Praktiski
Mājas mīluļi

Austrumu gudrais – orientālais kaķis 16

Raksturs ir katram mincim. Persietis ir maigs un pūkains šā vārda tiešā nozīmē, turpretim īsts gudrinieks un viltnieks ir cits austrumnieks – orientālais. Šie kaķi tiešām spēj pārsteigt saimniekus, ieviešot mājās jaunu kārtību un paradumus.

 

Elegantā pantera

Orientālais ir līdzīgs savvaļas kaķim. Elegants, slaids un garš ķermenis, plastiskas kustības, jo arī kājas ir garas. Austrumnieku atpazīst pēc trijstūrveida purniņa un lielajām, stāvajām ausīm. Vēl raksturīgs ciešs, caur­urbjošs skatiens, kad tas veras saimniekā ar piemiegtajām mandeļveida acīm.

Selekcijas rezultātā šķirne iemantojusi arī dažādas kažoka krāsas: baltu, melnu, pelēku, arī violetu, zilu, sarkanu, šokolādes, marmora un citas.

 

Alkas pēc sabiedrības


Iegādājoties orientālo, reizumis īpašnieki neņem vērā brīdinājumu, ka šim kaķim vienam ir garlaicīgi! Un pēc neilga laika paši pārliecinās, ka dzīvniekam sabiedrība ir nepieciešama gluži kā gaiss. Viens atstāts mājās, viņš izdod tik specifiskas skaņas, kas līdzinās skaļai kliegšanai! Tad saimniekam atliek vien sagādāt kompāniju – otru minci. Tā kā orientālie mēdz ieņemt galveno lomu arī saskarsmē ar otru mājdzīvnieku, ieteicams izraudzīties līdzvērtīgu partneri. Viens no piemērotākajiem ir cits austrumnieks – siāmietis. Orientālais vienalga būs barvedis, bet vismaz daļēji respektēs arī savu sabiedroto.

 

Kurš te ir saimnieks?

Cilvēks, iegādājies orientālo, pat nenojauš, ka tūdaļ arī mājas pārvaldību savās rokās pārņems jaunais iemītnieks, un visos notikumos būs klāt kā nagla. Turklāt viņa intelekts ir tik augsts, ka orientālo pat grūti uztvert kā kaķi, drīzāk jau tā ir unikāla būtne ar izcili attīstītu prātu.  Jauniņais uzskata, ka māja ar visiem tās iemītniekiem pieder viņam. Tiesa, vispirms gan izvēlas savu cilvēku, un tad to sagaida pie durvīm, pārnākam no darba, un pat nolaiza rokas gluži kā sunītis. Pārējā laikā gan abi ir vienlīdzīgās pozīcijās. Šim mincim nav raksturīga suniskā uzticība, kas liek pieņemt jebkuru cilvēku rīcību. Nē, viņš sevi pietiekami ciena, un tādu attieksmi sagaida arī no pārējiem.

Ja orientālietis kādu ir iecēlis savas uzmanības saulītē, viņš to nemitīgi pieskata. Piemēram, Dagnijas Laimiņas runčuks Koperniks uztraucas, kad viņa liek mazgāt saimnieka drēbes. Visu procesu gudrinieks uzrauga ar vērīgu ērgļa skatienu, tupēdams uz veļas mašīnas, un miers viņa sirdī iestājas tikai tad, kad tās izkar žāvēties. Un nākamajā veļas dienā atkal ir klāt!

 

Cilvēks, iegādājies orientālo, pat nenojauš, ka tūdaļ arī mājas pārvaldību savās rokās pārņems jaunais iemītnieks, un visos notikumos būs klāt kā nagla. Turklāt viņa intelekts ir tik augsts, ka orientālo pat grūti uztvert kā kaķi, drīzāk jau tā ir unikāla būtne ar izcili attīstītu prātu.

 

Arī mājās orientālietis jau ieviesis savu kārtību. Pēc viņa domām, vannas istabas durvīm vienmēr jābūt atvērtām! Tikko tur ieiet mazgāties, Koperniks izstiepjas visā augumā un ar ķepu nospiež rokturi. Ja kādam tomēr gribas protestēt, kaķis kā spēlēdamies gāž pa durvīm ar ķepu no visa spēka! Nav līdzējuši arī aizbīdņi, gudrinieks visus prot atmūķēt. Pēc gadu ilgas cīņas saimnieki padevušies – durvīs ierīkošot kaķiem paredzēto speciālo lūku…

 

Jokdaris un mantzinis

Pie labas dzīves ātri pierod, taču daži orientālie alkst jautrības, šova! Kopernikam kā teicams izjokošanas objekts noder ciemiņi, kas kaķa neparastos gājienus vēl nav pieredzējuši, un parasti tos izdodas pārsteigt. Iemīļota ir tāda atrakcija: ar nevainīgu sejiņu klusēdams nosēžas pretim svešiniekam un pēkšņi… norēcas kā lauva! Tas vārda tiešajā nozīmē paliek mēms, bet jokdaris staigā pa māju lepns kā gailis, kājas cilādams: – Re, cik jautri izgāja!

Daži orientālie uzņemas arī mantziņa lomu, rūpīgi uzraugot saimnieku īpašumu. Tas nozīmē – mīl ieskatīties pat ciemiņu rokassomās, vai kāds tik nav paņēmis ko līdzi! Un uzvedas gluži kā suns, neļaujot ciemiņiem saimnieku prombūtnē aiztikt jebko, kas atrodas uz galda. Mincis it kā neko nedara, vien nosēžas priekšā un, kaklu izstiepis, nenovērš no uzraugāmajiem acis, ar skatu nepārprotami vēstīdams. – Neņemiet, tas ir mūsu!

 

Daži orientālie uzņemas arī mantziņa lomu, rūpīgi uzraugot saimnieku īpašumu. Tas nozīmē – mīl ieskatīties pat ciemiņu rokassomās, vai kāds tik nav paņēmis ko līdzi!

 

Kaķa klātbūtnē nevar pat aplūkot jaunu lietu – uzreiz pastiepjas gara ķepa, lai to aptaustītu, turklāt no citiem mantzinis to rūpīgi sargā. Koperniks pat esot uzgūlies uz tikko iegādāta mobilā telefona, kad atnākušais radinieks to vēlējies apskatīt, sak, rokas nost, tas nav tavs!

 

Orientālajam kaķim pēc vairākām iezīmēm līdzīga ir ļoti reti sastopamā šķirne – osikats. Arī cēlies no savvaļas kaķiem, liels, garš un muskuļots ar panteras grāciju un apveltīts ar tikpat augstu intelektu un līdera iezīmēm. Šo karalisko kaķi atpazīst pēc apmatojuma, kas atgādina nevis minča, bet gan kažokzvēra vilnu, kura skaisti mirdz saules staros.

 

 

 

LA.lv