×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. marts, 2016
Drukāt

Vai ar likumu jāaizliedz seju aizsedzošs apģērbs? (28)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Tieslietu ministrija aicinājusi sabiedrību līdz 26. martam iesaistīties likumprojekta izstrādes procesā, ar kuru paredzēts noteikt ierobežojumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu publiskās vietās. Skaidroju, kā šādu likuma normu vērtē mūsu sabiedrības pārstāvji.

 

Hosams Abu Meri, ārsts un Saeimas deputāts: “Iedzīvotājus biedē sievietes ar aizsegtām sejām, jo tās asociējas ar personām, kas vairākās vietās pasaulē veikušas terora aktus. Tomēr ir maldīgi domāt, ka sejas aizsegam un terorismam ir tiešs sakars. Noziegumus bieži pastrādā vietējie cilvēki, kuri aizsedz seju, lai netiktu atpazīti. Tomēr politiķiem ir pienākums novērst Latvijas iedzīvotāju bažas, un aizliegums nēsāt seju aizsedzošu apģērbu publiskās vietās ir nesāpīgākais veids, kā to izdarīt. Es šo ieceri atbalstu, jo tā var novērst lielāku neiecietību starp Latvijas iedzīvotājiem un iebraucējiem.”

 

Anete Karlsone, Latvijas Universitātes (LU) Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadošā pētniece: “Principā atbalstu domu par to, ka aizklātas sejas sabiedriskās vietās nebūtu vēlamas. Mani mazāk uztrauc reliģiskie vai cita veida motīvi šāda apģērba nēsāšanai, bet vairāk – iespēja, ka tie var tikt izmantoti sabiedriskās drošības apdraudēšanai. Piemēram, tos var lietot teroristi. Latvijas tradicionālo kultūrvidi gan šāda apģērba nēsā­šana neiespaidos, jo apkārtējā vide mainās nepārtraukti. Kultūrvides saglabāšanu pamatā nosaka vietējās kultūras nesēju vēlme. Mūsu kultūru nosargāt vai sagraut varam tikai mēs paši. Tas, kas cilvēkam ir mugurā, spriedzi savstarpējās attiecībās nerada. Man, piemēram, nepatīk sarunāties ar cilvēkiem, kuriem acis paslēptas aiz saulesbriļļu stikliem, taču diez vai tas rada kādu spriedzi attiecībās. Tomēr pilnīgi aizklātas sejas es neatbalstu jau minēto drošības apsvērumu dēļ.”

 

Leons Taivāns, LU Humanitāro zinātņu fakultātes Āzijas studiju nodaļas profesors: “Laiku pa laikam man jāpieņem eksāmens universitātē. Kā noteikt, kas slēpjas zem nikāba? No islāma pozīcijām, man kā vīrietim nav tiesību prasīt, lai sieviete sejas apsegu noņemtu. Tādējādi var izrādīties, ka eksāmenu cenšas nokārtot pavisam cits cilvēks. Atbalstu aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu publiskās vietās. Nikābs pastiprina sociālās norobežošanās efektus. Zem tā var paslēpties džihādists pašnāvnieks, radot drošības apdraudējumu. Galu galā mums nav pienākuma pakļauties svešām tradīcijām mūsu pašu zemē un mūsu kultūras laukā. To darām, kad esam ārzemēs. Vienīgi stingrs mugurkauls un nelokāmība var kaut daļēji izglābt mūsu kultūrvidi. Cenšoties izpatikt, iegūsim tikai nicinājumu. Austrumos respektē kundzisku stāju, nevis pakalpīgi lokanu muguru.”

