Kultūra
Mūzika

“Auziņš, Čudars & Arutyunyaan” pirmatskaņos Krista Auznieka jaundarbu “Sirds katedrāle”0

Publicitātes foto

Jaunās mūzikas festivālā “Arēna” šogad pirmo reizi uzstāsies laikmetīgā džeza trio “Auziņš, Čudars & Arutyunyan”. 19. oktobrī Rīgas Reformātu baznīcā viņi pirmatskaņos Krista Auznieka jaundarbu “Sirds katedrāle” elektriskajai ģitārai, saksofonam un perkusijām.

“Sirds katedrāle” ir kompozīcija četrās daļās, ko komponists Krists Auznieks radījis, iedvesmojoties no lielu personību filozofiskajām idejām – Hermaņa Heses “Stikla pērlīšu spēles”, gan Raiņa un Aspazijas ideāliem, Martas Nusbaumas filozofiskās pārliecības un autora paša izjūtas un asociācijām.

Hermanis Hese savā 30-to gadu Magnum Opus “Stikla pērlīšu spēle” sintezē visu laiku mākslas un domas vienlaicīgumu to iemiesojot garīgā spēlē. Skaņdarba otrā daļa ir fantāzija un iedomas par nekad nenotikušu tikšanos starp trim literāriem milžiem – Hermaņa Heses, Aspazijas un Raiņa. Tāpat kā Heses ideālisms 30-to gadu populisma gaismā sevi remdēja par labu cilvēciskumam, arī Jāņa un Elzas ideālisms nespēja atrast māju sajūtu sevī pašā, bet vienmēr bija piesaistīts vietai. Trešā daļa ir veltījums filozofei Martai Nusbaumai, kura vienmēr spējusi atrast centrālu vietu emocijām un cilvēka trauslumam pa vidu fundamentāli ideālistiskai domai. Trio noslēdzas ar mūžīgi tīrajā kvintā kodēto ideālismu.

Laikmetīgā džeza trio “Auziņš – Čudars – Arutyunyan” savā instrumentālajā pieredzē tiecas veidot skaņu pasauli, kas stāv pāri žanriem, par pamatu izmantojot enerģiju, emocijas un iztēli rosinošas idejas un konceptus. Lai gan svarīgs trio daiļrades elements ir kolektīvā brīvā improvizācija, labi konstruētus rāmjus spontanitātei un rotaļīgai saspēlei grupas improvizācijās sniedz puišu interese par klasiskās mūzikas kompozīciju. Visi trīs, būdami pieredzējuši mūziķi džeza jomā lielu uzmanību pievērš skaņas radīšanai izmantojot nekonvencionālās tehnikas jeb extended techniques un elektronikas. Visi trīs, būdami latvieši, nāk no bagātas kormūzikas tradīcijas, tādējādi grupas daiļrade vienmēr saglabā melodiskumu un ir cieši saistīta ar cilvēka balsi.

“Arēna” ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto “Saklausi nākotni!” ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. “Arēna” neapšaubāmi ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Durbē norisināsies “Atvērtība ir vērtība” radošā darbnīca “D/z/eja”
18 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Rādīs Anšlava Eglīša lugu “Pēc kaut kā cēla, nezināma”
19 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Viens no unikālākajiem Latvijas mākslas veikumiem.” Paziņoti Purvīša balvas nominanti šā gada trešajā ceturksnī
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Piekāpjas Liepājai, Daugavpilij un Rēzeknei
31 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Latvijā ierodas Ukrainas prezidents Zelenskis ar kundzi
21 minūtes
LE
LETA
Dabā
Siltais gaiss ieplūst Latvijā: prognoze trešdienai
19 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Latvietis grib pats būs kungs, pats saimnieks
19 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Turcija atbildīga par kurdu slepkavošanu
27 minūtes