×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. novembris, 2016
Drukāt

“August, nu atzīsties taču beidzot, ka esi čekists!” Pētnieki netiek pie čekas dokumentiem (23)

Saeimas deputāti Augusts Brigmanis (no kreisās) un Arturs Kaimiņš.
Foto-LETASaeimas deputāti Augusts Brigmanis (no kreisās) un Arturs Kaimiņš. Foto-LETA

“August, nu atzīsties taču beidzot, ka esi čekists!”

“Artus, man ar tādu idiotu nav ko runāt!”

Apmēram šāda līmeņa diskusija otrdien izvērsās starp Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātiem, runājot par VDK zinātniskās izmeklēšanas komisijas nedienām. Jau aprīlī pētnieki sūdzējās par problēmām piekļūt Sa­tversmes aizsardzības birojā (SAB) uzglabātajiem čekas dokumentiem. Risinājuma joprojām nav.

“Pēc iepriekšējās komisijas sēdes vairākkārt mēģinājām sazināties ar Cilvēktiesību komisiju, bet nezinājām, ka [iepriekšējā komisijas vadītāja Inese] Laizānes kundze ir slima, un visas mūsu prasības palika bez atbildes. Sarunājām tikšanos ar Valsts prezidentu, bet viņam mainījās plāni un nebija laika. Izrunājām ar prezidenta kancelejas darbiniekiem, kas solīja vērsties SAB un pārrunāt šo lietu,” rokas noplātīja komisijas vadītājs Kārlis Kangeris. Tikmēr komisija turpinājusi pētniecību ierobežotā apmērā.

SAB direktors Jānis Maizītis pauda nožēlu, ka SAB tiek minēts kā traucēklis VDK izpētes komisijas darbam. “Mēs savu esam izdarījuši. Esam no saviem iekšējiem resursiem atraduši līdzekļus, lai uzsāktu datu bāzes “Delta” digitalizāciju. Šim darbam nepieciešami 10 000 eiro šogad un 30 000 eiro nākamgad, un līdz nākamā gada otrai pusei plānojam pabeigt digitalizāciju. Kopiju saņems arī izpētes komisija savam darbam,” teica Maizītis. Šeit jāpaskaidro, ka VDK dokumenti patiesībā sastāv no vairākām daļām. Kartotēka ar aptuveni 4300 personu datiem un viņu vervētāju vārdiem bez sīkākas informācijas. Savukārt operatīvā informācija, aģentu ziņojumi un citi dokumenti tika apkopoti VDK elektroniskajā datu bāzē “Delta”, bet tur savukārt personu dati mēdz būt šifrēti. Tagad SAB sola, ka aptuveni no nākamā gada vidus pētnieki varēs sākt darbu ar “Delta” dokumentiem. Savukārt kartotēku drošības dienests pagaidām nav gatavs nodot atklātībai, jo saskaņā ar likumu tā esot ierobežotas pieejamības informācija. SAB arī īpaši nevēlas ļaut neatkarīgiem pētniekiem, kuri nav dienesta darbinieki, strādāt savās telpās, jo tās esot “kritiskās infrastruktūras objekts”. “Ja vēlaties noteikt citu kārtību, tad jāgroza likums,” nelokāms bija Maizītis. Paši pētnieki nekādus likuma grozījumus pagaidām nepiedāvā, un arī Cilvēktiesību komisijas deputāti nešķiet gatavi tādus izstrādāt. Tā vietā tautas kalpi iegrima kaismīgās diskusijās, kur ar savstarpējiem apvainojumiem īpaši izcēlās Artuss Kaimiņš un Augusts Brigmanis.

Meklē jaunu komisijas vadītāju?

Izpētes komisijas uzdevums ir bijušās VDK dokumentu zinātniska, vēsturiska un juridiska izpēte, kā arī materiālā un morālā kaitējuma izvērtēšana, ko čeka nodarījusi Latvijas Republikai un tās iedzīvotājiem. Šā uzdevuma paveikšanai tai dots laiks līdz 2018. gada 31. maijam. Taču kopš tās izveides 2014. gadā komisijas darbu nemitīgi pavada strīdi par tās pakļautību, finansējumu, dokumentu pieejamību. Tādēļ maz ticams, ka darbu izdosies paveikt noteiktajā laikā. To daļēji atzina arī izpētes komisijas vadītājs Kangeris, piebilstot, ka uzsāktas sarunas ar Latvijas Universitāti, lai tajā izveidotu Publiskās atmiņas centru, kas varētu turpināt komisijas iesāktos darbus.

Politiķi neoficiālās sarunās sprieda, ka šīs komisijas vadībā vajadzētu cilvēku ar izteiktākām vadītāja un administratora spējām.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Vai kāds no Saeimas deputātu pienākumiem ir vienam otru apsaukāt, apvainot ar saviem pieņēmumiem,demonstrēt savu “daiļrunību”,nerespektēt pašu pieņemtos lēmumus u.t.t.???
  Vai tas netraucē iedziļināties apspriežamo jautājumu būtībā, lai nav tik bieži jāmaina pieņemtie likumi?

 2. Augusts nevar būt čekists, jo viņš bija augsta līmeņa partijas nomenklatūras darbinieks un tos bija aizliegts vervēt.

 3. Vairāk nekā čekists,jo čeka bija pakļauta partijai!

 4. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Čekisti “iekaroja” sev Māmuļu 1993.gada 18.februāra naktī!

