×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
23. augusts, 2013
Drukāt

Augsts asinsspiediens, zāles nelieto

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Sirds busiņu, kas viesojās piecās Latvijas pilsētās, apmeklēja gandrīz 550 iedzīvotāju.

 

“Kad jūlijā un augustā kampaņas “Mīli savu sirdi!” ietvaros ar īpašo Sirds busiņu devāmies pie Līvānu, Kuldīgas, Tukuma, Rēzeknes un Valmieras iedzīvotājiem, dodot viņiem iespēju bez maksas saņemt uztura speciālista un ģimenes ārsta konsultācijas, noteikt savu ķermeņa masas indeksu un izmērīt asinsspiedienu, atsaucība no iedzīvotāju puses tiešām bija ļoti liela,” stāsta ģimenes ārste Ilze Grauze un Sirds busiņa mediķe. “Īpaši, kad cilvēki uzzināja, ka šo pakalpojumu sniedzam bez maksas, viņi labprāt stājās rindā, kas visu laiku veidojās pie busiņa.”

Tagad Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sadarbībā ar Veselības ministriju informatīvās kampaņas “Mīli savu sirdi!” ietvaros organizētais Sirds busiņš beidzis savus vasaras izbraukumus pie Latvijas iedzīvotājiem. Apkopotie rezultāti liecina, ka Sirds busiņu bija apmeklējuši gandrīz 550 iedzīvotāju, no kuriem lielākā daļa bija sievietes (68% sievietes un 32% vīrieši).

Pēc iegūtajiem veselības rādītājiem var spriest, ka ideāls asinsspiediens (120/80) bija 19% no visiem Sirds busiņa apmeklētājiem, paaugstināts asinsspiediens 24%, pazemināts – 18%, bet normāls – 39%. Normai visvairāk atbilstošie asinsspiediena rādītāji tika reģistrēti Kuldīgā un Rēzeknē.

Vidējais (visu apmeklētāju kopējais) ķermeņa masas indekss (ĶMI) norāda uz palielinātu ķermeņa masu (normāls ĶMI ir 18,5 līdz 24,99). Visās pilsētās, izņemot Kuldīgu, kurās viesojās Sirds busiņš, tā apmeklētājiem vidējais ĶMI bija virs normas.

Ilze Grauze stāsta, ka gadījumos, kad viņa vai uztura speciāliste, kura veica mērījumus, lai noteiktu cilvēka ķermeņa masas indeksu, konstatēja atkāpes no normas, tika sniegti ieteikumi, kas cilvēkam turpmāk būtu jādara savas veselības labā. “Piemēram, bija situācijas, kad cilvēkam konstatēju paaugstinātu asinsspiedienu, bet viņš teica – jā, man bija izrakstītas zāles, bet es tās nelietoju, jo nejūtos slikti. Tad stāstīju, ka zāles asinsspiediena pazemināšanai jālieto regulāri neatkarīgi no pašsajūtas. Konstatējot nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu, ieteicu veselīga dzīvesveida paradumus, kā arī vismaz mēnesi pamērīt asinsspiedienu mājas apstākļos vai aptiekā un pēc mēneša jau ar gataviem rādītājiem vērsties pie sava ģimenes ārsta. Tad, izvērtējot vēl arī dzīvesveida ieradumus, pārbaudot holesterīna un cukura līmeni asinīs, ārsts daudz labāk varēs pieņemt lēmumu par pareizo terapiju.

Viens vienīgs asinsspiediena mērījums vēl neko neizsaka, jo cilvēkiem nereti mēdz būt baltā halāta sindroms,” piemērus min busiņa mediķe Grauze.

Viņas novērojumi arī liecina, ka cilvēki maz piedomā, ko ēd un cik daudz kustas, jo daudziem tika konstatēta aptaukošanās. “Pārliecinājos, ka cilvēki necenšas samazināt lieko svaru, īpaši vīrieši vecuma grupā pēc 30 gadiem. Ja cilvēks, kam ir liekais svars un asinsspiediens uz robežas, neko savā labā nedarīs, tad nebūs ilgi jāgaida, līdz asinsspiediens jau būs uzskatāms par palielinātu un vajadzēs lietot zāles,” brīdina daktere.

Kādi ir secinājumi, kas gūti, izmeklējot Sirds busiņu apmeklējušos iedzīvotājus? “Cilvēkiem tomēr vairāk būtu jāpadomā, kādas ir viņu fiziskās aktivitātes, jāseko līdzi tam, lai ēdienreizes būtu regulāras, ko un cik liek uz šķīvja, jāsaprot, ka, piemēram, kartupeļi ar balto mērci bez salātiem nav īsti veselīgs ēdiens. Vajadzētu censties pievērsties nūjošanai, garām pastaigām, lēnai skriešanai vai rīta vingrošanai, kas nebūt neaizņem daudz laika,” rekomendē Ilze Grauze. “Par sirds veselību svarīgi domāt, pirms sākušās problēmas.”

 

Uzziņa

Daži dati par Sirds busiņa 
apmeklētāju veselību

* Līvānos 58% tika reģistrēts normai atbilstošs asinsspiediens, aptuveni trešdaļai – 33% – bija paaugstināts asinsspiediens, savukārt pazemināts asinsspiediens bija 9%. Vidējais ĶMI pārsniedza normu un bija 25,26.

* Kuldīgā normāls asinsspiediens tika reģistrēts 67%, paaugstināts – 26%, pazemināts – 7%, bet vidējais ĶMI – atbilst normālai ķermeņa masai un bija 24,97.

* Tukumā mazāk par pusi Sirds busiņa apmeklētāju – 49% – tika reģistrēts normāls asinsspiediens, paaugstināts asinsspiediens – 36%, pazemināts asinsspiediens –15%. Tukumā reģistrēts augstākais vidējais ĶMI – 27,44 no visiem Sirds busiņa apmeklētājiem.

* Rēzeknē normāls asinsspiediens tika reģistrēts 64%, paaugstināts asinsspiediens bija 18%, pazemināts – procentuāli tikpat daudz cilvēkiem. Rēzeknē Sirds busiņa apmeklētājiem ĶMI norāda uz lieku ķermeņa masu, jo vidējais rādītājs bija 26,8.

* Valmierā normāls asinsspiediens reģistrēts 47% Sirds busiņa apmeklētāju, paaugstināts – 16%, pazemināts – 37% apmeklētāju. Vidējais ĶMI, tāpat kā Rēzeknē, bija nedaudz virs normas – 26,3.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+