Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – AFP/LETA

Austrālija grib pilnībā aizliegt iebraukšanu ar laivām atbraukušajiem bēgļiem 1

Austrālija grib pilnībā aizliegt iebraukšanu valstī visiem bēgļiem vai patvēruma meklētājiem, kas nelikumīgi mēģinājuši tur nokļūt laivās. Viņiem nebūs arī tiesību likumīgi lūgt biznesa vai tūristu vīzu.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Šādus grozījumus Austrālijas Migrācijas aktā premjerministra Malkolma Tērnbula kabinets jaunnedēļ gatavojas iesniegt parlamentam.

Tie attieksies gan uz visiem jaunatbraucējiem, gan tiem “laivu bēgļiem”, kas izmitināti aizturēšanas nometnēs nelielajā Klusā okeāna Nauru salas valstiņā un Papua Jaungvinejas Manusas salā kopš 2013.gada jūlija vidus, pat ja viņi tiek atzīti par bēgļiem. Viņiem atliek trīs iespējas – atgriezties mājās, mēģināt iekārtoties uz dzīvi šajās salās vai doties uz kādu trešo valsti. Daļa bēgļu jau atgriezušies savās izcelsmes valstīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā ir gribasspēka cīņa starp Austrālijas tautu, ko pārstāv tās valdība, un noziedzīgajām cilvēku kontrabandistu bandām,” paziņojis premjers. “Šos draudus nedrīkst novērtēt par zemu. Šie cilvēku kontrabandisti ir ļaunākie noziedznieki, kādus vien var iedomāties. Viņu bizness mērojams daudzos miljardos dolāru.”

Jauno grozījumu priekšvēsture aizsākusies jau 2013.gadā, kad iepriekšējais leiboristu premjerministrs Kevins Rads paziņoja, ka patvēruma meklētāji, kas ieradušies laivās, Austrālijā netiks uzņemti. Tie gan neskars bērnus, un Austrālijas imigrācijas lietu ministram būs tiesības noteikt izņēmumus.

Nauru nometnē šobrīd mīt mazliet vairāk par 400 cilvēkiem, bet Manusas salas nometni ar vairāk nekā 800 iemītniekiem augustā tika nolemts slēgt, jo aprīlī Papua-Jaungvinejas tiesa tās izveidošanu atzina par nelikumīgu.
Pēc Tērnbula teiktā, nometnēs izmitināto bēgļu aizstāvji joprojām dod viņiem nepamatotas cerības ar laiku tomēr nonākt Austrālijā, bet tas nedrīkst turpināties.

“Mums ir viena no dāsnākajām humānās palīdzības programmām pasaulē,” izteicies Austrālijas premjers. “Taču to mēs spējam paveikt vienīgi tāpēc, ka sabiedrība to atbalsta, jo mēs spējam kontrolēt savas robežas.”

Austrālija pēdējā laikā palielinājusi kopējo uzņemamo bēgļu skaitu līdz 18 750 cilvēkiem gadā un jau piekritusi
uzņemt 12 000 Sīrijas un Irākas bēgļus, bet jau ilgi kritizēta par aizturēšanas nometnēm Nauru un Manusas salā.
Bēgļu aizstāvji nosaukuši šos Austrālijas plānus par nepieņemamiem, uzsverot, ka tie pastiprinās bezizejas sajūtu aizturēšanas nometņu iemītnieku vidū.

Kā uzsvēris Bēgļu un imigrācijas juridiskā centra advokāts Deivids Manns, tādējādi tiks sodīti patiesie bēgļi.

Reklāma
Reklāma

“Netiek darīts nekas, lai risinātu fundamentālo jautājumu – kurp viņi var doties, lai varētu drošībā un ar pašcieņu sākt veidot savas dzīves no jauna,” viņš sacījis raidorganizācijai ABC.

Kopš Austrālija 2013.gada septembrī sāka operāciju bēgļu plūsmas kontrolēšanai, tās konservatīvajai valdībai lielā mērā izdevies apturēt “laivu bēgļu” straumes un arī novērst cilvēku bojāeju jūrā, par ko bieži tika ziņots viņu priekšteču leiboristu varas laikā.
Leiboristu pārstāvji svētdien izteicās, ka vēl nav izlēmuši, vai atbalstīt paredzēto vīzu aizliegumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.