×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. augusts, 2015
Drukāt

Nauda mums ir! Bet grūti tikt tai klāt. Saruna ar labklājības ministru Uldi Auguli (14)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Valdībā šonedēļ sākas diskusijas par nākamā gada budžeta prioritātēm. Par to, kas nākamgad sagaida pensionārus, ģimenes un citu pabalstu saņēmējus, stāsta labklājības ministrs ULDIS AUGULIS. Viņu redakcijā iztaujāja “Latvijas Avīzes” žurnālisti Linda Rasa un Ģirts Zvirbulis.

L. Rasa: – Premjerei un citiem ministriem runājot par nākamā gada budžeta prioritātēm, mēs dzirdam piesaucam aizsardzību, iekšējo drošību, veselību, izglītību, bet par sociāliem jautājumiem īpaši nedzird.

U. Augulis: – Iekšējā drošība pirmām kārtām ir arī sociālā stabilitāte un sociālā drošība, jo iekšējo drošību jūtami ietekmē sabiedrības neapmierinātības līmenis. Ja mēs paskatāmies uz pensionāriem, tad diemžēl redzam, ka pēdējos desmit gados viņiem ir vislielākais risks nokļūt nabadzībā, un tas tikai palielinās. Labi vismaz, ka strādājošo pusē šis risks mazinās. Jāņem vērā, ka pensionāriem ir fiksēti ienākumi katru mēnesi, kuri atbilstoši ekonomiskajai situācijai ir jāmaina, ņemot vērā patēriņa cenas, inflāciju, algu pieaugumu.

Jau pirms Saeimas vasaras sesiju starplaika mums bija karsts strīdus jautājums ar finanšu ministru par krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķināšanu. Ar 2016. gada janvāri mēs varētu sākt pārrēķināt pensijas, kas 2010. gadā tika piešķirtas ar negatīvu kapitāla indeksu.

Ģ. Zvirbulis: – Bet vēl nav skaidrības, kā šī pārrēķināšana notiks. Mūsu lasītāji ir satraukušies par nepatīkamiem signāliem no valdības, ka pārrēķinātas varētu tikt tikai mazās pensijas zem 200 eiro. Vai tā ir? Vai tiešām cilvēks, kas strādādams maksājis nodokļus 40 gadus un nopelnījis lielāku pensiju, nav pelnījis tādu pašu attieksmi kā tas, kuram darba stāžs tikai 15 gadu un pensija zem 200 eiro?

– Es uzskatu, ka pareizi būtu pārrēķināt uzreiz visas pensijas, sadalot tās pa gadiem, – 2010. gadā piešķirtās pensijas pārrēķināsim 2016. gadā, 2011. gadā piešķirtās – 2017. gadā, un 2018. gadā šo programmu beidzam. Būtu nepareizi tās gradēt pēc apjoma. Nav iespējams objektīvi pamatot, kādēļ 200 eiro saņēmējam mēs pārrēķināsim, bet 201 eiro saņēmēju atstāsim bešā. No politikas veidotāju puses tā strādāt būtu nepareizi, jo arī šis cilvēks ir strādājis, pelnījis un maksājis iemaksas. Savu piedāvājumu mēs sagatavosim iesniegšanai valdībā un skatīsim reizē ar budžetu.

– Bet no jūsu partneriem koalīcijā dzirdēts, ka naudas pārrēķināšanai varētu nepietikt. Kāda vispār ir situācija sociālajā budžetā?

– Pēc mūsu aplēsēm, pensiju pārrēķināšana 2016. gadā prasīs četrus miljonus eiro, 2017. gadā – 21 miljonu eiro, bet 2018. gadā – 47 miljonus eiro.

Ja mēs skatāmies uz speciālo jeb tā saukto sociālo budžetu, tad situācija tajā ir laba. Mums veidojas uzkrājums. Ja līdz 2018. gadam mēs neveiksim nekādus grozījumus, tad uz to brīdi uzkrājums sasniegs vairāk nekā miljardu eiro. Pat ja izdarām visus grozījumus, ko esmu piedāvājis valdībai, mums tik un tā 2018. gadā būtu vairāk nekā 800 miljonu uzkrājums. Šeit neviens nevar pārmest, ka Labklājības ministrija rīkotos nepareizi vai nesaprātīgi.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Tiešām tas,ka nemaksā arodslimniekiem aprēķinātās apdrošināšanas atlīdzības ir netaisnīgi,veselība sabeigta darbā un nav nekāda atbalsta,vienīgi pensija un slimība.