 

Skaidrīte Gūtmane, Latvijas Kristīgās akadēmijas rektore: “Seja ir cilvēka personības spogulis, un tās aizsegšana nav savienojama ar civilizētajā pasaulē pieņemtiem priekšstatiem par cilvēku saskarsmi. Sāksim ar to, ka mēs skatāmies viens otram acīs. Ar sejas aizsegšanu cilvēks noliedz savu personību. Seja ir unikāla, Dieva radīta, lai cilvēks izteiktu savu personību pozitīvi. Es jūtos drošāk, ja blakus esošā persona neslēpj savu būtību. Tuvajos Austrumos tiek pieprasīts, ka sieviete sevi atklāj tikai sava vīra priekšā. Islāms pieprasa sievietei apsegt galvu. Bet seju aizsegt agresīvi pieprasa islāma ekstrēmais virziens. Šādas absurdas prasības izvirzīšana ir iespējama dziļas personības identitātes krīzes dēļ. Ir saprotams, ja musulmaņu vīrieši izvirza šādas prasības savos klanos. Bet viņi to uzspiež arī eiropeiskajā vidē.”

 

UZZIŅA

* Aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu plānots attiecināt uz jebkuru vietu, kura neatkarīgi no tās izmantošanas vai īpašuma formas kalpo sabiedrības kopējo vajadzību un interešu nodrošināšanai un kura par maksu vai bez maksas ir pieejama ikvienai personai. Aizliegums nebūtu spēkā dievnamos, lūgšanu vai citās telpās, kurās tiek veikta reliģiskā darbība.

* Seju aizsedzošs apģērbs tiktu atļauts: ja to prasa normatīvi; profesionālo pienākumu izpildei; sporta nodarbību un pasākumu dalībniekiem; mākslas pasākumu dalībniekiem; valsts svētku un nacionālo kultūras pasākumu dalībniekiem; laika apstākļu dēļ; veselības ap­stākļu dēļ.

* Par likuma neievērošanu plānots noteikt administratīvo atbildību.

Avots: Likumprojekts “Seju aizsedzoša 
apģērba nēsāšanas ierobežojuma likums”

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Ja kāds spoks staigās aiz aizklātu purnu, tramdišu, kamēr tā lupata no purna būs nost.
  Tad iekodīšu ciskā. Ar to pietiks, lai tā muļļa nestaigātu maskota.
  Tās stulbās muļļas kārtīgus krancūs vēl nav redzējušas.
  Vau-vau!

 2. Aizliegtais auglis ir salds, pēc pāris gadiem redzēsim cik daudz meitenes un sievietes staigās aizsegušas. Nobiedēja ar administratīvo sodu,vinam nospļauties uz to,vienīgais no ka viņi baidās tā ir izraidisana.

 3. AIZLIEGT līdz brīdim, kad tiks atļautas minikleitiņas un šorti Irānā ,Irakā Arābu emirātos utt

 4. Tieši tā,kā teica Taivāna kungs – tiks cienīta kundziska stāja, ne lokana mugura. AIZLIEGT. Latvija nevienam nav parādā nekādu piekāpšanos.

  • nudien jasmejās Atbildēt

   idiot, tad kadeļ tev zviedreļu, žīdeļu auglotaji un citu sugu plukatas stāsta, ka esi parāda vismaz 18 MILJARDUS eiro?

 5. Kāpēc publicēti tikai negatīvie viedokļi? Daudzi ir pret šādu aizliegumu. Tas ir pretrunā Satversmes 99.pantam par reliģijas brīvību. Nepalieciet smieklīgi – kādas 3 sievietes apdraudot Latvijas drošību!

  • Starp reliģijas brīvību un uzvedības brīvību ir liela starpība – tā ir austrumu sieviešu pazemošana jau no vīriešu puses uzspiežot paranžas. Kura nenēsā – pārgriež rīkli. To vēlaties arī citām?
   Atgādinājums – te ir Eiropa un nevis musulmaņu austrumi, kur sievietes pielīdzina mājlopiem – var nopirk par kādu kamieli, kazu, aitu…

  • Interesanti ir ar to reliģiju brīvību. Ja runājam par pasaules reliģijām,tad pie tām tiek pieskaitītas arī piem. voodoo, šamanisms, sufisms un daudz daudz citu,un katrai no šīm ir savas tradīcijas – piem.voodoo jeb vudū kaus vistu/gaili vai ienaidnieka zombēšanai izmantos kādu daļu no kapiem izraktu, piem. publiski,- lielveikalā, sufismā turpretī dervišs augu dienu virpuļos turpat lielveikalā, nu šamaņi varētu skandināt savas bungas un grabināt dzīvnieku kaulus…Varbūt vienreiz pastāstīsim iebraucējiem godīgi, caur pieņemtiem likumiem, ka mums sabiedriskā telpa ir sabiedriskā telpa, kur uzturas citi pilsoņi, un lai nerastos domstarpības, ievērosim sabiedriskās normas, kuras veidojušas šo konkrēto vietu.Citādi visādi katrs var būt piederīgs pie jebkādas reliģijas.

