Latvijā
Sabiedrība

Augstākā tiesa būtiski paplašinājusi publiski pieejamo tās nolēmumu klāstu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Evija Trifanova

Augstākā tiesa (AT) portālā “manas.tiesas.lv” ir pievienojusi 1810 AT nolēmumus papildus tiem, kuri kopš 2013.gada septembra pievienoti saskaņā ar normatīvos noteikto kārtību, pavēstīja AT pārstāve Rasma Zvejniece.

Viņa skaidroja, ka normatīvais regulējums patlaban paredz, ka ir jāpublicē anonimizēti AT Civillietu un Administratīvo lietu departamenta spriedumi, kā arī Krimināllietu departamenta lēmumi, kas pieņemti atklātās tiesas sēdēs. Analizējot tiesā saņemtos informācijas pieprasījumus, tika secināts, ka iedzīvotājiem bieži ir nepieciešami AT nolēmumi, kuri neietilpst minētajās kategorijās un līdz šim nav publicēti. Lai atvieglotu interesentu piekļuvi AT nolēmumiem, tiesa pēc savas iniciatīvas ir nolēmusi paplašināt to nolēmumu klāstu, kuri tiek regulāri anonimizēti un pievienoti tiesu nolēmumu portālā “manas.tiesas.lv”.

AT Kancelejas darbinieki sadarbībā ar Judikatūras un zinātniski analītisko nodaļu ir veikuši papildu nolēmumu, kuri pieņemti, sākot ar 2013.gada septembri, anonimizēšanu, tiesu nolēmumu portālā “manas.tiesas.lv” pievienojot 1810 nolēmumus par laika periodu no 2013. līdz 2018.gadam, bet jaunāko nolēmumu anonimizēšana un publicēšana notiek katru nedēļu.

Tagad tiesu nolēmumu portālā “manas.tiesas.lv” ir pieejami arī AT Civillietu departamenta un Administratīvo lietu departamenta lēmumi par tiesvedības izbeigšanu, lēmumi blakussūdzības tiesvedībās, ja ierosināta tiesvedība AT, kā arī nolēmumi lietās sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem. Tāpat tiek publicēti Administratīvo lietu departamenta lēmumi par tiesvedības izbeigšanu blakussūdzības lietās un Civillietu departamenta nolēmumi lietās sakarā ar protestu.

Zvejniece pauda, ka ar šo iniciatīvu, palielinot nolēmumu publisko pieejamību, AT dod ieguldījumu tiesas procesa atklātības nodrošināšanā. Paredzams, ka papildus publicētie nolēmumi būs noderīgi gan tiesību zinātņu studentiem, gan juristiem un lietu dalībniekiem. Tiesu nolēmumu portālā ir pieejams nolēmumu meklētājs, kurš ļauj atrast nolēmumus pēc dažādām meklēšanas parametriem, tostarp iespējama meklēšana arī pēc atslēgvārdiem.

Savukārt AT mājaslapā Judikatūras sadaļā joprojām tiek publicēti un sistematizēti AT nolēmumi ar judikatūras nozīmi un tēzēm, kā arī juridiski interesanti un nozīmīgi nolēmumi bez tēzēm.

LA.lv