Latvijā
Kriminālziņas

Austrijas tiesa atsaka Vaškeviča izdošanu Latvijai 7

Foto – LETA

Izvērtējot Latvijas prokuratūras juridiskos apsvērumus un Austrijas tiesu medicīnas ekspertu slēdzienus par Vladimira Vaškeviča veselības stāvokli, Austrijas tiesa ir lēmusi pilnībā atteikt bijušā Muitas Kriminālpārvaldes direktora izdošanu Latvijai, portālu LA.lv informēja zvērināts advokāte Jeļena Kvjatkovska.

Šis lēmums ir pamatots ne tikai ar pašreizējo veselības stāvokli, bet arī to, ka ir iemesls uzskatīt, ka Latvijā viņa dzīvība ir apdraudēta, norāda advokāte. Vaškevičs turpinās savu rehabilitāciju Austrijā.

“Atšķirībā no Latvijas, Austrijas tiesa ir ņēmusi vērā objektīvus faktus un neatkarīgus medicīnas eksperta slēdzienus. Tie apstiprināja gan 2007. gada slepkavības mēģinājumā gūto traumu ietekmi, gan to, ka 2011. gada aizturēšanas laikā pret Vaškeviču bija vērsta fiziska un psiholoģiska iespaidošana,” paskaidroja Kvjatkovska.

Šo Austrijas tiesas lēmumu vietējā prokuratūra var pārsūdzēt 14 dienu laikā.

Advokāte arī pauda, ka, viņaprāt, šis lēmums arī apliecina, ka no vienas puses Eiropas Savienībā ir iespējama taisnīga tiesa, bet no otras puses tas nozīmē Latvijas ģenerālprokuratūras un visu citu procesā iesaistīto instanču zaudējumu.

“Šai nepamatotajai tiesiskajai vajāšanai gadiem tiek tērēti būtiski līdzekļi, faktiski, nodokļu maksātāju nauda. Ir objektīvi fakti un slēdzieni, ko lieliski saskata Austrijas tiesa, kamēr Latvijā tos atsakās redzēt, jo svarīgs ir tikai mērķis – apcietināt un notiesāt par katru cenu. Latvijas tiesībsargājošās iestādes, komunikācijā ar Austrijas varas iestādēm, ir mēģinājušas Vaškevičam piedēvēt smagākus apsūdzības pantus,” uzsvēra Kvjatkovska.

Saistībā ar dažādiem cilvēktiesību pārkāpumiem, kā arī nelikumīgu lēmumu par Vaškeviča apcietināšanu, viņa pārstāvji Vaškeviča vārdā ir iesnieguši sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Jau vēstīts, ka šāgada janvārī Latvijas Republikas Augstākā tiesa atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas lēmumu par drošības līdzekļa grozīšanu bijušajam Muitas Kriminālpārvaldes direktoram, uz kā pamata Latvijas prokuratūra pieprasīja Austrijai izdot Vaškeviču.

Eiropas aresta orderis Austrijā tika saņemts 20. februārī, pēc kā, ievērojot lietā esošos pierādījumus, Austrijas tiesa nozīmēja tiesu medicīnisko ekspertīzi, lai noteiktu Vaškeviča veselības stāvokli un izvērtētu viņam jau iepriekš uzstādītās diagnozes. Šāgada 2. oktobrī Austrijas tiesa izlēma atteikt Vaškeviča izdošanu Latvijai.

Savukārt 14. oktobrī gaidāma nākamā tiesas sēde krimināllietā, kurā par vairāku uzņēmēju pasūtījuma slepkavībām un kādreizējā Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča slepkavības mēģinājumu apsūdzēts Mārtiņš Putniņš, kā arī Lietuvas pilsoņi Edgars Krogerts un Sergejs Markevičs.

LA.lv