×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Auto noma – iespējas un problēmiņas

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Īstermiņa auto noma ir pakalpojums, kuru Latvijas pilsoņi pagaidām izmanto maz. Maz gan ārzemēs, gan pašu mājās, jo tas nav lēts. Taču, ja pamēģinām – ieguvumi milzīgi. Laikam jau tādēļ pieprasījums ir augošs.


 

Sava saliņa plašajā pasaulē

Tikai ar savu (kaut uz nedēļu) auto tu ceļojumā vari laiku plānot pats, redzēt vietas, uz kurām “organizētus tūristus” neved. Alpos tu vari piebraukt Lielajam Glokneram no citas puses un redzēt to citā, vientuļā diženumā, Tenerifē uzvīties pa šauru serpentīnu virs Garačiko, kur Teides pēdējais izvirdums iemetis okeānā karstu klintsbluķi, un skatīties, kā to glāsta baltas putas. Ja iepatīkas šī idille, turpat pārnakšņot. Tu esi patiešām brīvs. Un naudu iztērējis jēdzīgi.

Arī Latvijā – iespējams, ka daudzi lēnītēm nonāks pie atziņas, ka tērēt tūkstoti, visu gadu uzturot auto, kurš faktiski nemaz nav nepieciešams, ir dārgāk nekā par dažiem simtiem to iznomāt tikai uz vajadzīgo laiku. Atvaļinājumam, svētceļojumam pa senču dzimtajām vietām un mājām. Sēņu laikam.

 

Izziņu avoti

Kā un ko nomāt? Meklējiet internetā. Visai bagātībai, ko jums izmetīs “guglē”, ierakstot “rent a car”, nesen pievienojusies jaunizveidotās Latvijas auto nomas asociācijas lapa ar adresi www.autonoma.info. Ja meklējat auto Latvijā, minētās lapas ievadā iegūsiet ziņas par piecām firmām, kuras šo asociāciju dibinājušas un ir lielākās, tādēļ, iespējams, ar augstākajiem apkalpošanas standartiem pašu mājās. Ja gatavojaties tālam ceļam, noderīgi būs LANA izstrādātie padomi, kurus saīsināti un dažiem punktiem pievienojot savu komentāru, šeit citējam.

 

10 ieteikumi

1. Pirms automašīnas rezervācijas. Parasti auto iznomā tikai personām, kuras sasniegušas 21 gada vecumu un kurām ir vismaz gads vadītāja stāža, bet dārgākos auto – tikai no 25 gadu vecuma. Vajadzīga vadītāja apliecība un kredītkarte. Ja jūsu rīcībā ir tikai debetkarte, tad auto noma var atteikt pakalpojuma sniegšanu. Plānojot brauciena budžetu, ņemiet vērā, ka papildu auto nomas maksai jūsu kredītkartē tiks rezervēti līdzekļi apdrošināšanas pašriska apmērā.

 

* Ja neesiet drošs par to, kāds ir jūsu maksājumu kartes statuss, precizējiet to savā bankā. Vienkāršota pieeja (piemēram, “Visa Electron” – debets, “Master Card” – kredīts) ir riskanta. Arī “Master Card” var būt debetkarte un nomai nederēt.

 

2. Kādu auto es saņemšu? Izvēloties un rezervējot auto internetā, ņemiet vērā, ka auto nomas garantē jums atbilstošas klases automašīnu, nevis konkrētu auto marku un modeli. Ja rezervētā auto klase vairs nav pieejama, auto nomai jāpiedāvā jums augstākas klases automašīna par iepriekš atrunāto cenu.

3. Kas ietilpst nomas maksā? Veicot auto nomas rezervāciju, pievērsiet uzmanību tam, kas ir iekļauts automašīnas nomas maksā – kāds ir atļautais automašīnas nobraukums, vai ir viss nepieciešamais aprīkojums un pakalpojumi (ziemas riepas, bērnu sēdeklītis, papildu vadītājs u. c.), vai nav kādas slēptās izmaksas.

4. Iepazīstieties ar līguma noteikumiem! Pirms līguma slēgšanas pārliecinieties, ka izprotat līguma saturu. Kārtīgi iepazīstieties ar attiecīgās valsts, kur plānojat nomāt automašīnu, auto nomas noteikumiem jau internetā. Ja vēlaties auto nodot citā nomas punktā, par šo pakalpojumu var tikt piemērota papildu samaksa.

5. Veiciet auto vizuālo pārbaudi! Pirms sākat lietot automašīnu, ievērojiet, lai, auto pieņemot un nododot, tiktu noformēti pieņemšanas un nodošanas akti, kurus paraksta abas puses un kuri ir neatņemama līguma sastāvdaļa. Pārliecinieties, vai tajos ir atzīmēti visi esošie auto bojājumi un skrāpējumi.

 

Atcerieties, ka jums ir tiesības veikt atzīmes par iznomājamās automašīnas tehnisko stāvokli pieņemšanas un nodošanas aktā.

