×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. jūnijs, 2016
Drukāt

Austrijas prezidenta vēlēšanas var nākties atkārtot

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Austrijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis bijušais "zaļo" līderis Aleksandrs van der Bellens.

Pēc galēji labējās Brīvības partijas iesniegtās prasības par Austrijas prezidenta vēlēšanu rezultātu iespējamo viltošanu, domājams, nāksies rīkot jaunas vēlēšanas, atzinis konstitucionālo tiesību eksperts Teo Ēlingers.

Intervijā laikrakstam “Der Standard” Vīnes universitātes profesors norādījis, ka divas no sūdzībām, kas ietvertas Konstitucionālajā tiesā iesniegtajā 150 lapaspuses garajā prasībā, esot “ļoti nopietnas”.

Vienā no šīm sūdzībām norādīts, ka dažviet pa pastu nodotās balsis esot skaitījušas municipalitāšu amatpersonas, nevis vēlēšanu komisiju locekļi.

Ēlingers arī norādījis, ka nopietnu satraukumu izsauc sākotnējo rezultātu publiskošana vēl pirms vēlēšanu iecirkņu slēgšanas.

Kā ziņots, 22.maijā notikušajās vēlēšanās uzvarēja bijušais “zaļo” līderis Aleksandrs van der Bellens, kurš FPÖ kandidātu Norbertu Hoferu pārspēja vien ar 31 026 balsīm jeb 0,6 procentpunktu lielu pārsvaru. Par viņu balsoja 50,3% austriešu, kamēr Hoferu atbalstīja 49,7% vēlētāju.

Sākotnējie balsu skaitīšanas rezultāti, kas tika iegūti pēc balsošanas biļetenu saskaitīšanas vēlēšanu iecirkņos, svētdienas vakarā liecināja, ka Hofers ir vadībā ar 3,8 procentpunktus lielu pārsvaru, taču situāciju mainīja pa pastu nobalsojušie, kas šogad sasniedza rekordlielu skaitu – 700 000.

Jau tūlīt pēc vēlēšanām FPÖ politiķi un partijas atbalstītāji sāka runāt par pieļautajiem pārkāpumiem, tostarp par pāragru pa pastu saņemto biļetenu aplokšņu atvēršanu.

FPÖ līderis Heincs Kristiāns Štrahe pagājušajā trešdienā iesniedza Konstitucionālajā tiesā oficiālu prasību, apstrīdot vēlēšanu rezultātus, un tienešiem līdz 6.jūlijam jāizlemj, vai šī prasība ir pamatota.

Ēlingers ir pārliecināts, ka tiesa vēlēšanu rezultātus neanulēs, ja nešķitīs, ka pārkāpumi ir ietekmējuši balsojuma iznākumu, taču, “tiklīdz [apšaubāmo balsu skaits] tuvosies 30 000, vēlēšanas, domājams, būs jāatkārto”.

Lai gan iepriekš viņš domājis, ka tas ir mazticami, tagad profesors esot “mainījis savu viedokli”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+