×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Austriešu avantūrists sekmīgi nolec no stratosfēras augstākajiem slāņiem

Foto - AFPFoto - AFP

Austriešu ekstrēmo sporta veidu pārstāvis Fēlikss Baumgartners vakar veica sekmīgu lēcienu no stratosfēras augstākajiem slāņiem.

Baumgartners bija plānojis pārspēt piecus pasaules rekordus, bet viņš labojis četrus – augstāko brīvo kritienu, lielāko sasniegto ātrumu cilvēkam krītot, augstāko lidojumu ar gaisa balonu un ātrāko kritienu.

Vairāk nekā divas stundas ilgā lidojumā Baumgertners sasniedza 39 kilometru augstumu un pirms izpletņa atvēršanās krita četras minūtes un 19 sekundes. Tomēr viņam vairāk nekā desmit sekundes pietrūka līdz ilgākajam brīvajam kritienam vēsturē un piektā rekorda pārspēšanai. Kritiena laikā Baumgartners sasniedzis 1137 kilometru ātrumu. Līdzšinējais brīvā kritiena rekords piederēja amerikānim Džozefam Kitingeram, kurš 1961. gadā medicīniska eksperimenta ietvaros nolēca no 31 333 metru augstuma.

Iepriekšējie divi Baumgartnera mēģinājumi šonedēļ tika atcelti – otrdien pārāk spēcīga vēja dēļ, bet ceturtdien sagatavošanas darbu laikā Baumgartnera balona trauslais materiāls piepūšanas laikā aizskāra zemi, tāpēc drošības apsvērumu dēļ mēģinājums atcelts līdz balona pārbaudei.

Brīvais kritiens realizēts ASV Ņūmeksikas štatā. Projekta nosaukums ir “Red Bull Stratos”. Tā ietvaros Baumgartneram speciālā kapsulā ar hēlija balonu bija plānots pacelties vismaz līdz 36 576 metru (20 000 pēdu) augstumam, bet viņš pacēlās vēl gandrīz trīs kilometrus augstāk. Šis projekts tika gatavots jau septiņus gadus. Lēciena rezultāti interesē vairāku nozaru speciālistus – ekstrēmos sportistus, inženierus, fiziķus un ārstus. Iegūtie dati tiks izmantoti par pamatu turpmākajiem pētījumiem. Eksperiments tika pārraidīts tiešraidē un to vēroja daudzi miljoni skatītāju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+