Zirņu tinēja kāpurs. Foto: M.Bērziņa

Augu slimības kartupeļu laukā un pākšaugu sējumos augustā 0

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm 115
Lasīt citas ziņas

Kartupeļu stādījumos
No vienas puses, kartupeļu audzētāji var priecāties: bīstamākā slimība – kartupeļu lakstu puve – šovasar sākas ļoti negribīgi. Izplatītāka līdz jūlija pēdējās dekādes sākumam izrādījās kartupeļu lakstu sausplankumainība – laukos, kur nebija veikti nekādi fungicīdu smidzinājumi. Mazdārziņos sausplankumainība, palīdzot karstajiem laika ap­­stākļiem, daudzviet iznīcināja lakstus jau jūlija vidū. Lielo platību saimniekiem augustā jāturpina vērot slimību iespējamā attīstība, jo lakstu puve attīstās tad, kad iestājas atbilstoši apstākļi – mitrā laikā, temperatūrai nepārsniedzot +25 0C grādus. Jūlija karstumam mitējoties, augustā joprojām pastāvēs lakstu puves attīstības risks, tāpēc veicami ierobežojošie smidzinājumi. Protams, vēl uzmanīgāk jāizlasa preparāta lietošanas apraksts, jo dažādu preparātu nogaidīšanas laiks atšķiras, bet ražas novākšana tuvojas. Izvērtējot augusta smidzinājumu lietderību lakstu puves ierobežošanā, jāatceras, ka, ilgstoši līstot lietum, infekcija no inficētiem lakstiem ātri nokļūst uz bumbuļiem, tos sabojājot.

Saimniekiem, kuri no kartupeļu vākuma plāno atlasīt bumbuļus stādīšanai nākamajā pavasarī, augusta sākumā, kamēr laksti vēl zaļi, ir iespēja izvākt no stādījuma stādīšanai pilnīgi nederīgos un slimības pavairojošos kartupeļu cerus. Ar bakteriālo melnkāju slimie ceri būs atpalikuši augumā, daži laksti nomelnējuši, vīrusslimie ceri būs ar priekšlaikus dzeltējošām deformētām lapām, kā arī, visticamāk, atpalikuši attīstībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par vīrusslimību klātbūtni jādomā arī sēkl­audzētājiem. Vīrusu infekciju no auga uz augu pārnēsā laputis, kas uzturas kartupeļu lapu apakšpusē, un tās ir daudz grūtāk saskatāmas nekā kartupeļu lapgrauža kāpuri. Augustā kartupeļu lapgrauža kāpuri joprojām turpina baroties, drīz attīstībā sasniedzot atbilstošu lielumu un ielienot augsnē. Tomēr velti cerēt, ka nu kartupeļi atbrīvojušies no kaitēkļiem – nepaiet pat divas nedēļas, un no augsnes iznāk izsalkušas jaunās Kolorādo vaboles.

Pākšaugu sējumos
Zirņu sējumu attīstība noritēja ļoti ātri – jūlija vidū daudzviet to veģetācija jau bija beigusies. Nedaudz izturīgākas izrādījās lopbarības pupas. Jūlijā pupu sējumos sāka attīstīties brūnplankumainība un koncentriskā plankumainība – augustā minētās slimības turpinās izplatību. Tām pievienosies pupu rūsa, kuras oranžbrūnos spilventiņus iespējams atrast gan uz lapām, gan pākstīm. Zirņu svītrainā smecernieka kāpuri, kas barojās pupu sakņu gumiņos, šomēnes jau būs iekūņojušies, bet pupu sēklgraužu kāpuri turpinās šķilties no oliņām, kas sadētas uz pākstīm, lai, iegraužoties pākstīs, barotos, tādējādi sabojājot jauno sēklu ražu.
Vairāk par slimību profilaksi tīrumā lasiet šeit

Žurnāla “Agro Tops” augusta numura vāks

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops