Foto – Timurs Subhankulovs

Augulis: LM uzsākusi bērnu namu deinstitucionalizācijas plānu 1

Labklājības ministrija (LM) uzsākusi bērnu namu deinstitucionalizācijas plānu, kura mērķis ir pēc iespējas vairāk bērniem nodrošināt ģimenisku vidi, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja labklājības ministrs Uldis Augulis.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

“Vienkārši sakot – tas ir pēc iespējas vairāk bērnus no bērnu namiem dabūt ārā ģimeniskā vidē. Vai nu tās ir audžu ģimenes, vai tās ir aizbildniecības, kur arī ir paredzēts finansējums sociālo darbinieku apmācībai un iestāžu darbinieku apmācībai,” skaidroja Augulis. Plāna ietvaros paredzēts arī atbalstīt pašvaldības, lai viņas varētu veidot iestādes, kas būtu tuvas ģimeniskai videi.

Kā lielāko problēmu Augulis minēja nepietiekamu skaitu audžu ģimeņu. “Tas nav tikai finansējums, bet arī dažādi aizspriedumi. Viens ir finansējums, bet jābūt arī ģimenei [kas] tos bērnus [var] paņemt,” pauda ministrs. Augulis arī uzsvēra, ka iecerēts revidēt bāriņtiesu darbu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pagājušajā nedēļā bērnu inspekcija veica pārbaudi rīgas bāriņtiesā. Indikācijas ir tādas – ir bijuši pārkāpumi, piemēram, ģimenē vecāmāte sūdzējusies, ka bērnam tiek darīts pāri. Vecākiem liegtas tiesības uz šo bērnu un vecāmāte palikusi par aizbildni, bet ģimenē palicis vēl viens bērns,” skaidroja Augulis.

Reaģējot uz tiesībsarga secinājumiem, LM pastiprinās kontroli bāriņtiesās un pašvaldībās, lai tās zinātu, kā rīkoties šādās situācijās. Runājot par bērnu namu vadītājiem, kurus kritizējis tiesībsargs, Augulis akcentēja, ka to darbība ir jāvērtē katrā atsevišķā gadījumā. “Negribu vilkt vienu strīpu, ka visi ir slikti. Ir labi vadītāji un labi bērnunami, kur rūpējas par to, lai bērni spēj iekļauties sabiedrībā,” teica Augulis.

Jau ziņots, ka Tiesībsarga birojs veicis pētījumu par bērnu ārpusģimenes aprūpi, izpētot, cik ilgi bērni tajos uzturas, vai un kādēļ tiek ievietoti psihoneiroloģiskajās klīnikās, kā tiek nodrošināta bērnu izglītība un kāda ir bērna saskarsme ar ģimeni.

Pētījums atklāj, ka par bērnu uzturēšanu ārpusģimenes aprūpē tiek samaksāts trīskārtīgi – finansējuma nāk no pašvaldības, Veselības un Izglītības un zinātnes ministrijām. Vidēji tam tiek atvēlēti 2000 eiro mēnesī. Par lielu problēmu uzskata bērnunamu vadītāju lēmumu sūtīt bērnu uz internātskolu simtiem kilometru attālumā. Liels skaits bērnunamu audzēkņu, salīdzinot ar ģimenēs dzīvojošiem bērniem, nonāk psihoneiroloģiskā klīnikā.

Latvijā ir 34 bērnunami , problēmas konstatētas apmēram pusē no tiem.

Latvijā ir 347 tūkstoši bērnu , no kuriem 8,6 tūkstoši neatrodas savās bioloģiskajās ģimenēs, 4,9 tūkstoši ir aizbildnībā, bet 1,3 tūkstoši – audžuģimenēs. Savukārt 1,8 tūkstoši dzīvo institūcijās. Pastāv valsts sociālās aprūpes centri, kuros pārsvarā mitinās bērni ar veselības problēmām, kā arī pašvaldību uzturēti bērnu nami, kuros mīt 1354 bērni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.