×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. janvāris, 2014
Drukāt

Augstskolas pašas izvēlēsies akreditētāju

Foto - LETAFoto - LETA

No šā gada augstskolu, koledžu un studiju virzienu novērtēšanu organizēs Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Taču vērtēšanas procesā varēs iesaistīt arī augstskolas vai koledžas izvēlēta starptautiska aģentūra, kas uzņemta Eiropas asociācijā kvalitātes nodrošināšanā augstākajā izglītībā (ENQA).

Aģentūru varēs piesaistīt gan tikai kā konsultantu, gan kā akreditācijas organizētāju vai arī kā akreditācijas lēmumu pieņemošu institūciju.

Tā vakar nolēma valdība. Tās lēmums arī paredz, ka 2015. gadā Latvijā tiks izveidota jauna augstskolu un studiju virzienu akreditācijas institūcija, kuras darbība atbilstu gan Eiropas kvalitātes standartiem, gan Latvijas augstākās izglītības vajadzībām. Ja tāda institūcija tiks izveidota, tā, sākot ar 2016. gadu, varēs pārņemt fun-
kcijas, kuras pagaidām nodrošinās IZM, slēdzot līgumus ar augstskolu izvēlēto akreditācijas aģentūru par augstskolas izvēlēto pakalpojumu sniegšanu.

Kā zināms, akreditāciju pērn organizēja ministrija, lēmumu par augstskolu vai koledžu akreditāciju pieņēma Augstākās izglītības padome, bet lēmumu par studiju virzienu akreditāciju – ministrijas veidota komisija. Valdībai iesniegtajā ziņojumā IZM atzinusi, ka 2013. gada maijā un jūnijā studiju virzienu akreditācija “notikusi ārkārtas apstākļos bezprecedenta apjoma un intensitātes ziņā”. Tā notika tāpēc, ka daudzām studiju programmām beidzās akreditācijas termiņš un, lai augstskolu absolventi iegūtu valstiski atzītu diplomu, bija jāveic steidzama studiju virzienu akreditācija, kas dažādu iemeslu dēļ bija aizkavējusies. Latvijas augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas centrs (AIKNC) to nevarēja darīt, jo netika uzņemts ENQA dēļ neatbilstības organizācijas kritērijiem.

IZM uzsver: kad ar akreditāciju nodarbojās AIKNC, tika akreditētas gandrīz visas studiju programmas, kas acīmredzot liecina, ka tās nepietiekami izvētīja. Patiesībā arī IZM veidotā akreditācijas komisija nav bijusi pārāk barga un akreditējusi gandrīz visus pieteiktos studiju virzienus – 98 procentus no tiem. No 245 izskatītajiem studiju virzieniem uz sešiem gadiem akreditēti 212, uz diviem gadiem (kas parasti nozīmē, ka virzienā esošās studiju programmas jāuzlabo) – 27 studiju virzieni. Trīs studiju virzienus atteicās akreditēt. Līdz ar to procentuāli noraidīto programmu ir pat mazāk nekā agrāk.

IZM pārstāvji gan vairākkārt uzsvēruši, ka sliktākās studiju programmas augstskolas IZM komisijai nemaz nepiedāvāja akreditēt, bet pašas tās slēdza, kas AIKNC darbības laikā neesot noticis.

IZM lepojas ar to, ka dažu mēnešu laikā izdevies izveidot ekspertu datu bāzi, kurā iekļauts ap 1000 personu, kas var sniegt vērtējumu par dažādu jomu studiju programmām.

IZM norāda, ka, izmantojot Eiropas augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas reģistrā iekļautās kvalitātes nodrošināšanas aģentūras, akreditācijas kvalitāte tiks kāpināta. Tādējādi tikšot veicināta augstākās izglītības kvalitātes attīstība un palielināsies starptautiskā uzticamība Latvijā iegūtajiem diplomiem un mūsu valsts augstskolām.

“Atļaujot augstskolām un koledžām izvēlēties jebkuru aģentūru kvalitātes novērtēšanai, Latvija nodrošinās to, ka Latvijas augstskolas un to studiju programmas tiks starptautiski novērtētas, un tas veicinās gan studiju rezultātu, gan iegūto kvalifikāciju atzīšanu ārvalstīs,” uzsver IZM valsts sekretāres vietniece Agrita Kiopa.

IZM arī secinājusi: tā kā pērn notikusi ļoti apjomīga studiju virzienu akreditācija, līdz 2019. gadam prognozējams ļoti neliels akreditējamo studiju virzienu vai augstskolu skaits. IZM prognozē, ka vērsties pie ārvalstu akreditētāja augstskolām varētu būt dārgi, tāpēc līdztekus jābūt iespējai “akreditēties”, izmantojot IZM resursus.

 

 

izgltabs

2013. gadā akreditētās/neakreditētās studiju programmas
Kopējais akreditēto programmu skaits 852
Akreditācijas termiņš uz sešiem gadiem 805
Akreditācijas termiņš uz diviem gadiem 43

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+