×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
20. oktobris, 2013
Drukāt

“Augstsprieguma tīkls” slēgs 1,4 miljonu latu līgumu ar baltkrieviem

Foto-LETAFoto-LETA

Akciju sabiedrības "Latvenergo" uzņēmuma "Augstsprieguma tīkls" elektroenerģijas sadales punkts Dārzciema ielā.

AS “Augstsprieguma tīkls” slēgs līgumu ar Baltkrievijas energoapgādes uzņēmumu “Belenergo”, par avārijas jaudas rezerves izmantošanu avārijas gadījumiem, liecina paziņojums Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Līguma summa ir 1,35 miljoni latu.

Kā informēja AS “Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Varis Boks, vienošanās tiek slēgtas starp visiem Baltijas valstu, Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoriem, lai nodrošinātu savstarpēji savienoto enerģētisko sistēmu stabilu darbību, tostarp energoapgādes drošumu, plūsmu vadību un balansēšanu.

Viens no operatoru pienākumiem ir aizvietot avārijas kārtā atslēgušos elektroenerģijas ģeneratoru vai to bloku. Latvijas gadījumā maksimālais apmērs var būt līdz 440 megavatiem.

Katram pārvades sistēmas operatoram uzturēt visu avārijas rezerves apjomu ir ļoti dārgi un brīžiem tehniski neiespējami. Tādēļ noslēgta vienošanās par obligāto avārijas jaudas rezerves uzturēšanu un izmantošanu avārijas gadījumos, nosakot, ka katra puse uzturēs avārijas rezerves tikai 100 megavatu apjomā, bet avārijas gadījumā var aktivizēt kaimiņu avārijas rezerves, pēc tam samaksājot par piegādāto elektroenerģiju.

Situācijā, kad rodas nepieciešamība izmanot avārijas jaudas rezervi, elektroenerģija tiek iepirkta no “Belenergo” tikai tad, ja tās piedāvātā cena ir kopumā viszemākā, salīdzinot ar visiem pārējiem tehniski iespējamajiem piegādes variantiem. AS “Augstsprieguma tīkls” maksājuma saistības pret “Belenergo” rodas tikai tad, ja ir nepieciešamība izmantot avārijas jaudas rezerves un elektroenerģija tiek iepirkta no “Belenergo”.

Ņemot vērā tehniskās iespējas un lietderību, kā arī lētākās elektroenerģijas piegādes cenas kritēriju, Latvijas pārvades sistēmas operatoram nācās iepirkt elektroenerģiju avārijas jaudu izmantošanai salīdzinoši lielākā apjomā no “Belenergo” un Lietuvas pārvades operatora “Litgrid”, piemēram, laikā, kad tika nodots ekspluatācijā jaunais AS “Latvenergo” TEC 2 ražošanas bloks, un pirms tā nodošanas ekspluatācijā bija nepieciešams veikt izmēģinājumus. Testēšanas procesā notika vairākkārtēja bloka atslēgšanās no tīkla. Atslēgumu seku novēršanai bija nepieciešams izmantot avārijas rezerves.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+