×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
24. jūlijs, 2014
Drukāt

Augsto tomātu veidošana (2)

Foto-Ilona KlovāneFoto-Ilona Klovāne

“Kā audzēt tomātus ‘Beorange’, ‘Sacher’ un citus hibrīdus plēves siltumnīcā – ar vienu vai divām galotnēm, lai iegūtu lielāku ražu?”
 SANTA MĀRUPES NOVADĀ

Tomātiem ne tikai jānodrošina augšanai optimāli apstākļi, bet arī jākopj paši augi. Kad stāds iesakņojies, tam katrā lapu žāklē intensīvi veidojas pazares. Pilnīgi visas pazares jāizlauž indeterminantajām (augstajām) šķirnēm, kādas pārsvarā ir visas siltumnīcā audzējamās (‘Dombello F1’, ‘Beorange F1’, ‘Sacher F1’ un citas). Vislabāk izlauzt jau 2–4 cm garas pazarītes, neļaujot tām izaugt garākām par 10 cm. Jo lielāka pazare atstāta, jo vairāk spēka tā atņem augam (tiek veltīgi tērēti spēki nevajadzīgas zaļās masas veidošanai) un pēc izlaušanas paliek liela brūce, kurā viegli var iekļūt infekcija. Pasliktinās apgaismojums un gaisa apmaiņa siltumnīcā. Nevajag atstāt arī pazares, uz kurām sāk veidoties ziedi. Ražas pieaugumu tie nedod, bet sabiezina augu, turklāt izplatās pelēkā puve.

– Visi indeterminantie hibrīdi jāaudzē tikai ar vienu galotni. Vienu pazarīti tomātam var atstāt augusta vidū, ja tie aug zemākās siltumnīcās, – saka zemnieku saimniecības “Melnalkšņi” īpašnieks Juris Švarcs. – Ja augstajām šķirnēm atstāj vairākas pazares, augam pietrūkst spēka un iegūtā raža nav liela. Citādi jāveido determinantās vai pusdeterminantās šķirnes. Lai būtu lielāka raža, tām jāatstāj vairāki dzinumi, jo uz galvenā dzinuma šāds augs veido tikai dažus ķekarus. Ja nav īstas skaidrības par šķirnes augšanas īpatnībām, augšējo pazari atstāj un izlauž tikai tad, kad var labi redzēt, ka galotne turpina augt, nevis beidzas ar ziedu ķekaru.

Veģetācijas periodā regulāri jāizlauž vai jāizgriež arī vecās un bojātās lapas, taču vismaz 16 lapas augam visu laiku ir vajadzīgas. Nedēļā augu atbrīvo no 3–5 lapām. Pirmās lapas izlauž īsi pirms pirmā ķekara ienākšanās. Pazarīšu un lapu laušanu nevajag apvienot ar ravēšanu. Vairākums augu slimību ierosinātāju mitinās augsnē un to tik vien gaida, kad varēs pa kādu brūci iekļūt augā.

J. Švarcs atzīst: – Dārznieki ļoti bieži pārcenšas, atlapojot tomātus, atstāj tikai 10–12 lapas, tāpēc rodas barošanās traucējumi augiem. Vēlams regulāri izgriezt noražojušos ķekarus, it īpaši vasaras otrajā pusē, kad apdraud pelēkā puve. To labāk darīt ar dārza šķērēm, jo, noraujot ķekarus ar rokām, līdzi nāk mizas strēmele un palikusī brūce kļūst par infekcijas vārtiem.

Lielaugļu hibrīds ‘Beorange F1’ izceļas ar skaistiem, garšīgiem, koši oranžiem, gaļīgiem augļiem. Diemžēl šķirnei ir arī trūkumi. Uzņēmuma “Getliņi eko” agronoms Guntars Strauts uzskaita pat vairākus: zema ražība, neizturība pret miltrasu, pelēko puvi, tomātu augļu brūno puvi, kā arī galotņu puvi, ko izraisa kalcija trūkums. Ķekarā ir līdz trim augļiem, toties tie ir lieli – katrs aptuveni 200 g smags.

‘Sacher F1’ ir kumato tipa brūnais tomāts, kam sēklas Latvijā dārzkopības veikalos pieejamas tikai kopš pagājušā gada. Iepriekš dārznieki tumšajiem hibrīdiem sēklas dēstu audzēšanai ieguva tikai no veikalos iegādātiem augļiem. Šķirne ir agrīna un strauji aug, paredzēta audzēšanai plēves siltumnīcās augsnē, arī minerālvatē, gan pavasarī, gan rudenī. Augi spēcīgi, ar daudzām tumšām, nelielām lapām. Augļi vidēji lieli (ap 120 g), apaļi, šokolādes brūnā krāsā, tajos ir augsts dabiskā antioksidanta likopēna saturs. Krāsojas no iekšpuses līdzīgi kā tomāti ‘Vērša Sirds’, sākumā ir zaļi, pēc tam sarkanīgi un tad lēnām kļūst brūni. Saldajiem, garšīgajiem augļiem miziņa ir pacieta, tāpēc raža viegli transportējama un ilgāk uzglabājama, jo tik ātri nebojājas. Skaistkalnes pagasta zemnieku saimniecības “Baltiņi” siltumnīcās pērn no ‘Sacher F1’ stāda ieguva 10–12 kg tomātu. Piemājas siltumnīcā īsā apritē ražība varētu būt 6 ķekari no auga.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. paldies par padomiem

  2. Vai nav tā kā par vēlu šāds raksts?

Draugiem Facebook Twitter Google+