×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2013
Drukāt

”Austruma” gaismā (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Vēsturnieks Ainārs Lerhis

Nupat, 26. oktobrī, akadēmiskā mūžorganizācija ”Austrums” ar svinīgu aktu Latvijas Universitātes Mazajā aulā, ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa un balli Nacionālajā teātrī atzīmēja pastāvēšanas 130. gadadienu.

”Austrums” ir vecākā akadēmiskā vienība Latvijā. Tajā – biedri arī no ārzemēm, piemēram, Zviedrijas, Kanādas un Austrālijas. Šī organizācija izveidojās no Maskavas latviešu studentu “Vakara”, dibināts 1883. gada 31. oktobrī. ”Austruma” kustības aizsācēji un dibinātāji bijuši Maskavas latviešu inteliģenti – Jānis Čakste, Krišjānis Valdemārs, Fricis Brīvzemnieks un citas sabiedriski aktīvas personības. Organizācijai bijusi liela nozīme Latvijas neatkarības iegūšanā un vēlāk arī tās atgūšanā, jo Latvijas Centrālajā Padomē aptuveni 1/5 daļa bijuši ”austrumieši”. Visu pastāvēšanas laiku ”Austrums” stiprinājis latvisko identitāti, apvienojis un tuvinājis Latvijā un ārzemēs studējušos, sekmējis savu biedru attīstību par pilnvērtīgām personībām un rosinājis viņus sagatavoties nacionālam, kulturālam, zinātniskam un sabiedriskajam darbam latviešu tautas labā (organizācijas devīze ”Augt un dzīvot Latvijai”). Latviskums, valstiskums, demokrātiskums, draudzība un ētika – šīs vērtības nav mainījušās, un tās nodotas no paaudzes paaudzē.

Šobrīd ”Austrumā” darbojas vairāk nekā 200 biedru, to skaitā tādas sabiedrībā cienītas personības kā kardioķirurgs Pēteris Stradiņš, pilsētplānotājs Andris Roze, arhitekts Juris Dambis, vēsturnieks Ainārs Lerhis, komunikācijas eksperts Ainārs Dimants un citi. ”Austruma” goda biedru vidū ir Igaunijas Valsts prezidents Tomass Hendriks Ilvess, fizikālķīmiķis Jānis Stradiņš un citi. Par ”Austruma” biedriem var kļūt tikai vīrieši, tomēr goda biedra statusu saņēmusi arī ”Austruma” vecbiedra Vilhelma Šīrona meita Baiba Zirne, un šogad saņems arī Jāņa Čakstes mazmeita Aija Čakste.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. NU LOTI LABI ” IZTUREJATIES PRET LIDZCILVEKIEM” !..NAV VARDAM VIETAS !…SMAIDS !

  2. Kas ir šis kungs attēlā? Vai viņam ir arī vārds un uzvārds?

    • Autori parasti mēdz turēt rokās savas grāmatas. Un, kaut arī ar maziem burtiņiem rakstīts, fotogrāfijā redzamā vīrieša vārdu un uzvārdu ir iespējams izlasīt – Ainārs Lerhis. Vēsturnieks, ja, kā manāt, sarakstījis grāmatu par “Latvijas republikas ārlietu dienestu”. 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+