×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
26. aprīlis, 2017
Drukāt

Augstskolu likuma dēļ EK uzsāk tiesisko procedūru pret Ungāriju (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns

Eiropas Komisija (EK) trešdien ierosinājusi tiesisko procedūru pret Ungāriju, vēršoties pret likumu, kurš var novest pie ASV miljardiera Džordža Sorosa dibinātās Centrāleiropas Universitātes slēgšanas.

EK par šo soli paziņoja dažas stundas pirms Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna paredzētās uzstāšanās Eiropas Parlamentā (EP), lai aizstāvētu savas valdības pretrunīgi vērtēto darbību tiesību laukā.

“Mēs esam izlēmuši uzsākt tiesisko procedūru par augstākās izglītības likumu, nosūtot Ungārijas valdībai vēstuli ar oficiālu paziņojumu,” preses konferencē pavēstīja EK viceprezidents Valdis Dombrovskis. “Ungārijas valdībai ir laiks reaģēšanai, un tad pēc reakcijas komisija lems par nākamajiem soļiem.”

Dombrovskis piebilda, ka šis lēmums esot pieņemts, pamatojoties uz “detalizētu juridisko izvērtējumu”, un norādīja, ka EK rīkojas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) fundamentālajām tiesību normām, kas grantē brīvību dibināt uzņēmumus un sniegt pakalpojumus.

Savukārt Orbāns runā Eiropas Parlamentā aizstāvēja augstākās izglītības likumu, norādot, ka tas ir tikai “neliels labojums”, kas vienveido noteikumus 28 ārvalstu universitātēm, kuras darbojas Ungārijā.

Viņš sacīja, ka klīstot baumas, ka jaunā likuma dēļ Sorosa dibinātā universitāte jau slēgta. Lai to atspēkotu, Orbāns citēja augstskolas prezidenta sacīto studentiem, ka skolas eksistence nav apdraudēta.

“Situācija ir patiešām absurda,” paziņoja Orbāns.

“Tas ir gandrīz tāpat, kā kāds būtu apsūdzēts slepkavībā un notiesāts, kamēr upuris ir dzīvs un (..) rāda ar pirkstu uz notiesāto, kliedzot “Slepkava!”,” sacīja premjers.

Saskaņā ar ES tiesisko procedūru iespējamo bloka tiesību normu pārkāpuma gadījumos Brisele sākotnēji nosūta dalībvalsts valdībai vēstuli pieprasot sniegt konkrētās situācijas juridisku skaidrojumu, kas sniedzams mēneša laikā. Pēc tam EK var vērsties ES Tiesā.

Dalībvalstīm nepakļaušanās gadījumā draud nopietnas finansiālās sankcijas.

EK paziņojums iezīmē kārtējo Briseles un Budapeštas attiecību pasliktināšanos.

EK paudusi dziļu satraukumu arī par Ungārijas nostāju nelegālo imigrantu jautājumā un par iecerētajiem nevalstisko organizāciju ierobežojumiem.

Taču pēdējo nedēļu laikā galvenā uzmanība pievērsta 1991.gadā Sorosa dibinātās Centrāleiropas Universitātes liktenim.

Tikmēr Orbāna valdība izplatījusi aptaujas lapu “Apturēsim Briseli!”, kurā pilsoņiem jautāts, kā reaģēt uz ES politiku, kas apdraud Ungārijas neatkarību.

Sagatavošanā ir arī likums, kas paredz uzdot nevalstiskajām organizācijām, kuras saņem vismaz 23 000 eiro lielu ārvalstu finansējumu, īpaši reģistrēties.

Neapmierinātību izsaucis arī pagājušajā mēnesī parlamenta apstiprinātais likums, kas paredz aizturēt visus patvēruma meklētājus un, kamēr to lietas tiek izskatītas, izvietot tos īpašās pierobežā iekārtotās nometnēs.

Dombrovskis norādīja, ka EK turpinās dialogu ar Ungārijas varasiestādēm patvēruma meklētāju un Nevalstisko organizāciju jautājumā, kas izsaucot “īpašas bažas”.

Tikmēr EK prezidents Žans Klods Junkers, kas arī asi kritizējis Budapeštas rīcību, ceturtdien Briselē gatavojas tikties ar Sorosu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Varbūt tomēr varētu uzrakstīt arī par problēmas būtību? Kas tie par labojumiem, kāpēc tie skar tikai Sorosa dibināto universitāti, utt. Citādi sakults ūdentiņš vien…

Draugiem Facebook Twitter Google+