Latvijā
Sabiedrība

Austrumu slimnīca satraucas par gripas pacientu pieplūdumu 16

Foto – Shutterstock

Latvijas Infektoloģijas centrā ik dienu tiek sniegta palīdzība vidēji 11 pacientiem ar aizdomām par gripu. Vairāki pacienti ar gripai līdzīgiem simptomiem ik dienu ierodas arī Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, kur gan palīdzība pacientiem ar gripu netiek sniegta.

“Gripa ir ļoti infekcioza slimība, tāpēc pacientus ar aizdomām par gripu uzreiz novirzām uz Latvijas Infektoloģijas centru. Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā ik dienu sniedzam palīdzību pacientiem kritiskā stāvoklī, tāpēc nedrīkstam pieļaut, ka viņus apdraud vēl arī gripa. Ja pacients, kurš tikko pārcietis infarktu vai insultu, inficēsies ar gripu, ievērojami pieaugs varbūtība, ka viņš nomirs,” skaidro Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

“Mums nav iespēju gripas pacientus norobežot no citiem pacientiem,” uzsver ārsts.

Ja ir aizdomas par gripu, vispareizākā rīcība ir saukt ģimenes ārstu uz mājām, iesaka speciālists. Gripas epidēmijas laikā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem tiek apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem. Pacientam par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro, un atsevišķas iedzīvotāju grupas no tās ir atbrīvotas. Ģimenes ārsts mājas vizītes laikā izvērtēs, vai nepieciešama stacionēšana slimnīcā.

Kā skaidro Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste profesore Baiba Rozentāle, lielākajā daļā gadījumu pacients, sekojot ārsta norādījumiem, var veiksmīgi izārstēties no gripas mājās. Ārstēšana slimnīcā ir vajadzīga tikai smagos gadījumos, kad gripa izraisījusi nopietnas komplikācijas, piemēram, plaušu karsoni. Šādu gadījumu nav daudz – vien 2 līdz 3%.

Kopš 2016./2017. gada gripas sezonas sākuma Latvijas Infektoloģijas centra Virusoloģijas laboratorijā izmeklēto iztriepes paraugu skaits aizdomu gadījumos par gripu sasniedzis 2182, no kuriem pozitīvi izrādījušies 580 paraugi. Līdz šim ar diagnozi “gripa” no Latvijas Infektoloģijas centra stacionāra izrakstīti 144 pacienti, un pašlaik slimnīcā ar šādu diagnozi ārstējas 77 pacienti.

Gripai raksturīga pēkšņa simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums un miega traucējumi.

Pagājušajā nedēļā no 16. līdz 22. janvārim Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā palīdzība tika sniegta kopumā 1170 pacientiem. No tiem 780 atveda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes, bet pārējie 390 pacienti slimnīcā bija nokļuvuši paši. 45 procenti no kopējā pacientu skaita, kas pagājušajā nedēļā nokļuva Austrumu slimnīcā, tika hospitalizēti, savukārt 55% pacientu saņēma palīdzību ambulatori un tika palaisti mājās.

LA.lv