Dzīvesveids

Aukstā laikā biežāk blaugznas un sausa galvas āda 0

Foto – Valdis Semjonovs

Garā ziema spēj ne tikai nokaitināt pat pacietīgākos pavasara gaidītājus. Tā rada arī fizisku un estētisku diskomfortu, piemēram, sausu galvas ādu…

 

 

Konsultēja “BENU aptieku” farmaceite Māra Segliņa.

Blaugznas

Pamanot, ka matos un uz galvas ādas parādījušās baltas plēksnītes, uzreiz skaidrs – }blaugznas! Bet pretblaugznu šampūns dažreiz var tikai pasliktināt situāciju, jo, iespējams, tās ir nevis blaugznas, bet gan pastiprināti sausa āda.

Blaugznas ir atmirušas ādas daļiņas, kas dzeltenīgu vai pelēku zvīņu veidā lobās no galvas ādas. Tās ir pamanāmas ne tikai matos, bet arī ķemmē.

Blaugznas izraisa niezi un iekaisumu, un atkarībā no galvas ādas tipa var būt sausas vai taukainas.

Viens no blaugznu rašanās iemesliem ir rauga sēnīte, kas uz galvas ādas ir savairojusies patoloģiski lielā daudzumā. Galvas āda reaģē ar niezi, iekaisumu un zvīņošanos. Bieži vienlaikus pastiprinās arī matu izkrišana.

Lai atbrīvotos no blaugznām, ieteicams izvēlēties speciālus ārstnieciskos šampūnus, kas satur pretsēnīšu aktīvās vielas. Piemēram, šampūna Phyto sastāvā esošās samazina palielināto mikroorganismu daudzumu, atvieglo zvīņu atdalīšanos, palēnina ādas ārējā slāņa atjaunošanos un mazina iekaisumu. Spēcīgu blaugznu gadījumā var izvēlēties šampūnu Phytheol intense, ko lieto pamīšus ar maigāku, kas paredzēts ikdienai. “Bioderma” zīmolam ir šampūns Node DS+ anti-recidive, kas paredzēts cīņai ar spēcīgām blaugznām un niezi, un Node K – zvīņainiem iekaisuma plankumiem. Spēcīgas blaugznas un niezi efektīvi ārstē Klorane mirtes ekstrakta šampūns, sausas blaugznas – Klorane krešu šampūns.

Vienlaikus jāierobežo dažādu matu kopšanas līdzekļu izmantošana, jo tie problēmu var tikai pastiprināt. Nav vēlams lietot citu ķemmes, cepures, dvieļus, kas saskaras ar galvas ādu. Arī sava ķemme pēc iespējas biežāk ir jādezinficē.

Akūtās situācijās nav pieļaujama arī galvas kasīšana, kas bojā ādu, padara uzņēmīgu pret infekcijām, bet spēcīgi ādas un folikulu bojājumi var izraisīt neatgriezenisku matu izkrišanu.

 

Sausa galvas āda

Atšķirībā no blaugznām sausai ādai raksturīgas mazas, baltas pārsliņas vai graudiņi, arī nieze un kairinājums.

Problēmu var izraisīt pārāk bieža matu mazgāšana, nepareiza kopšanas līdzekļu izvēle, karsts ūdens, auksts gaiss, saule, stress, nesabalansēts uzturs, nepietiekama šķidruma uzņemšana, alkohols u.c. Šie faktori mēdz kavēt normālu mikrofloras veidošanos un radīt galvas ādas diskomfortu, pastiprinot sausumu.

Āda īpaši jutīgi uztver temperatūras svārstības, no aukstuma ieejot sausā un siltā telpā. Ja ķermenis uzņem pietiekami daudz šķidruma, tas mazāk ietekmē ādas šūnu nomaiņu. Būtisks arī vitamīniem bagāts uzturs. Īpaši svarīgs B un C vitamīns, cinks un dzelzs. Veselīgai galvas ādai nepieciešams arī proteīns. Nevajadzētu pārmērīgi aizrauties ar A vitamīnu, vēlams pēc iespējas samazināt kofeīna un alkohola patēriņu.

Lielākā daļa matu kopšanas līdzekļu mēdz saturēt vielas, kas pārāk spēcīgi attīra matus no dabīgajām taukvielām un ļoti reti spēj nodrošināt galvas ādai piemērotu pH līmeni. Tāpēc sausas ādas atveseļošanai tāpat kā blaugznu gadījumā aptiekās ir nopērkami speciāli šampūni un kondicionieri.

Ārstējošas un kopjošas īpašības ir Phytoprogenium šampūnam, kura sastāvā ir auzu un mandeļu piens, mitrinošais malvas novārījums un olīvkoka lapu ekstrakts, kas aizsargā galvas ādu no vides kaitīgās ietekmes. Līdzīgi darbojas “Bioderma” Nodé šampūns.

Asins mikrocirkulāciju galvas ādā palīdz atjaunot Phytopolleine eliksīrs. Ja tā ir ļoti sakairināta un mati ir novājināti, piemērots Klorane peoniju šampūns.

Ja galvas āda ir sausa, mati jāmazgā retāk un ar vēsu ūdeni, lai atjaunotos dabīga tauku aizsargkārta. Pirms tam vēlama viegla galvas ādas masāža ar matu suku, kam ir blīvi, mīksti sariņi. Sākot pie matu līnijas un turpinot apļot ap galvu, labāk atdalās atmirušās ādas plēksnītes, un tās ir vieglāk izskalot.

LA.lv