×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
2. maijs, 2013
Drukāt

“Auļu” bungas un dūdas jubilejas “Dižducī”


Publicitātes fotoPublicitātes foto

4. maijā koncertzālē “Palladium” notiks bungu un dūdu grupas “Auļi” desmit gadu jubilejas koncerts, kurā grupas labākās dziesmas skanēs jaunās skaņās un ievērojamā mūziķu sastāvā. Vienlaikus jaunais materiāls nāks klajā “Auļu” jubilejas albumā “Dižducis”.


 

Pirms desmit gadiem savu pirmo koncertu Liepājā sniedza bundzinieka Mikus Čavarta izveidotā bungu un dūdu apvienība “Auļi”, apvienojot deviņus latviešu puišus un vienu dūdinieci Leanni Barbo no Tallinas, cilvēkus, kam tuva etnomūzika.

Pašlaik apvienība kļuvusi par atpazīstamu entomūzikas grupu – “Auļi” lepojas, ka saspēlējuši ar dažādiem mūzikas sastāviem, uzstājušies Mežaparka Lielajā estrādē Dziesmu svētkos, muzicējuši uz teātru skatuvēm un daudzos koncertos un festivālos Latvijā un ārzemēs, sadarbojušies ar pazīstamajiem komponistiem Juri Kulakovu, Mārtiņu Braunu, Raimondu Tigulu, Zigmaru Liepiņu.

Viņu īpašais skanējums apvieno latviešu folkloras arhaisko, pamatīgo spēku ar mūsdienu rokam un pasaules mūzikai raksturīgo skatuves enerģiju un dinamiku.

“Aiz Latvijas robežām esam interesanti, jo nespēlējam klasisko viduslaiku mūzikas repertuāru, ko dara daudzas mums līdzīgas grupas Eiropā, bet spēlējam savu mūziku, balstītu latviešu tautas mūzikā,” teic grupas dalībnieks Kaspars Bārbals.

“Esam sapratuši, ka mūsu sastāvs labi skan, saspēlējoties ar citiem mūziķiem, tādēļ jubilejas koncertā nolēmām nevis izspēlēt mūsu labāko dziesmu izlasi, bet šoreiz pieaicināt citus mūziķus, lai mūsu dziesmas iegūtu jaunu skanējumu, kā arī, iespējams, piesaistītu jaunu klausītāju, kam līdz šim “Auļu” skanējums šķitis par smagu vai vienmuļu,” turpina Bārbals.

Jaunus aranžējumus “Auļu” labāko dziesmu ducim, kas sevi pierādījis koncertos, veidojis mūziķis un komponists Kārlis Auzāns, papildinot ierasto bungu un dūdu skanējumu ar citiem instrumentiem un balsīm. Lai to izpildītu, “Auļu” desmitnieka vietā jubilejas koncertā uz skatuves koncertzālē “Palladium” kāps 27 koncerta dalībnieki – čellu trio “Melo M” K. Auzāna vadībā, pūtēju grupa, zemas, skarbas un dūmakainas vīru balsis, kā arī solists Kilema no Madagaskaras, grupas “Dzelzs vilks” līderis Juris Kaukulis u. c. Koncerta vizuālo tēlu, kas, kā sola grupas mūziķi, būšot īpašs, veido Latvijas Nacionālā teātra aktieri Jānis Vimba un Ģirts Liuziniks. “Pamatdoma, pieaicinot citus māksliniekus, – lai viņi visi tā vai citādi būtu saistīti ar etnomūziku,” atklāj grupas dalībnieks Edžus Arums.

Visas divpadsmit dziesmas jaunajā skanējumā koncerta dienā tiks izdotas arī “Auļu” jubilejas albumā “Dižducis”. Ieraksta pirmo vēstnesi, dziesmu “Sējējs” ar Raiņa vārdiem, albumā un koncertā dzied Juris Kaukulis.

“Caur šīs dziesmas oriģinālu, ko dzirdēju izlasē “Strāvoklis”, paskatījos no jauna uz Raini. Tas vairs nebija no skolas laika zināmais, grūti lasāmais teksts, bet gandrīz tautasdziesma. Savienojumā ar čelliem, kalimbu un “Auļu” enerģiju tā ir citāda nekā tās lieliskais oriģināls, tomēr, ceru, kaut kas vismaz tikpat spēcīgs,” skaidro Kaukulis.

Nedēļas sākumā klajā nāca ārkārtīgi simpātiskā un mazdrusciņ eksotiskā dziesma “Tāltālu”, ieskaņota Madagaskaras valodā kopā ar tālās salas mūziķi Kilemu. Viņu grupa pirmoreiz sastapusi pērn pasaules mūzikas lielākajā festivālā “Womex” Grieķijā. Dziesmas vizuālo versiju, kurā mūziķu vietā darbojas grupas mūziķiem līdzīgas lelles, radījusi Video aģentūra un Latvijas Leļļu teātra mākslinieki. “Dziesmas ideja ir pavisam vienkārša – bez mūzikas dzīve nav krāsaina, mūzika sniedz piepildījumu, nes gaismu un tuvina divas mazas valstiņas – Latviju un Madagaskaru. Un tajā noteikti ir kaut kas no tālās Āfrikas salas siltuma,” skaidro Kaspars Bārbals.

“Desmit gadi ir gan zināms posma noslēgums, gan slieksnis turpināt tālāk,” teic K. Bārbals. “Visu laiku notikusi grupas izaugsme – mainījusies gan muzikālā varēšana, gan mūsu skatījums uz mūziku. “Dižducis” tam ir vistiešākais pierādījums. Tas, cik strauji un interesanti esam mainījušies, liek arī domāt, ka mums priekšā vēl ir pamatīgas izaugsmes iespējas – varam paveikt vēl vairāk, nekā izdarīts!”

 

VARBŪT NODER

Vieta – “Palladium”

Laiks – 4. V 20.00

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena – Ls 10

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+