×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. augusts, 2014
Drukāt

Vienass vai divasu auto piekabe – kādu izvēlēties? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Ja rodas vajadzība pārvadāt mantību, kas nesatilpst automobiļa bagāžniekā, parasti var izlīdzēties ar parastu vienass piekabīti. Savukārt nopietnāku uzdevumu veikšanai paredzētas lielākas divasu piekabes, kuru vadīšanai nepieciešama īpaša vadītāja kvalifikācija.

Vienass piekabes var izvēlēties no vairākiem piedāvātajiem modeļiem katram ražotājam. Piekabēm var būt dažāda garuma un platuma kravas kastes ar dažāda augstuma bortiem, ko var arī nolaist. Turklāt kravas kastes iespējams aprīkot ar gumijota auduma tentu vai plastikāta vāku. Populārākie ir samērā vienkārši modeļi bez bremžu sistēmas, kas tāpēc ir arī paši lētākie.

Divasu piekabēm ir lielāka kravnesība, tās ir krietni ietilpīgākas un ļauj pārvadāt garākus priekšmetus.

Pieprasītākās ir laivu, būvmateriālu, būvtehnikas, automobiļu un dzīvnieku pārvadāšanai paredzētās piekabes. Taču to daudzveidība ir krietni plašāka. Iespējams pasūtīt speciālas piekabes gan stādu audzētājiem un medniekiem, gan mājlopu pārvadāšanai un kinologiem. Tāpat ir pieejamas specializētas piekabes dīzeļģeneratoru pārvadāšanai un lielu elektrības kabeļu spoļu transportēšanai. Piekabi var pasūtīt arī individuāli, tad tā tiek izgatavota atbilstoši specifiskām prasībām.

Kvadriciklu vai citu nelielu braucamrīku transportēšanai īpaši parocīgas ir piekabes ar nolaižamu kravas kasti, kas ļauj ērti tajā iebraukt.

Vairākumam autobraucēju ir B kategorijas autovadītāja tiesības, tādēļ loģiski rodas jautājums par maksimāli pieļaujamajiem velkamās piekabes vai treilera parametriem. Katrai piekabei reģistrācijas apliecībā ir norādīta tās pilna masa. Tas ir teorētisks lielums, kas sastāv no pašas piekabes svara un maksimāli pieļaujamās kravas svara. Tātad dokumentos norādītā piekabes pilnā masa nedrīkst pārsniegt 750 kilogramu. Vēl Ceļu satiksmes noteikumos minēts, ka B kategorijas vilcēja savienojuma ar piekabi pilna masa nedrīkst pārsniegt 3500 kilogramu un piekabes pilna masa nedrīkst pārsniegt vilcēja pašmasu. Praksē parasti lielākā daļa vienass piekabju iekļaujas noteiktajos 750 kilogramos, bet divasu piekabes visbiežāk tos pārsniedz, un tad jau ir vajadzīgas BE kategorijas autovadītāja tiesības.

Runājot par satiksmes drošību, speciālisti norāda, ka ieteicams izvēlēties piekabes ar bremzēm. Tas attiecas pat uz samērā nelielām vienass piekabītēm, kam bremžu sistēma nav obligāta. Īpaši svarīgi tas ir ziemas apstākļos, kad, pat tikai straujāk atlaižot gāzi, piekabe ar savu svaru var izraisīt auto sānslīdi un nolidot no ceļa, aizraujot līdzi arī automašīnu, kas to velk. Nevajag baidīties izvēlēties par 750 kg lielāku vienass vai pat divasu piekabi, kuras vadīšanai nepieciešama BE kategorija. Pieredze liecina, ka daudzi autovadītāji bez grūtībām nokārto attiecīgo eksāmenu un tad piekabes izvēlē paveras krietni lielākas iespējas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ilgi cīnijos, kamēr atradu sev piemērotu piekabi. Lietotu nevarēju atrast, nopirku jaunu, Vācijā
    Ja ņem vērā visas nianses – materiālus, izgatavošanas precizitāti, furnitūru utt, tad, diemžēl, pašmāju rusobalts ir galīgi nekonkurētspējīgs

Draugiem Facebook Twitter Google+