 2. Uldis Augulis ir tieši tas ministrs kura laikā tika realizēta pensionāru apkrāpšanas shēma kad pielietoja negatīvu PK indeksu un no pensionāru makiem izkrāpa ap 65 milj latu,tas ir 89 miljoni eiro! Kad ši summa beidzot tiks atdota pensionāriem,ir tak Tiesībsarga atzinums ,kuram valdība spļauj virsū?????

 3. Pie sociālā budžeta citiem mērķiem novirzītā miljarda joprojām nevar piekļūt!

 4. Bet negatīvs pensiju aprēķināšanas indeks jau tika pielietots 2009. gadā. Uz tiem neattieksies pārrēķins?

 5. Bet negatīvs pensiju aprēķināšnas indeks jau tika pielietots 2009. gadā. Uz tiem neattieksies pārrēķins?

 6. Pēc izskata atgādina Magoni. Agrāk šos jaucu kurš ir kurš.

 7. Pirmkart butu pensijas, kas mazakas par 5oo eiro neaplikt ar nodokliem, kapec par to kluse gan ministrs gan pensionaru federacija?

 8. Izrādās ka nauda ir pietiekami.Kāds skaidrojums tad aizliegumam arodslimniekiem izmaksat aprēķinātas apdrošinašanas atlīdzības?Šis aizliegums ir panācis arī ka arodslimniekus neārste un viņu slimības pa šiem gadiem jau ir kļuvušas neārstējamas un viņi ir pakļauti ārstu ignorētām ciešanām.

 9. Labklājības ministrijai ir jāaprēķina cilvēka iztikas minimums mēnesī, jāinformē par to sabiedrība un katram Latvijas pilsonim un iedzīvotājam, kurš nav darba spējīgs nodrošināt šo iztikas minimumu. Mēs esam Eiropas valsts, bet jdaļā ūtamies vēl sliktāk nekā Afrikas bēgļi. Auguli, ir jāprasa palīdzība ES vai mums katram rakstīt vēstuli ES parlamentam, ES padomei, ES KOMISIJAI, KA MĒS DAĻA LATVIJAS iedzīvotāju dzīvojam cilvēkam necienīgos apstākļos, bez medicīnas palīdzības, bez nepieciešamiem medikamentiem, bez elektrības un dažreiz arī bez pārtikas.

 10. Kur palikuši ES miljoni?

 11. Viss viens vienīgs liels fufelis…. Esmu nopelnījusi savu pensiju, maksājot nodokļus.

 12. Par pensijām runāt ir izdevīgi, jo tur ir liels vēlētāju skaits… Par bezdarbniekiem un vientuļajiem vecākiem gan runā skopi, arī atbalstu nesola… Domā par jauniešiem bezdarbniekiem, bet kas domās par tiem, kas gadu gadiem laukos dzīvo bez algota darba, vien iztiekot no dārzā izaudzētā un kūtī saražotā??? Lielās, ka diferencējuši ģimenes valsts pabalstu, bet par pirmo bērnu tie ir 11 eiro mēnesī. Ar ko pirmais bērns sliktāks par otro vai trešo, kāpēc viņu diskriminē???

 13. Piekrītu Augulim,ka jāpārrēķina visas pensijas pa gadiem,nesodot tos,kam liels darba stāžs un godīgi maksāti nodokļi.Šoreiz ministrs domā pareizi.

  • Man nepārtrauktais darba stāžs 45 gadi,bet pensijā padomju laiku stāžu neierēķināja,kaitīgos darba apstākļus arī neņēma vērā,tagad saņemu zem 200€,jo rēķina algu par 1996-98g.g.kad algas bija visiem mazas. Un man tagad jālasa ministra raksts portālā,ka budžetā nauda ir ,tik nevar vienoties kam un cik maksāt?!!! Cik zemiski izrīkojas ar pensionāriem! Vieni par to,ka pasēdēja dažādās padomēs ar kosmisku algu dažus gadus,tagad saņem tūkstošus pensijās,bet pārējie darbarūķi pa kuru nodokļiem celtas nu jau tagad noprihvatizētās rūpnīcas,kuģniecības,tilti,ceļi,u.t.t., tie cilvēki spiesti saņemt nabaga grašus un vēl lasīt demagoģiskus ministru spriedelējumus?!

Draugiem Facebook Twitter Google+