Foto – Marta Purmale

Aukstums – labais. Divas minūtes aukstumā, un jaunība pagarinās! Ko piedāvā krioterapija 1

Ierastākās asociācijas, dzirdot vārdu aukstums: zosāda, klaboši zobi, nosaluši pirksti. Bet varbūt vērts atcerēties, ka visu iespējams aplūkot arī no citāda, pat pretēja viedokļa? Aukstums – labais, ja tveram to kā sinonīmu jēdzieniem veselība, enerģija, dzīvesprieks. Īpaši tagad, kad to iespējams izmantot gan ārā, kad sals nikni kniebj degunā, gan mēģinājumos aukstumu gudri piejaucēt, lai noslēgtu draudzības un sadarbības līgumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Rīgā pieejama veselības stiprināšanas ierīce – brīdi patupi kabīnē, kur temperatūra nodzīta līdz –160 °C, un visas kaites kā ar roku atņemtas! Dzirdēta pirmoreiz, šī informācija pat nešķita uzmanības vērta. Kāda starpība, vai atraktīvs savdabis savas labsajūtas labā rij zobenus, pusi dienas stāv uz galvas vai sevi sasaldē? Taču vasarā sastapta paziņa, pēc profesijas skolotāja, ziņu par dziedinošo aukstumu krietni vien uzkarsēja. Stāstīja: meklēdama iespēju tikt laukā no pārslodzes radīta stresa un panīkuma, uzzinājusi par krioterapiju un tagad bez šādas aukstuma kameras savu ikdienu nevarot iedomāties. Pirmās reizes pieticis, lai saprastu, ka tieši tas bija vajadzīgs, lai atgrieztos veselība, darbaspējas un dzīvesprieks. Nu jau vairāk nekā gadu reizi nedēļā uz procedūrām ejot ne tikai pati, bet aizrāvusi līdzi arī kolēģes.

Tātad –160 °C tomēr ir pavisam kas cits nekā gulēšana uz naglām!

Sauss aukstums, kas sapurina organismu


CITI ŠOBRĪD LASA

Krioterapiju pasaulei ierādīja Japāna, kur kopš 1981. gada to sāka izmantot kā metodi locītavu slimību ārstēšanai. Latvijā tā ienākusi tikai no 2005. gada, taču pamazām ārstēšanās ar aukstumu kļūst aizvien populārāka – ne vien pie mums, bet visā pasaulē.

Procedūra notiek kriosaunas kabīnē, kurā ar slāpekļa tvaikiem tiek nodrošināta –160 °C temperatūra. Šāds aukstums ir sauss un iekļūst tikai ādas virskārtā divu līdz četru milimetru dziļumā, tāpēc viegli paciešams. Procedūras laikā ķermeņa iekšējā temperatūra paaugstinās par vienu grādu, savukārt uz ādas jūtama viegla durstīšana, jo kapilāri sašaurinās. Nākamajā pusminūtē, durstīšanai tikko jaušami pastiprinoties, aukstums sasniedz mūsu termoreceptorus. Pēc procedūras tie uzreiz izsludina trauksmi – pavēl nervu sistēmai steidzami veikt glābšanas darbus – virsnieru dziedzeris izmet krietnu devu hormonu. Pieauguša cilvēka ādas laukums ir apmēram 1,6 kvadrātmetri, termoreceptoru tur ļoti daudz, sevišķi uz kājām, rokām un galvas – ap 230 000, tāpēc organismā sākas pārmaiņas, kas aktivē visus svarīgos dzīvības procesus: paātrinās asinsrite, aktivizējas vielmaiņa un limfas plūsma. Katra šūna saņem vairāk skābekļa, tāpēc spēj intensīvāk atjaunoties un dalīties.

Pēc vairāku šādu uzmundrinājuma devu saņemšanas nostiprinās nervu sistēma, uzlabojas imunitāte, rodas vairāk iekšējā spēka cīnīties ar iekaisumu, ātrāk norisinās traumētu muskuļu un audu, kā arī lauztu kaulu saaugšana, mazinās, pat izzūd migrēnas sāpes. Tā kā tiek uzlabota kapilārā asinsrite, āda kļūst gludāka un tvirtāka – jau minūti pēc iznākšanas no kriosaunas kabīnes tā ir veselīgi sārta. Augumā jūtams patīkams siltums. Iekšējie šķidrumi ir sakustējušies, tāpēc nav brīnums, ka rodas vajadzība doties uz tualeti. Ja bijusi tūska, tā jūtami mazinās – potīšu pietūkums noplacis, sākotnēji visstingrākais zābaku rāvējslēdzējs aizvelkams gluži viegli.