 6. Latvijai ir sava kultūra un mūsu kultūrā neviens neaizsedz seju,izņemot ļaundarus un laupītājus.

 7. Seju aizsedzosa terpa lietosana Latvija ir jaaizliedz, jo te ir Latvija!! Te ir cita gadsimtu kultura!! Esmu bijis Irana vairakas reizes. Tas terps ir teatris. Iranietes, kad lido uz arzemiem, Istanbulas lidosta ieskrien WC telpas un atri pargerbjas, kada pat mini uzrauj, bet kad lido atpakal uz majam, tad atkal Istanbulas l-osta WC tekpas uzrauj virsu to nieburinu. Ja mana sieva ir Tehrana, tad vinai jastaiga bikses. Tad nu ir ta, ja Iraniete ir Latvija, tad vina te staiga bez ta sejas piesega. Katra valsti vajag cienit un but gatavam uz vietejo kulturu, ne ievazat un uzspiest savejo, ko isteniba pasas Iranietes ienist, jo ir 21 gs.

 8. Godīgs letiņš lupatu ap muti tina tikai vislielākā spelgonī vai uz lielceļa laupīt ejot. Vai mums nelūgto viesu dēļ šī jaukā tradīcija būtu jāmaina?

 9. Principā cilvēki bēg no Sīrijas režīma, kur starp citu vēl pirms nepilniem 50 gadiem sievietes skraidīja tādos pašos miņukos, kā pie mums šobrīd. Tad pie varas atnāca viens šizofrēnisks, vardarbīgs, ekstrēmists kuram tad arī ienāca prātāvisas sievietes saģērbt parančās, aizliegt vadīt auto, braukt ar riteni, pakļauties vīram visos veidos uc. Laikam jau kāda skaistule savlaik bij šo atšuvusi. utt, utt un tad nāca cits sadists pie varas un tad cits utt un beigās iznākums Sīrijā redzams.
  Tad nu protieties un teltis atstājiet uz robežas!

 10. Kategoriski esmu pret šīm nosedzošām maskām. Šī ir mūsu zeme un nevienam nav tiesību prasīt, lai mēs atgrieztos viduslaikos, sāktu dzīvot pēc svešu reliģiju likumiem utt. Ja viņi grib dzīvot pie mums, tad viņiem ir jārēķinās ar mūsu dzīvesveidu. Savā dzīvoklī viņi var veidot savu pasauli kā grib, bet ne jau sabiedriskā telpā. Nepatīk – var meklēt mājas citās zemēs, neviens viņus ar varu nespiež dzīvot Latvijā. Tolerance? – mēs vēl nezinam kā beigsies Eiropai tagadējā tolerance.

 11. Par likuma neievērošanu plānots noteikt administratīvo atbildību……………………….. šī likuma neievērošana norāda ,ka persona nevēlas pakļauties Latvijas valsts likumīgai prasībai un grib ieviest šeit savus likumus. Tas vairāk velk uz necieņu pret valsti par ko ar administratīvo atbildību vien ir par maz. Un vēl ! Kas realizēs šī likuma konsekventu ievērošanu. Vai tikai policija ?

 12. Ja pie mums ierodas tik aprobežoti cilvēki ,kuri nesaprot kas šeit ir pieņemami un kas nē ,tad nav nekādu diskusiju, jāaizliedz un viss. Un nav svarīgi vai viņš ir biedējošs vai nē . Tādas muļķības var tikai tādi Abu Meri piesaukt.