  NRA liedz komentēt par to, kopš 18. novembra 2016. gada.

  LA.lv ir godīgāka.

 5. Lūdzu noliec savu Saeimas mandātu un atvainojies Latvijas tautai, par to , ka esi melojis , esi apgānijis Kalpaka pieminekli!Esi bijis Saldus PSKP 1. sekretārs vai ZZS tagad filiāle PSKP?

 6. Vēēšanas tuvojas Atbildēt

  Izvēlamies Artusu vai Augustu? Skat.filmu “Chekist” portālā You Tube.

 7. Mainai paaudzei ir prātam neaptverami, ka kompartijas 1 sekretāri var būt pie varas Neatkarīgajā Latvijā. Tikko mēs nokļusim pie varas , viņiem nāksies atbildēt par saviem darbiem!

 8. Kaimiņ, esi diezgan liels muļķis – PSRS laikos KP pirmie sekretāri nebija čekisti. Partijas 1. sekretāri apstiprināja čekistus.

 9. Brigmani par komisijas vadītāju! Saeima atbalstīs. Kaimiņu varētu ielikt par vietnieku ar ļoti konkrētu algu. Saeima neiebildīs.

 10. Kangeris nav spējīgs komisiju vadīt un to arī nekad reāli nav darījis. Diemžēl.

  • VDK zinātniskās izmeklēšanas komisija par laimi nav partija, kurai vajadzīga stingra roka kā ZZS vai PSKP!?

  • Kur tik kautrīgi trolli? Vai nevajadzēja ielikt kādu rupjību?Tev taisnība,jo tavuprāt tur derētu noteikti kāds no SC nu kaut vai Urbis bez pielaides,vai ne ?

 11. Bijusī kompartijas nomeklatūra ir daudz bīstamaka par politiskajiem denuncētajiem,jo ir brīvprātīgi kļuvusi par padomju okupantu palīgiem okupētās Latvijas pārvaldīšanā un nes galveno atbildību par okupāciju un okupantu nomainīšanu ar okupantu dublieriem.Šo cilvēku atrašanas neatkarīgās Latvijas vadībā ir amorāla un prettiesiska.Par to liecina arī aktīvā pretdarbība kompartijas pakļautībā bijušo politisko izspiegotāju jeb čekas aģentu atmaskošanā.Vispirms ir jāizmekle padomju okupantu vietējo ieliktņu,sevišķi okupantu ideoloģisko organizāciju-kompartijas un komjaunatnes nomeklatūras noziedzīgā darbība okupētajā Latvijā un pēcokupācijas periodā.

 12. Visi, kā viens prāts, tēlo muļķi, proti, aizņemti, slimo, nav līdzekļu utt. Tas var nozīmēt tikai vienu – mūsu valsts vadība pārsvarā sastāv no čekisti (jo kā viņi paši lepojās bijušie čekisti nemēdz būt).

 13. “Vēsture neatstāj pēdas. Tā atstāj vienīgi sekas, kas nav līdzīgas to izraisošajiem apstākļiem.
  Aleksandrs Zinovjevs:”Rēgainās virsotnes”.
  =================================================================
  Priekš kam kaimiņam dokumenti, ja 4.maija deklarācijas parakstītāju darbi labi redzami pašlaik. Kur vien skaties – migrācija, demogrāfija, ekonomika – visur nebijuši sasniegumi. Kā tādās reizēs izsakās – tikai ļoļikam vēl vajag oficiālu dokumentu ar parakstu, zīmogu un pirkstu nospiedumiem.

  • Domāju, ka tas būtu pārāk vienkāršoti visu novelt uz 4. maiju. Kas tev traucē darboties, rukāt ar slapju muguru? Tā lieta daudz nopietnāka un tiem maisiem praktiski nav nekāda nozīme. Vienīgai lai tam Kaimiņam kur sevi parādīt. Tā lieta sāks kaut bišķi kustēties, kad lielie un mazie kungi liks mierā idejas par krievijas tirgu un krievu kultūru, vērsīs savu uzmanību diametrāli pretējā virzienā. Mums ir pilnīgi jātiek vaļā no tās defektas telpas.

 14. “August, nu atzīsties taču beidzot, ka esi čekists!”
  “Artus, man ar tādu idiotu nav ko runāt!”

  Škīet te Brigmanim tomēr taisnība.
  Kā viņš varēja būt čekists / ziņotājs, ja bija kompartijas sekretārs?!
  Tad tādi fokusi netika pieļauti.

  • Ja “šķiet”, tad vajag atkārtoti izlasīt PSKP biedra doto zvērestu, ko stājoties partijā apstiprināja arī rakstiski. Cekisti un čekisti – tie ir kā komunisti un boļševiki – vienas monētas divas puses (ģērbonis un cipars).

  • Nu, tu gan naivs izliecies!
   Čeka ļoti labi zināja, ko domā (par runāšanu nemaz nerunājot!) kompartija! Un komuņagas bija čekas rupors un roķeles! Un brigmaņu gustiņš ir vainīgs pie pulkveža Kalpaka pieminekļa apgānīšanas! Vēl ir liecinieki…

Draugiem Facebook Twitter Google+