 

* Katram gadījumam der auto fotografēt pēc saņemšanas un pirms nodošanas. Vēlāku strīdu un, jūsuprāt, nepamatotu pretenziju gadījumā bildes ar laika atzīmi var noderēt. Sevišķi svarīgi to darīt, ja auto nododat laikā, kad nomas punkts slēgts (iemetot atslēgas un dokumentus tam paredzētā pastkastē). Viena problēma – pirms finiša bildes auto nāksies nomazgāt, citādi tā par pierādījumu nederēs.

6. Pārliecinieties par apdrošināšanu! Pārliecinieties, vai automašīnas nomas maksā ietilpst apdrošināšana pret bojājumiem, zādzību u. c., vai iekļautais apdrošināšanas pašrisks atbilst jūsu vēlmēm un kādi ir izņēmumu gadījumi, kuru dēļ radušos zaudējumus apdrošinātājs nesedz. Veicot papildu samaksu, pašrisku iespējams samazināt. Atsevišķās valstīs ar zemu auto novietošanas (parkošanās) kultūru, iesakām izvēlēties apdrošināšanu bez pašriska.

7. Kādu degvielu pildīt? Pārliecinieties, ka jūs zināt, kādu degvielas veidu izmantot, kā arī citus noteikumus attiecībā uz degvielu. Lielākoties nomas izsniedz auto ar pilnu degvielas tvertni un nosaka, ka tāds arī jāatdod, pretējā gadījumā tiek prasīta papildu samaksa.

* Ar šo punktu iekritu kādā Karību salā. Steigā atdevu auto par ¼ bākas tukšāku. Papildu uzrēķinu saņēmu par visu bākas tilpumu…

8. Ja dodieties ārpus valsts… Ja jūsu ceļojumu plānos ietilpst došanās ārpus nomājamā auto valsts robežām, informējiet par to auto nomu, jo atsevišķām auto grupām var būt aizliegums izbraukt uz noteiktām valstīm. Dodoties ārpus Eiropas Savienības robežām, iespējams, nepieciešama papildu dokumentācija.

* Mēdz būt internetā iepriekš neminēti ierobežojumi pat vienas valsts robežās.

 

Kanāriju salās, piemēram, “Hertz” nomas līgums formāli neļauj ar prāmi pārcelties uz citu salu. Prasīju papildu atļauju, piedāvājos piemaksāt – atteikums. Ne kategorisks aizliegums, bet problēmas ignorēšana. “Brauciet, ja gribat…” Aizbraucu un atbraucu veiksmīgi.

 

Ja “aizliegtajā teritorijā” gadītos apdrošināšanu prasošs negadījums, ļoti iespējams, ka tā apmaksa tiktu atteikta.

9. Auto atdošana – veltiet tai laiku! Ieplānojiet pietiekami daudz laika auto nodošanai, īpaši, ja nododat to kādā no noslogotākajām lidostām. Rekomendējam auto nodot nomas darba laikā un saņemt nomas darbinieku apliecinājumu, ka jūsu lietošanas laikā nav veikti papildu auto bojājumi.

10. Papildu samaksa. Par ko? Ja jūs esat saņēmis rēķinu, kurā uzrādīta papildu samaksa, piemēram, par bojājumiem vai trūkstošu degvielu, pārbaudiet, vai rēķinam ir pievienota dokumentācija, kas apliecina nepieciešamību veikt papildu samaksu. Ja jūs esat saņēmis sodu par ceļu satiksmes pārkāpumu, kuru neesat apmaksājis uz vietas, auto noma ir tiesīga jums to pieprasīt. Ja auto noma ir rezervējusi nepamatoti daudz līdzekļu no jūsu kredītkartes, sazinieties ar bankas pārstāvi un lūdziet pārskatīt darījumu.

Papildus 10 punktos teiktajam – neiesaku riskēt ar mazpazīstamu firmu lētākajiem piedāvājumiem. Protams, ir ļoti vilinoši 50 eiro vietā maksāt tikai 30 par diennakti, sevišķi, ja atvaļinājums, teiksim, trīs nedēļas ilgs. Reiz tā izdarīju un agrāk pieminētajā salā “Hertz” piedāvāta jauna “Kia Picanto” vietā paņēmu tuvējā šķūnītī desmit gadus vecu, kā man šķita, gluži pieklājīgi ripojošu “Korollu”. Izbraucis no pilsētas, konstatēju nepatīkamu priekšējā riteņa disbalansu. Bet balansēšana šajā zemē ir deficīts… Trešajā dienā riepas ar vizuāli labu protektoru sāka rādīt vecuma un izkalšanas pazīmes – šāva viena pēc otras. Līdz saimniekiem tālu, ceļojuma grafiks atgriezties neļauj – dzīves baudīšanas vietā pērku lietotas tupeles un atceros veco labo: skopais maksā divreiz… Arī Latvijā, protams, kur arī ir šķūnīši un aizdomīgi lēta auto noma.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+