Mobilā versija
+5.3°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
19. maijs, 2014
Drukāt

Ausī sēra korķis. Kā to prātīgi izdabūt (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ja pēc mazgāšanās pastāvīgi aizkrīt auss vai arī tajā parādās džinkstoņa, iespējams, nepatīkamās sajūtas izraisa mitrumā uzbriedis sēra korķis.

Dzeltenīgo vaskaino sekrētu – ausu sēru – izdala auss ejā esoši dziedzeri. Kad sēra sakrājies par daudz, tā sīkās daļiņas, kustoties apakšžoklim, piemēram, košļājot ēdienu vai runājot, virzās uz āru.

Kaut gan daudziem ķepīgais izdalījums netīk, tas ir nepieciešams dzirdes orgāna veselībai. Sērs ievasko auss ejas ādu, tādējādi darbojoties kā dabisks krēms un sargājot to no nelabvēlīgiem apkārtējās vides apstākļiem – putekļiem, gružiem, nevēlamu mikroorganismu vairošanās, pārlieku lielas samitrināšanās mazgājoties vai peldoties, kā arī izžūšanas.

Ausis cītīgi tīrot un nepareizi lietojot dažādus medikamentus, sēra dziedzeri var pārstāt darboties. Tad dzirdes orgāna āda kļūst sausa un vieglāk pakļaujas dažādu infekciju un ekzēmas attīstībai.

Kociņus ausīs bāzt nedrīkst!


Par to, ka sēra korķis uzkrājies un nosprostojis auss eju, liecina sliktāka dzirde, džinkstoņa vai cita veida troksnis ausī, reibonis un spiediena sajūta. Ja veidojums ir ļoti ciets, var rasties sāpes. Mēdz būt sajūta, ka aizkritušas abas ausis.

Nereti korķis par sevi liek manīt pēc mazgāšanās vai peldes, kad sacietējušais sekrēts uzbriest un noslēdz auss eju. Tai izžūstot, dzirde atkal atjaunojas. Taču, ja veidojums ir liels, uzlabojuma var arī nebūt.

Sēra korķi atrod apmēram 30% pacientu, kas ierodas pie ausu, kakla un deguna ārsta. Daudziem ir citas sūdzības, un, lai varētu izmeklēt dzirdes orgānu, vispirms jāizņem nelāgais veidojums.

Dažiem sēru izdalošie dziedzeri darbojas aktīvāk, taču pats galvenais sekrēta sastrēguma iemesls ir šauras auss ejas, no kurām tas nespēj izkļūt un tādēļ kopā ar nolobījušos ādas virskārtu nosprosto auss kanālu, izveidojot korķi. Pētījumi liecina, ka biežā un ilgstošā ūdens ietekmē šaurākas auss ejas kļūst peldētājiem.

Korķa veidošanos veicina nepareiza ausu tīrīšana ar kosmētikas kociņiem vai citiem bakstāmiem palīglīdzekļiem, ar kuriem sēru iestumj tālāk. Ausis var droši kopt tikai ar mazo pirkstiņu, cik tālu tas sniedzas, – šādi iespējams atbrīvoties no sekrēta, kas sasniedzis auss izeju, taču dziļāk esošo nevajag aiztikt. Veicot šo manipulāciju ar matu sprādzi vai spraužamadatas apaļo galu, iespējams traumēt ādu vai bungplēvīti un tas var beigties ar iekaisumu.

Nereti sēra korķi veidojas veciem vīriem, kam ausīs bagātīgi saauguši matiņi, kas neļauj izkļūt sēram, kā arī cilvēkiem, kuri ilgstoši uzturas putekļainā vidē, piemēram, strādā celtniecībā un kokapstrādē.

Biežāk tie rodas nekompensēta cukura diabēta slimniekiem, jo viņiem parasti ir sausa āda un mēdz veidoties kreveles, kas saķep kopā ar sēru.

Nereti šo problēmu konstatē bērniem, kuriem ir šauras ausu ejas un patīk urbināt austiņas, taču tādējādi sekrētu var iespiest uz iekšpusi.

 

Kā palīdzēs ārstsJa sēra korķis ilgstoši briedis un ir visai liels, visbiežāk mājas apstākļos no tā neizdodas atbrīvoties. Ārsts vispirms mēģina to izvilkt ar speciālu neasu āķīti, taču ne vienmēr tas panākams.

Ja aizsprostojums jau atmiekšķējies, mazgājoties vai lietojot speciālus pilienus, atliks to izskalot ar šļirci. Parasti šim nolūkam izmanto siltu ķermeņa temperatūras ūdeni, taču, ja ir aizdomas par iekaisumu auss ejā, lieto sterilu šķīdumu. Lielākoties no korķa izdodas atbrīvoties jau pirmajā reizē, tomēr dažkārt, ja tas stingri pielīmējies bungplēvītei, procedūra jāveic atkārtoti.

Daudziem pēc šīs manipulācijas auss eja turpmāk attīrās pati, ja vien netiek bakstīta ar kociņiem un citiem rīkiem, taču citiem jāmeklē ārsta palīdzība ik pēc pāris mēnešiem.

PADOMI


• Pašu spēkiem sēra korķi no auss, iespējams, var izdabūt, apguļoties uz sāna, iepilinot ausī 3% ūdeņraža pārskābi, pēc tam pieceļoties un noliecot galvu uz leju. Neliels vai pašķidras konsistences korķis izšķīdīs.

• To var mēģināt likvidēt, ausi pirms gulētiešanas piepildot ar speciāliem eļļainiem pilieniem. Vienīgi tos nevajadzētu izmantot biežāk kā reizi pusgadā, jo medikamenta ietekmē sēru izdalošie dziedzeri var iet bojā. Šim nolūkam der arī olīveļļa, taču speciālo līdzekli ir ērtāk lietot. Ja korķi izdevies izšķīdināt, ausi izskalo ar ūdens strūklu.

KONSULTĒJUSI 
“LOCUS MEDICUS” AUSU, KAKLA UN DEGUNA ĀRSTE DACE SNIPE

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Atceros, bērnībā lors teica, ka nekādi sēra korķi ausīs nekrājas, ja nebaidās ausīs laist ūdeni – mazgājoties, peldototies. Ūdens atmiekšķē, liekais sērs izskalojas.

Draugiem Facebook Twitter Google+