×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. februāris, 2013
Drukāt

Augstskolās – vairāk svešvalodu un vairāk prakses

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kaut arī augstākās izglītības jomā politiskā līmenī ir daudz neskaidrību – aizkavējusies studiju virzienu akreditācija, iespējams, ka gaidāma daļas studiju programmu slēgšana, kā arī augstskolu apvienošana, pašām augstskolām nākas vien turpināt ikdienas darbu un gatavoties jaunai studentu uzņemšanai. 


 

Studijas – 
ne tikai angļu valodā

Liepājas Universitāte 2013./2014. studiju gadā piedāvās jaunas bakalaura studiju programmas – “Mehatronika” un “Fotomāksla”. Toties bakalaura studiju programmās “Informācijas tehnoloģija”, “Datorzinātnes”, “Fizika” un maģistra studiju programmās “Informācijas tehnoloģija” un “Jauno mediju māksla” būs iespējams studēt arī angļu valodā.

Citas bakalaura studiju programmas universitātē pilnveidotas. Piemēram, studiju pro-grammai “Matemātika” izveidoti apakšvirzieni “Informācijas tehnoloģijas matemātikā” un “Skolas matemātikas kursa zinātniskie pamati”, kuros studentiem būs iespēja specializēties. Pilnveidojot studiju programmas, Liepājā ņemti vērā gan darba devēju un studiju programmu akreditētāju ieteikumi, gan arī studiju programmu starptautiskajā izvērtējumā atklātais. Studiju programmas “Skolotājs” un “Biznesa un organizāciju vadība” pārveidotas tā, lai daļu kursu apgūtu visi studenti kopā, bet pārējos studiju kursus studenti varētu apgūt atbilstoši izvēlētajai specialitātei.

Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte Āzijas studiju bakalaura studiju programmā līdzās ierastajiem Japānas, Ķīnas un Tuvo Austrumu moduļiem piedāvās Indijas un Indonēzijas studijas, tāpēc šogad pirmo reizi būs iespējams apgūt hindi valodu ar ievadu sanskritā un indonēziešu valodu.

Jaunums ir arī piedāvātā korejiešu valodas apguve Tuvo Austrumu modulī. Angļu filoloģijas bakalauru studiju 
programma šogad skandināvu modulī piedāvās apgūt norvēģu valodu, jo tirgū arvien pieaug pieprasījums pēc skandināvu valodu pratējiem.

 

Jauni piedāvājumi studijām augstākajā līmenī

Lielākoties jaunas studiju programmas gan tiek piedāvātas maģistra studiju līmenī. Tā Rīgas Stradiņa universitāte piedāvās divas jaunas maģistra programmas – “Veselības vadība” un “Veselības psiholoģija”. Abas būs profesionālās maģistra studijas.

Pirmā no tām – “Veselības vadība” – būs vienīgā minētās jomas studiju programma veselības vadībā Latvijā un Baltijas valstīs. Programmā studējošiem būs iespēja apgūt veselības vadības teorētiskās zināšanas saistībā ar to praktisku lietojumu, balstoties uz eiropeisku un starptautisku pieeju veselības sistēmu vadībā. Studijas noderēs gan tiem, kuri jau strādā veselības nozarē, gan tiem, kas tikai plāno savu darbību saistīt ar veselības aprūpes sistēmu. Mācības tiks organizētas pēc moduļu sistēmas, un mācību procesam plānots piesaistīt viespasniedzējus no ārvalstu augstskolām. Iecerēts, ka studiju programmas absolventi būs apguvuši prasmi vadīt uzņēmumus, kuros sniedz ārstniecības pakalpojumus. Studijas paredzētas viena līdz divu gadu garumā, mācību maksa būs 2000 lati gadā.

Bet “Veselības psiholoģija” būs vienīgā studiju programma Latvijā, kas piedāvās specializāciju veselības psiholoģijā, kura Eiropā ir viena no straujāk augošajām psiholoģijas nozarēm.

Studiju programmas uzmanības centrā būs veselības, slimības un veselības aprūpes izzināšana, kā arī veselības un slimības saikne ar bioloģiskajiem, psiholoģiskajiem un sociālajiem procesiem. Veselības psihologi palīdz uzturēt un uzlabot indivīda, grupas un sabiedrības fizisko, sociālo un garīgo veselību.

Šajā profesionālajā maģistra studiju programmā aicināti iestāties reflektanti, kas jau ieguvuši augstāko profesionālo izglītību psiholoģijā.

Studiju ilgums paredzēts divu vai trīs gadu garumā, bet studiju maksa – 1480 lati gadā.

Arī Rēzeknes Augstskola izveidojusi jaunas profesionālā maģistra studiju programmas: “Elektroniskā komercija” un “Dizains”. Studējot pilna laika studijās, abās jāmācās pusotrs gads, studiju maksa – attiecīgi 900 un 930 lati gadā. Studiju programmā “Dizains” iespējams mācīties arī nepilna laika klātienē.

“Elektrisko komerciju” aicināti studēt tie, kuri jau zemākā studiju līmenī apguvuši elektronisko komerciju vai arī radniecīgu studiju programmu inženierzinātņu vai ekonomikas nozarē.

Arī tiem, kuri kāro maģistra grādu “Dizainā”, jābūt iepriekš apgūtai radniecīgai jomai. Studenti varēs izvēlēties vienu no šādām specializācijām: “Interjera dizains”, “Grafiskais dizains”, “Modes dizains”, “Vides (ainavu) dizains”.

Ventspils Augstskola, gatavojoties jaunajam studiju gadam, nav veidojusi jaunas studiju 
programmas, bet gan centusies pilnveidot esošās, kā arī augstskolā strādājošo pasniedzēju un zinātnieku sastāvu. 2012. gada nogalē augstskola ar Ventspils pašvaldības finansiālu atbalstu nodibinājusi “Uzņēmējdarbības, inovāciju un reģionālās attīstības centru”, kurā piesaistīti zinātnieki no Somijas, Apvienotās Karalistes un Baltkrievijas. Viņi iesaistījušies arī kursu pasniegšanā Ekonomikas un pārvaldības fakultātes studentiem, tādējādi nodrošinot jaunāko pasniegšanas metožu ienākšanu augstskolā.

 

Studenti dibinās uzņēmumus

Biznesa augstskola “Turība” no jaunā studiju gada saviem studentiem piedāvās Baltijā unikālu studiju metodi – praktiskās studijas Biznesa inkubatorā, kas nozīmē iespēju sākt savu biznesu, dibinot uzņēmumu jau studiju laikā, kad nemitīgi iespējams saņemt pasniedzēju padomu.

Praktisko studiju autors, Biznesa augstskolas “Turība” Attīstības padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis uzsver, ka studenti varēs mācīties strādājot un nopelnīt jau studiju laikā. Teorētiskā izglītība, kas līdz šim dota vairākumā augstskolu, veicina bezdarba līmeni jauniešu vidū, jo viņiem trūkst praktisko iemaņu.

Pēc programmas 
apgūšanas absolventi saņems tādu pašu diplomu kā tie, kuri mācīsies klasiskajā programmā “Uzņēmējdarbības vadība”. Galvenā atšķirība būs praktiskā pieredze, kas tiks iegūta, reāli vadot uzņēmumu.

Vēl viens jaunums “Turībā” būs Sabiedrisko attiecību fakultātē, kur studenti studiju programmā “Sabiedriskās attiecības, reklāma un mediji” varēs apgūt žurnālistikas kursu, kāda iepriekš šajā fakultātē nav bijis. Turklāt kā izvēles studiju kurss tiks piedāvāta arī autovadīšanas apmācība.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+