 13. Šajā situācijā nav jādomā – (1) maiss no galvas jāņem nost, jo no tā šausmīgi baidās bērni. Kā var būt – biedēklis nāk klāt pie bērna un tml;
  (2) Mūsu sabiedrībā nav pieņemams musuļmaņu sievietes diskriminējošs, pazemojošs apģērbs. Ja grib dzīvot šajā sabiedrībā – jāpieņem sabiedrībā valdošie noteikumi;
  3) Vienlaicīgi šis ir arī vizuālās drošības jautājums. Vai mūsu cilvēkiem, ieraugot sievieti uz ielas ar masku galvā būs jābēg no šīs sievietes? Variantu nav.

 14. Mūsu zemē, Nedrīkst pieļait šādus Muslimu tautu apģērbus. Elementāri! Jebkurš puišels, zaglēns, tievs vīrietis, vai vidēja miesas būves, neliela auguma – Zaglis, krimināl noziedznieks! Var šādi nomaskēties, paslēpties zem šāda halāta un nodarīt Noziegumu, jebkādu! Uz ielas, zem šāda halāta nav redzams, kas tas par cilvēku apakšā! Un krimināl noziedznieki, Smiedamies var izmantot šādu aizsegu! Kapēc tie naivie lēmēji paši no šādas nomaskējušās meitenes ar Bomi pa galvu nedabūs, vai neizraus no rokām somiņu, vai jebkādā savādāka veidā neuzbruks – tikmēr apjēga nebūs! Cik tas var būt bīstami pret jebkuru sievieti, bērnu, vecāku cilvēku! Zem šī halāta var elementāri paslēpties f Pedofīls!

 15. muldēšāna par neko Atbildēt

  kamdēļ tiek vienādota ģeogrāfiskas vietas tradīcija ar reliģiju? Ko, vai svešai kultūrai ir atļauts šeit nojaukt m;usu tradīcijas, dzīvesveidu?

  • Un ja mums būs jāpiekrīt un jāpieļauj, ka Latvijā piesped kārtā būs jāielaiž visādi ārābi, musulmaņi! Tad es varu saderēt, ka pretīm Saktai, tur kur tagad tie krogi, nakts klubi, tur Būs ierīkota Mošeja! Ar zaļu smaili uz jumta un sagāzušos mēnesi! Allah agbar!

 16. Principā stulbi ir pat diskutēt par šo. Ir jāaizliedz un viss. Mūsu teritorija ,- mūsu noteikumi. Nevienam nav pat jāskaidro.

 17. tāda ņindzja, līdzīgi kā Maskavā, kādam sīcim nogriezīs galvu un ej tad atrodi viņu starp citām ņindzjām

 18. Paranžas un līdzīgas maskas ir sieviešu pazemošanai- tā tās pazemo austrumu zemēs un ta arī Eiropā. Tas jāsaprot un jāaizliedz. Šeit tas nav pat apspriežams, ja nē tad var būt balstot liberāļu toleranci pret musulmaņiem būs eiropietēm jānēsā …
  Tikai lasītais ir caurs : ”laika apstākļu, veselības apstākļu dēļ” – labi sponsorēti advokāti pierādīs, ka Latvijas klimats un vide neļauj sievietēm staigāt bez paranžas. Jāatceras Laventa lieta un neviens ārsts nevēlējās parastīt papīru par veselību 5 advokātu klātbūtnē – tik slims līdz beidzās spriedums un tad kā zirgs palaists brīvsolī pat Jūrmalas dziesmu festivālā…

 19. noteikti jaaizliedz,pec manam domam ,pat bez apspriesanas

 20. Baltā tuksneša saule- parādi sejiņu, Guļičitai….. bet tur bārdains vecis….

 21. ja neaizliegs, staigāšu daktera Aiboļita maskā un furažkā un lai man iepūš!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Viss liecina, ka jums ir izdegšanas sindroms

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina,ka kopš gada sākuma Latvijā reģistrēti vairāk nekā 1400 kūlas degšanas gadījumu. Kaut pērnās zāles dedzināšana ir aizliegta un par to draud sods, tomēr daudzi cilvēki turpina to darīt.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+