Apbrīno

“Auļi” un “Tautumeitas” krāšņā mūzikas programmā 0

Publicitātes foto

26. augustā Latgales vēstniecībā “Gors” dūdu un bungu grupa “Auļi” un etnomūzikas grupa “Tautumeitas” apvienojušās kopīgā projektā, lai radītu krāšņu un unikālu mūzikas programmu “Lai māsiņa rotājās!”. 17 mūziķiem kāpjot uz skatuves, tiks izspēlēts un izdziedāts cilvēka dzīvē nozīmīgais precību un kāzu posms.

Mūzikas grupu “Auļi” un “Tautumeitas” sadarbībai gluži likumsakarīga ir kāzu tēma. “Auļu” dūdu un bungu spēcīgais skanējums visnotaļ pārstāv vīrišķo elementu, bet “Tautumeitas” jau grupas nosaukumā ietver kāzu tematiku – tautā iešanu, un ar izteikti maigāku skanējumu, tomēr gana jaudīgu daudzbalsīgo dziedāšanu, pārstāv sievišķo. Tāpat kā dzīvē jaunajam pārim pēc kāzām ir jāiemācās sadzīvot, lai viens nenomāktu otru, arī mūzikā “Auļi” un “Tautumeitas” meklē saskaņu, viens otru papildinot.

“Albums un koncertprogramma ir tapuši, abām grupām cieši sadarbojoties un grupu dalībniekiem vienam otru papildinot. Klausoties kopīgi veidotos skaņdarbus, vērīgs klausītājs varēs atpazīt gan “Tautumeitu”, gan “Auļu” rokrakstu. Manuprāt, mums ir izdevies izveidot lielisku 17 mūziķu lielu, radošu komandu un šāda veida kombinācija ir unikāla Latvijas mūsdienu tautas mūzikas žanrā,” teic “Auļu” pārstāvis Kaspars Bārbals. Savukārt “Tautumeitu” vadītāja Asnate Rancāne par kāzu tēmu teic: “Dziesma “Dzied’ papriekšu, brāļa māsa” ir par to, kā meitene gatavojas iziet tautās. Viņa rotājas, smeļas spēku un iedvesmu no dabas, lūdz labvēlību no ļaudīm un augstākiem spēkiem, lai jaunajā laulību dzīvē viņai klātos labi.”

“Auļi” ir Latvijas tautas mūzikas grupa, kas paši sevi dēvē par “dūdu un bungu grupu”. Grupa galvenokārt izpilda instrumentālo mūziku – dažādu latviešu tradicionālo tautas deju un dūdu melodiju aranžējumus, citu Eiropas tautu tradicionālās melodijas, kā arī savus oriģinālos skaņdarbus un tautasdziesmu aranžējumus.

“Tautumeitas” ir tradicionālās mūzikas grupa, kurā apvienojušās septiņas mūziķes. Šobrīd dalībnieces izkopj latviešu tradicionālo daudzbalsīgo dziedāšanu, kas viņām ir sevišķi tuva. Dziesmas spēks un kopīgi radītā balsu rezonanse veido īpašu un atmiņā paliekošu skaņu. “Nosaukums “Tautumeitas” precīzi raksturo mūsu grupu, tas ir atmiņā paliekošs, un mēs katra ļoti labi jūtamies, nēsājot šo “tautumeitas” titulu. Jāatzīst, ka daudzi gan šo nosaukumu, izdzirdot pirmo reizi, nemaz neuztver kā mūsu grupas nosaukumu. Citi pat pārprasa trīs reizes,” stāsta A. Rancāne un piebilst: “Mūsu mūzika nāk no folkloras, taču veids, kā mēs tās melodijas aranžējam un izpildām, ir, manuprāt, daudz tuvāks mūsdienu mūzikai. Tautasdziesmai nepiestāv izrādīšanās un samākslotība. Tautasdziesmu dziedot, parādās dziedātāja personība. Tomēr, lai šo tautasdziesmu parādītu mūsdienīgā veidā, ir jāklausās arī ļoti daudz mūsdienu mūzikas. Jo tas tad arī galu galā parāda, kādā virzienā tautasdziesma savu ceļu ies.”

 

26. VIII 19.00 Latgales vēstniecībā “Gors”, Rēzeknē

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: no EUR 12 – 19

LA.lv