Aukstuma ierosinātie procesi turpinās vēl trīs līdz piecas stundas. Organisms šajā laikā veic pamatīgu pašdiagnostiku – visās sistēmās meklē novirzes no normas un mobilizē spēkus to novēršanai. Ar katru nākamo krioprocedūras apmeklējumu tas aizvien precīzāk izrīko pašatveseļošanās resursus problēmu novēršanai un imunitātes stiprināšanai. Tāpēc krioterapijai ir ne vien profilaktiska, bet arī dziednieciska iedarbība, sevišķi efektīva, ja tiek kombinēta ar medicīniskajām manipulācijām. Vairāki Sanktpēterburgā veikti pētījumi apstiprinājuši: praktiski veselajiem 15 seansu garš krioterapijas kurss organismu fizioloģiskos rādītājus atjauno par sešiem gadiem, bet izveseļošanos no slimībām paātrina trīs reizes.

Reklāma
Reklāma

Krioprocedūru priekšrocības


Gan labsajūtai vajadzīgās vielas – endorfīni, gan visu sistēmu sapurināšana tiek panākta nevis ar nogurdinošas slodzes palīdzību, piespiežot sirds muskuli pumpēt asinis pēc iespējas intensīvāk, kā tas notiek sportā vai karstā tvaika pirtīs, bet ar organisma paša izdalītajiem hormoniem. Dabiskos apstākļos pārliecinoša rezultāta iegūšana ar tik mazu piepūli nav iespējama.

Procedūras ir nekaitīgas visiem vecumiem un visiem veselības stāvokļiem, pat grūtniecēm un onkoloģijas slimniekiem. Atslābinātiem muskuļiem nostāvēt divas minūtes aukstumā, bet jau pēc mirkļa atkal justies tikpat sasilušam kā iepriekš – tas pa spēkam lielam un mazam, tetovētam un pīrsingotam, arī tam, kura kauli pēc operācijām vienos metālos.

Procedūras iedarbojas gan kā vienreiz izbaudāma enerģijas un labsajūtas papildporcija pēc satraukumu pilnas dienas, fiziskas pārslodzes vai muskuļu sāpēm, gan kā sistemātiska tuvošanās konkrētam mērķim. Ja aukstuma dziedinošā iedarbība iecerēta tikai profilaksei un vispārējai imunitātes stiprināšanai, pietiek ar divām 10 seansu kūrēm gadā. Ja izvirzīta konkrēta vēlme – nostiprināt imunitāti, notievēt, atjaunot kvalitatīvu miegu, atbrīvoties no stresa, kosmētiski uzlabot ādu vai mazināt klimaksa izpausmes, vēlams regulāri apmeklēt kriosaunu arī kursu starplaikos – reizi nedēļā, divās vai mēnesī. Ja jācīnās ar hroniskām grūti izdziedināmām kaitēm un ligām, ieskaitot dermatītu, psoriāzi, artrītu vai poliartrītu, dažreiz vajadzīgas arī vairākas procedūras dienā, taču to var precizēt tikai pēc individuālas konsultācijas ar krioprocedūru speciālistu.

Krioterapija piemērota kā dīvāna atpūtas mīļotājiem, tā profesionāliem sportistiem – gan pirms fiziskas slodzes, lai vairāk enerģijas un izturības, gan pēc tās, lai noņemtu sasprindzinājumu muskuļos un ātrāk atjaunotu iztērētos resursus.

Pirms jebkuras fiziskas slodzes, masāžas, ūdens procedūras vai sauļošanās apmeklēta krioprocedūra nozīmē to, ka efekts tiks saņemts dubulti.

Krioprocedūras var veikt jebkurā gadalaikā, tās nerada atkarību, tikai rosina iedarbināt dabas ielikto pašsakārtošanās mehānismu. Tas, kā šis fenomens darbojas, nav precīzi izzināts joprojām.

NO KRIOPROCEDŪRĀM JĀIZVAIRĀS


Pēc tikko notikuša insulta un infarkta.

Ja ir nosliece uz trombu veidošanos.

Ja ķermeņa temperatūra uzlēkusi virs 38 °C, tāpēc organismam papildu palīdzība cīņā ar slimību vairs nav vajadzīga.

Tuberkulozes saasinājuma reizē.

Ja cilvēks sirgst ar reti sastopamu kaiti – iedzimtu aukstuma nepanesību.

Jo nomāktāka imunitāte, jo pirmajā krioprocedūras reizē bailes no aukstuma lielākas. Šo diskomfortu vērts pārvarēt.

Krioprocedūru efektivitātes noslēpums – īss iedarbības laiks, sausi aukstie tvaiki un ārkārtīgi zema temperatūra: dabā šādu apstākļu nav!

Krioprocedūras ilgums pirmajā reizē ir divas minūtes, bet pakāpeniski turpmākajos seansos šis laiks tiek palielināts līdz trim minūtēm. Paliekošam efektam nepieciešami vismaz 10 kriosaunas apmeklējumi, veikti katru dienu vai ik pārdienu.