×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. septembris, 2013
Drukāt

Augusts bijis siltāks un sausāks par normu

LETALETA

Šogad augusts bijis ne tikai siltāks, bet arī sausāks par normu.

 

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija plus 17,1 grāds, kas ir 0,9 grādus virs ilggadējās vidējās normas, tādējādi ierindojot to siltāko vasaras noslēguma mēnešu ilggadējās datu rindas trešā desmita sākumā. Starp 21.gadsimta augustiem aizvadītais mēnesis bijis sestais siltākais, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Ar vidējo gaisa temperatūru plus 19 grādiem vissiltākais šajā gadsimtā un otrais siltākais visā ilggadējā augusta mēnešu datu rindā ir bijis 2002.gada augusts, savukārt visdzestrākais 21.gadsimtā ir bijis pagājušā, 2012.gada augusts, tā gaisa temperatūra bija plus 15,9 grādi.

Šā gada augusta, šīs vasaras un arī visa 2013.gada viskarstākā diena bija 8.augusts. Ar diennakts vidējo gaisa temperatūru Latvijā plus 24,1 grādu un absolūti maksimālo gaisa temperatūru plus 34,3 grādiem Dobelē šis bija viskarstākais 8.augusts arī visā ilggadējā novērojumu periodā. Daudzās novērojumu stacijās šajā dienā tika uzstādīti jauni konkrētās dienas konkrētajā vietā maksimālo gaisa temperatūru rekordi, tomēr visa augusta un gada visaugstākās gaisa temperatūras Latvijā rekords palika nepārspēts – tas joprojām ir plus 36,4 grādi, kas 4.augustā tika sasniegti 1943.gadā Daugavpilī.

Mēneša trešajā dekādē gaisa temperatūra stabilizējās ap normu, bet dzestrums naktīs vēstīja par rudens tuvumu. Viszemāk – līdz plus 3,5, plus 3,6 grādiem – gaisa temperatūra noslīdēja 24.augustā Zosēnos un 25.augustā Ventspils novada Vičakos. Augusta beigās zāles virskārtā jau bija arī salnas līdz mīnus 1 grādam.

Nokrišņu daudzums šī gada augustā Latvijas lielākajā daļā bija mazāks par normu. Ar mēneša vidējo nokrišņu daudzumu kopumā Latvijā 67 milimetriem, kas ir 86% no ilggadējās normas, šā gada augusts mēneša nokrišņu daudzuma datu rindā ierindojās vidusdaļā. 21.gadsimta augustu vidū aizvadītais mēnesis ir ceturtais sausākais, piektajā vietā atstājot tikai nedaudz mitrāko, 2012.gada augustu.

Vissausākais gan 21.gadsimtā, gan ilggadējā augusta mēnešu datu rindā ir bijis siltais 2002.gada augusts, tajā nokrišņu daudzums Latvijā bija tikai 5 milimetri. Turpretī 2010.gada augustā nokrišņu daudzums sasniedza 147 milimetrus, kas bija ar nokrišņiem visbagātākais augusts 21.gadsimtā un trešais mitrākais ilggadējā augusta mēnešu datu rindā.

Šā gada augustā nokrišņi lielākoties bija dažādas intensitātes gāzienlietus. Visvairāk lija mēneša otrajā dekādē – četrās dekādes dienās kaut kur Latvijā diennakts nokrišņu daudzums pārsniedza visas dekādes nokrišņu normu, Rucavā dekādes laikā tas notika pat divreiz. 20.augusta rītā Rīgā dekādes nokrišņu “plāns” tika izpildīts pāris stundu laikā. Savukārt vissausākā bija mēneša trešā dekāde, tajā Skrīveros, Ogres novada Lielpēčos un Zosēnos nokrišņu daudzums bija tikai 1-3% no dekādes normas.

Mēneša pirmajā pusē vēl nereti ducināja pērkona negaiss, turpretī mēneša otrajā pusē arvien biežākas kļuva rīta miglas.

Mēneša vidējais vēja ātrums bija 2,1 metrs sekundē (m/s), kas bija otrais lēnākais pēdējos 37 gados novērotais. Stiprākās vēja brāzmas veidojās lokāli dažādās Latvijas vietās zem intensīviem gubu-lietus mākoņiem, ātrumā sasniedzot 15 līdz 19 m/s.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+