzēts pakotājs ar šļūci un veltņiem.

Igauņu firmas “SAME” kultivatoru klāstā ir arī pavisam nelieli modeļi mazdārziņiem ar darba platumu no diviem metriem, kurus paredzēts darbināt ar maziem traktoriņiem. Ir arī lielāki kultivatoru modeļi 5 metru darba platumā ar sliedes tipa šļūci, drupināšanas rulli un ecēšu rindu, kas der nelielām lauka dārzeņu audzēšanas saimniecībām. Lielsaimniecību kultivatoriem ar 6 – 12 metru darba platumu jau ir hidrauliski salokāma konstrukcija, zaru un ķepiņu šļūce, drupināsanas ruļļi un ecēšas.

Latvijā popularitāti iemantojusi arī Igaunijā ražotā Ferrel pirmssējas šļūce ar darba platumu 6,3 vai 8,3 metri, jo ļoti labi paveic augsnes izlīdzināšanu, ir izturīga un viegli remontējama.

Bezaršanas augsnes sagatavošanas tehnoloģijai piemēroti ir rugaines apstrādes agregāti. Pieprasīts ir samērā pieejamā cenā piedāvātais Dal-Bo Farmer Disc, kas ir klasisks uzkarināmais disku kultivators. Aiz dažādos leņķos izvietotajām divām disku rindām atrodas režģu tipa pakotājveltnis. Savukārt augsnes irdinātājs Ratoon spēj to paveikt līdz pat 700 mm dziļumam. Šo agregātu var papildus aprīkot arī ar zaru tipa drupinātājrulli.

 

Sējmašīnas

Nelielām zemnieku saimniecībām piemērotas uzkarināmas sējmašīnas, kuras var darbināt ar salīdzinoši mazas jaudas traktoriem. Piemēram, somu firmas “Junkkari” Simulta 2,5 metru sējmašīnu var likt pie 60 ZS traktora. Lai ietaupītu vienu darba ciklu, izdevīgi izmantot kombinētā tipa sējmašīnas, kas reizē ļauj veikt arī minerālmēslu iestrādi. Arī šādas sējmašīnas “Junkkari” piedāvā no 2,5 metru līdz pat 4 metru darba platumam, kas jau atbilst lielākas saimniecības vajadzībām. Speciālisti norāda, ka zemnieku bažas par kombinētā tipa sējmašīnu ilgmūžību neesot īsti pamatotas. Ja tehniku pienācīgi uztur, nekas traks nevar notikt. Galvenais – pēc darba sējmašīnu kārtīgi sakopt un novietot glabāšanai piemērotā vietā, nevis pamest sētmalē ar neiztīrītām tvertnēm.

 

Pļāvēji un cita tehnika

Grāvju un ceļmalu sakopšanai labi der dāņu firmas “Twose” izlices pļaujmašīnas. Paralelograma tipa mehānisms ļauj vadīt tās darba galvu pa dažāda reljefa virsmu, bet pļāvējmehānismu darbina hidrauliskais pievads. Šādiem pļāvējiem var izmantot divu veidu galvas – ar veserīšu vai ķēžu pļāvējmehānismu. Pirmais piemērots labāk iekoptu platību appļaušanai, bet ķēdēm ir pa zobam pat visdraudīgākie brikšņi. Ar tām var droši strādāt vispiegružotākajās ceļmalās un grāvjos.

Bezaršanas augsnes apstrādes tehnoloģijā, ja paredzēta tiešā sēja, pirms tam rugaines nopļaušanai un salmu smalcināšanai labi piemērota “Twose” Maxi Cut piekabināmā pašlīmeņojošā trīssekciju pļaujmašīna – smalcinātājs.

Lauksaimniekus varētu ieinteresēt arī igauņu ražotāja “SAME” piedāvātie palīgrīki frontālajiem iekrāvējiem – akmeņu kausi, palešu dakšas, rulonu satvērēji, baļķu piespiedēji standarta palešu dakšām, speciāli āķi lielu maisu celšanai un cits aprīkojums.

“Junkkari” firmas traktoru piekabes, kas paredzētas graudu vai zaļās masas transportēšanais, toties izceļas ar izturību un salīdzinoši nelielo pašmasu. To celtspēja ir no 5,5 līdz 17,7 tonnām. Piedāvājumā ir trīs veidu kravas tilpnes: graudu kravas kaste ar atveramiem bortiem, graudu kravas kaste ar fiksētiem bortiem un pašizgāzēja kravas kaste ar fiksētiem bortiem.

 

LA.lv